• Materiały do roku formacyjnego 2017/18:

    SŁUGA NIEPOKALANEJ 


    LIST Kręgu Centralnego ==>>
    Diecezjalny plan pracy DK AW ==>>
    Kalendarz pracy rocznej RŚ-Ż ==>>

prymas glempZmarły ks. Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski Senior, w czasie swej posługi wielokrotnie spotykał się z członkami Ruchu Światło-Życie przy różnych okazjach. Nie tylko odprawiał msze święte jako główny celebrans, ale przede wszystkim wygłaszał homilie i towarzyszył rozwojowi Ruchu, darząc go opiekuńczą życzliwością głównego pasterza Kościoła w Polsce.

W grudniu 1985 roku ks. Kardynał Józef Glemp przewodniczył w bazylice archikatedralnej św. Jana w Warszawie Mszy świętej pogrzebowej ks. Wojciecha Danielskiego.

W 1986 roku odwiedził po raz pierwszy Kopią Górkę. Bywał na dniach wspólnoty.

W 1993 roku przewodniczył pielgrzymce Ruchu na Jasną Górę.

9 stycznia 2000 w Warszawie w kościele pod wezwaniem świętego Jakuba, Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w święto patronalne Ruchu Światło-Życie. Wzywał wtedy oazowiczów do dawania świadectwa wiary - Prymas Polski: "Jak światło ma świecić - tak i wy idźcie z łaską Chrystusa tam, gdzie panuje mrok". Zachęcamy do przeczytania relacji z tego wydarzenia ==>>.

W krótkim artykule na stronie oaza.pl ==>> możemy zapoznać się z wypowiedzią ks. Kardynała dotyczącą rozwoju oaz. Rozwój ten ks. Kardynał widział jako jedno z głównych wydarzeń czasu swej posługi*. Mówił tak: „Takimi wyjątkowym wydarzeniem był również rozwój oaz oraz innych ruchów kościelnych, które pogłębiały życie wewnętrzne, doskonaliły naszą godność chrześcijańską. To się wszystko w tym okresie działo.”

Więcej można przeczytać w wywiadzie umieszczonym na stronie Radia Watykańskiego „Nie miałem kompleksów, że jestem "niższym prymasem"” ==>>.

Poniżej zamieszczamy kilka linków do tekstów homilii ks. Kardynała Józefa Glempa, wygłoszonych na spotkaniach z Ruchem Światło-Życie (a które można znaleźć na starej stronie Sekretariatu Prymasa Polski http://www.spp.episkopat.pl/kazania/):

 

Niech wszystkie słowa Czcigodnego Pasterza Kościoła w Polsce pozostaną w naszej pamięci i w naszych sercach.

Bogu niech będą dzięki za dar obecności i posługi prymasowskiej ks. Kardynała Jozefa Glempa.

Monika i Radek Galbarczyk

PS. Zachęcamy do przesyłania wspomień o śp. ks. Karydnale Józefie Glempie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

*Komentarz ks. Andrzeja Pawlaka do zdania o Ks. Prymasie Wyszyńskim: „Ten dystans oznacza jedynie, że wtedy był inny kontekst patrzenia na ruchy w Kościele, inny czas i inaczej trzeba traktować postawę Ks. Prymasa Wyszyńskiego.”

Jesteś tu: