Czarna1

W dniach 3–19 sierpnia 2018 w Domu Rekolekcyjnym Kana w Czarnej Sędziszowskiej przeżywaliśmy rekolekcje Oazy Rodzin II stopnia. W rekolekcjach uczestniczyło 17 małżeństw: 11 małżeństw uczestników, 3 pary animatorskie: Agnieszka i Artur Sejdowie, Joanna i Bernard Fugasowie oraz Karolina i Wojciech Włodarczykowie, para prowadząca: Sylwia i Ryszard Bednarkowie, 2 małżeństwa w diakonii wychowawczej, a także ks. moderator Marcin Loretz oraz dwóch kleryków po 4-tym roku seminarium. Było z nami również 29 dzieci. W sumie na rekolekcjach obecnych było 70 osób.

Podczas rekolekcji poznawaliśmy Pana Boga w Jego działaniu zbawczym, dostępnym dla nas poprzez liturgię. Bóg, który wyprowadza nas z naszych niewoli, staje się obecny w znakach, zwłaszcza sakramentalnych, a poprzez człowieczeństwo Chrystusa zaprasza nas do udziału w zbawczym dialogu miłości. W odkrywaniu tych prawd, obok samej liturgii – codziennej Eucharystii oraz Celebracji Słowa Bożego, pomagał nam podręcznik rekolekcji autorstwa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, a także szereg dokumentów Kościoła oraz 10 Drogowskazów Nowego Człowieka. Praktyczne aspekty posługiwania w liturgii, które ma stać się „naszym zaszczytem i radością” (Drogowskaz 7), odkrywaliśmy analizując Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. To wszystko jednak, tak jak codzienna służba przy ołtarzu, służyło nam przede wszystkim do odkrywania Boga, który poprzez liturgię działa w naszym życiu. Walczy za nas z naszym grzechem i zwycięża.

Centralnymi punktami naszych rekolekcji była Liturgia Światła i Wody, nocna celebracja Paschy wraz z osobistym odnowieniem Przymierza Chrztu Świętego, a także Dzień Wspólnoty, który przeżywaliśmy w Przemyślu. Najbardziej zapadła nam tam w pamięć Eucharystia pod przewodnictwem arcybiskupa Adama Szala oraz ewangelizacyjny przemarsz przez centrum miasta.

W owocnym przeżywaniu rekolekcji bardzo pomagało nam miejsce, w którym przebywaliśmy. Dom Rekolekcyjny Kana jest dobrze przystosowany do rodzin z dziećmi. Obszerna kaplica posiada przeszklone drzwi i nagłośnienie wyprowadzone do jadalni, co pozwala uczestniczyć w programie nawet wówczas, gdy najmłodsi uczestnicy wymagają specjalnej opieki. Ogromnym atutem domu jest kuchnia, a w niej dwie panie, obie Moniki. Pyszne, zdrowe i różnorodne jedzenie sprawiło, że kilka rodzin chciało zabrać panie do Warszawy. Przy domu jest altana, huśtawki i piaskownica, obok zaś las i szkoła z boiskiem i salą gimnastyczną. Dzięki temu dzieci były radosne, szczęśliwe i wybiegane.

Diakonia wychowawcza wspaniale poprowadziła zajęcia dla dzieci. Odbyły się zawody lekkoatletyczne oraz turniej szermierki, za co dzieci otrzymały medale i dyplomy. Powstał cały szereg prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Ponadto jak zwykle z wizytą przyjechali miejscowi strażacy. Obok tego wszystkiego dzieci także miały swoją modlitwę oraz zajęcia nawiązujące tematycznie do treści przeżywanych przez rodziców danego dnia. Dzięki temu czas spędzony przez rodziców z dziećmi stawał się okazją do wymiany przeżyć rekolekcyjnych dla całych rodzin.

Rekolekcje II stopnia nie są łatwe. Dotykają naszych niewoli, a więc rzeczy bolesnych, które zwykle staramy się głęboko ukryć. Stanięcie przed Bogiem, który zbawia tu i teraz, odkrycie Jego działania w codzienności, w Kościele, w liturgii i sakramentach, to duży krok na drodze dojrzałości naszej wiary, a jednocześnie wielka pomoc w świadomym uczestnictwie w życiu Kościoła we własnej parafii po powrocie z rekolekcji.

Sylwia i Ryszard Bednarkowie
para prowadząca

Świadectwa ==>>

Czarna2Czarna3

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności