Drodzy,

zapraszamy do przeczytania świadectwa Pauliny i Pawła, którzy należą do DK w naszej diecezji w Rejonie Nadwiślańskim i posługują w Diecezjalnej Diakonii Życia. Paulina i Paweł są rodzicami czwórki dzieci i zapragnęli podzielić się swoimi przeżyciami i refleksjami z warsztatów małżeńskich "Walcz o czystość swoich dzieci czyli jak rozmawiać z dziećmi o... tych sprawach”, w których uczestniczyli w minione wakacje. W czasie, gdy relatywizuje się rolę płci i subtelnie wprowadza się programy i ideologie zagrażające czystości młodego pokolenia, warsztaty takie mogą być znaczącą pomocą dla wszystkich rodziców chcących przygotować swoje pociechy do życia w zdrowych i kochających się małżeństwach i rodzinach.

Pozdrawiamy w Panu,

Monika i Radek Galbarczyk
para diecezjalna DK AW


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

warsztaty o tych sprawach

Za kilka dni w diecezji warszawsko-praskiej odbędą się warsztaty małżeńskie pt. „Walcz o czystość swoich dzieci”. Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie, małżonkowie, rodzice, na co dzień posługujący w poradni katolickiej, będą się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem w wychowaniu dzieci, a w szczególności spróbują odpowiedzieć na pytanie: Jak i po co rozmawiać z dziećmi o... tych sprawach?

Wszystkich tych, którzy o warsztatach jeszcze nie słyszeli, a także tych niezdecydowanych, chcielibyśmy zachęcić do wzięcia udziału, jeśli tylko czują, że ten temat domaga się głębszego przemyślenia w ich rodzinie.

My sami od jakiegoś czasu temat zgłębiamy. Nasze cztery córki rosną, interesują się otaczającym je światem i wciąż o wszystko pytają, także o to, co tyczy pięknej sfery ludzkiej seksualności. Stojąc przed nowymi wyzwaniami, pomyśleliśmy, że warto zasięgnąć porady i opinii kogoś bardziej doświadczonego i tak trafiliśmy na rekolekcje tematyczne prowadzone przez państwa Ogrodowczyków pt. „Jak rozmawiać z dziećmi o miłości, czyli wychowanie seksualne w rodzinie”.

Czas rekolekcji był niezwykle owocny. Prowadzący zabrali nas w podróż przez nasze własne dzieciństwo i dorastanie. Powróciliśmy pamięcią do wszystkiego, co kształtowało nasze spojrzenie na seksualność. Zadaliśmy sobie pytanie, jak byliśmy w tej sferze prowadzeni przez naszych rodziców i co z tego chcielibyśmy powtórzyć, a czego uniknąć.

Wspólnie zastanawialiśmy się, jak rozmawiać z naszymi dziećmi na kolejnych etapach ich życia; co mówić przedszkolakom, dzieciom dorastającym, dojrzewającym, i wreszcie jak rozmawiać z naszymi dorosłymi już dziećmi.

Po tych warsztatach utwierdziło się w nas przekonanie, że rozmawiać trzeba, że trzeba budować w domu, w rodzinie atmosferę zaufania, być dla dziecka oparciem, być tymi, którzy zawsze szczerze odpowiedzą na najtrudniejsze nawet pytania, być tymi którzy pomogą zrozumieć. Jesteśmy odpowiedzialni za przygotowanie ich do odczytania i przyjęcia powołania, za to jakim spojrzeniem obdarzą kiedyś swoją dziewczynę, chłopca, jakim będą wspołmałżonkiem i rodzicem. To my jesteśmy tymi, którym Bóg powierzył nasze dzieci na czas wychowania. Nam też dał światło, rozpoznanie, delikatność i mądrość, której potrzebujemy i o które modlimy się każdego dnia.

Jesteśmy pewni, że z Bożą pomocą możemy wychować nasze dzieci do pięknej miłości, do dojrzałości i odpowiedzialności, nawet jeśli dzisiejsza rzeczywistość nam nie sprzyja.

Paulina i Paweł Zalewscy
DK Józefosław

więcej o warsztatach == >>
warsztaty na Ursynowie 23.11.2013 ==>>

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności