• Materiały do roku formacyjnego 2017/18:

    SŁUGA NIEPOKALANEJ 


    LIST Kręgu Centralnego ==>>
    Diecezjalny plan pracy DK AW ==>>
    Kalendarz pracy rocznej RŚ-Ż ==>>

konsystorz20 lutego 2014 rozpoczął się w Watykanie w Nowej Auli Synodalnej nadzwyczajny konsystorz ws. rodziny.

W pierwszym jego dniu Ojciec Święty Franciszek wezwał kardynałów do docenienia roli rodziny.


Za e-kai.pl (słowa powitania wypowiedziane przez papieża Franciszka):Drodzy Bracia,

Pozdrawiam was serdecznie i razem z wami dziękuję Panu, że daje nam te dni spotkania i wspólnej pracy. Powitajmy szczególnie braci, którzy w sobotę zostaną kreowani kardynałami i towarzyszmy im modlitwą i braterską miłością.

W tych dniach będziemy zastanawiać się szczególnie nad rodziną, która jest podstawową komórką ludzkiego społeczeństwa. Od początku Stwórca pobłogosławił mężczyznę i kobietę, aby byli płodni i rozmnażali się na ziemi. Tak więc rodzina stanowi w świecie jakby odbicie Trójjedynego Boga.

W naszej refleksji będziemy stale pamiętać o pięknie rodziny i małżeństwa, wielkości tej ludzkiej rzeczywistości tak prostej a zarazem bogatej, składającej się z radości i nadziei, trudów i cierpień, podobnie, jak całe życie. Będziemy starać się zastanowić nad teologią rodziny i zadaniami duszpasterskimi, jakie powinniśmy realizować w obecnych warunkach. Uczyńmy to dogłębnie, nie popadając w „kazuistykę”, gdyż powodowałoby to nieuchronnie obniżenie poziomu naszej pracy. Rodzina jest dziś lekceważona, jest krzywdzona, a oczekuje się od nas uznania jak pięknie, prawdziwie i dobrze tworzyć rodzinę, być dziś rodziną; jak bardzo jest ona niezbędna dla życia świata, dla przyszłości ludzkości. Oczekuje się od nas, byśmy uwydatnili wspaniały plan Boga w odniesieniu do rodziny i dopomogli małżonkom w radosnym wprowadzaniu go w życie we własnej rzeczywistości, wspierając ich w tak wielu trudnościach.

Dziękujemy kardynałowi Walterowi Kasperowi za cenny przyczynek ofiarowany nam w jego wprowadzeniu.

Dziękuję wszystkim i dobrego dnia!

Jesteś tu: