OR III Rzym wsplne

Rekolekcje III st. ONŻ DK w Rzymie, to bez wątpienia ogromne przeżycie. Nie sposób przejść obojętne obok przepięknych zabytków naszej chrześcijańskiej kultury. Praktycznie na każdym kroku można "dotknąć żywej" historii. To tutaj kształtował się Kościół. To tutaj powstawały pierwsze bazyliki, tutaj ugruntował się urząd Kościoła z papieżem na czele, wreszcie, to tutaj przelewali krew pierwsi męczennicy. Ta ziemia jest uświęcona ich krwią. Świadectwo wiary pierwszych chrześcijan to jeden z bardzo szczególnych znaków OR III przeżywanych w Rzymie. Poznając historię wielu z nich (począwszy od św. Piotra, przez św. Pawła, św. Sebastiana, św. Kaliksta i wielu, wielu innych), patrząc na ich groby i kościoły zbudowane niejednokrotnie w miejscu ich męczeństwa z zupełnie innej perspektywy można spojrzeć na swoją wiarę. Bo cóż więcej można oddać Jezusowi, jeżeli nie własne życie. W szczególny sposób uświadamiało nam to Koloseum górujące nad jedną z najstarszych części Rzymu - Forum Romanum. Jednak niewielu pamięta, że to nie jedyne miejsce masowego mordowania chrześcijan. Podobny los spotykał tych, którzy ku uciesze cesarza i jego świty oddawali życie w Circo Maximo. Mogliśmy w niewielkim stopniu doświadczyć tego, jak trudne było wielogodzinne stanie w pełnym słońcu dla tych, którzy czekali na śmierć, bo tutaj, przy około 40 stopniach Celsjusza, odprawiliśmy naszą Drogę Krzyżową.

Doświadczenie starożytnego Kościoła jest szczególnie dojmujące w katakumbach. Tysiące zmarłych chrześcijan, którzy byli tam pochowani, a dzisiaj w większości znaleźli swoje miejsce w wielu rzymskich kościołach, pokazało nam, że cel mamy tylko jeden - oddać życie Chrystusowi i pójść za nim, bo życie przeminie i to od nas zależy, jak je przeżyjemy. Msza święta sprawowana w katakumbach z pewnością uświadomiła to wielu z nas.

Jednak Rzym to nie tylko miasto męczenników i zmarłych. To też miasto, w którym dane nam było doświadczyć Żywego Kościoła i to w wielu wymiarach. Począwszy od Kościoła instytucjonalnego (mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami dwóch watykańskich dykasterii), poprzez Kościół zaangażowany w głoszenie prawdy przez media watykańskie (tutaj bardzo ciekawe spotkanie z o. Krzysztofem Ołdakowskim, SJ), a skończywszy na Kościele obecnym w żywych wspólnotach (Wspólnota św. Idziego, Opus Dei, Małe Siostry od Jezusa, Zgromadzenie Franciszkańskie, parafia w Castel Gandolfo). Dane też nam było doświadczyć Żywego Kościoła poza Rzymem. Pielgrzymka do Asyżu, czy też spotkanie z ks. Jarosławem Mitrzakiem od prawie 30 lat posługującym w Rosji, to obraz Kościoła zaangażowanego w głoszenie Ewangelii w świecie. Również spotkanie z Ojcem Świętym i innymi wiernymi podczas Audiencji czy modlitwy Anioł Pański, były znakiem żywego i zjednoczonego Kościoła.

Czy każdy z nas odkrył swoje miejsce w Kościele i swoją drogę do Jezusa? - czas pokaże. Możemy chyba jednak śmiało powiedzieć, że "ziarno zostało rzucone".

Katarzyna i Piotr Czublunowie
para prowadząca

Świadectwo==>>

OR III Rzym moderatorOR III Rzym 03

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności