banner sroda popielcowaMoi Drodzy,

tak niedawno przeżywaliśmy Święta Narodzenia Pańskiego, a już nadchodzi Środa popielcowa i rozpoczyna się Wielki Post. Co roku przeżywamy go jako czas przygotowania do Świąt Paschalnych, w czasie których odnawiamy przymierze Chrztu Świętego. W tym roku czas Wielkiego Postu posiada szczególne znaczenie, ponieważ wypada podczas Roku Miłosierdzia i w roku 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Wielki Post przygotowuje nas do właściwego przeżycia Świąt Paschalnych – Triduum Paschalnego. Jest to czas nawrócenia i pracy nad sobą. Papież Franciszek pisze w Orędziu na Wielki Post: „W Jezusie Ukrzyżowanym Bóg pragnie dotrzeć do grzesznika, który odszedł najdalej, tam właśnie, gdzie się zagubił i od Niego oddalił. Robi to z nadzieją, że zdoła poruszyć zatwardziałe serce swojej Oblubienicy.” Odwrócić się od grzechu to pierwsze zadanie na Wielki Post.

Papież Franciszek wskazuje zwłaszcza na dwa aspekty przeżywania Wielkiego Postu: „Dla wszystkich zatem Wielki Post w tym Roku Jubileuszowym jest sprzyjającym momentem, by wreszcie móc wyjść z wyobcowania - poprzez słuchanie Słowa Bożego oraz uczynki miłosierdzia.” Pierwsze to słuchać Bożego Słowa. „Słuchanie Słowa i wprowadzanie go w życie przygotowuje nas w najlepszy sposób do świętowania ostatecznego zwycięstwa nad grzechem i nad śmiercią Zmartwychwstałego Oblubieńca, Tego, który pragnie oczyścić swą Oblubienicę, która oczekuje na Jego przybycie.” Pomocą w codziennym słuchaniu Bożego Słowa w czasie Wielkiego Postu jest Notatnik na okres Wielkiego Postu „Zawieram z wami przymierze”. Jest on do nabycia w diakonii słowa przy pl. Narutowicza. Zawiera krótkie wprowadzenie do codziennej modlitwy (Namiotu Spotkania) oraz propozycje postanowienia na każdy dzień. Zachęcam do przejścia przez Wielki Post w oparciu o ten notatnik. Jest on adresowany zwłaszcza do tych, którzy mają przeżyć Triduum Paschalne w formie rekolekcji, ale jest bardzo pomocny dla każdego, kto chce przygotować się do Świąt Paschalnych. Sam osobiście korzystam z niego każdego roku.

Papież Franciszek wzywa nas także do czynienia uczynków miłosierdzia. „Poprzez uczynki względem ciała – dotykamy ciała Chrystusa w braciach i siostrach, którzy potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu i nawiedzić, a poprzez uczynki duchowe – dawanie rad, pouczanie, darowanie uraz, upominanie i modlitwę, obcujemy bardziej bezpośrednio z naszą własną grzesznością. Z tego powodu uczynków względem ciała i względem ducha nigdy nie należy od siebie oddzielać.” Może warto wybrać na czas Wielkiego Postu jeden uczynek co do ciała i jeden co do duszy, który będę szczególnie praktykował podczas Wielkiego Postu.

Wielki Post prowadzi nas do odnowy Chrztu Świętego podczas Wigilii Paschalnej. Co roku odnawiamy nasz Chrzest. W tym roku odnowienie to ma jeszcze szczególny wymiar społeczny w naszej Ojczyźnie. 1050-lecie Chrztu Polski skłania nas do refleksji nad tym, jak wielkim wydarzeniem było to, co się dokonało w roku 966. Znaczenie tego wydarzenia dla historii Polski jest nie do przecenienia. „Mówiąc o chrzcie, nie mamy na myśli tylko sakramentu chrześcijańskiej inicjacji przyjętego przez pierwszego historycznego władcę Polski, ale też wydarzenie, które było decydujące dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej tożsamości. W tym znaczeniu data chrztu Polski jest data przełomową. Polska jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii, a zaczyna istnieć historycznie.” (Jan Paweł II Pamięć i tożsamość).

„Nie zmarnujmy tego czasu Wielkiego Postu, który sprzyja nawróceniu!” – wzywa nas papież Franciszek. Przeżyjmy dobrze i owocnie ten czas. Zastanówmy się nad tym, jak Wielki Post będzie wyglądał w naszym życiu osobistym, małżeńskim i rodzinnym. Jakie postanowienia, praktyki pokutne i modlitewne podejmiemy. Wyznaczmy sobie czas na lekturę Pisma Świętego osobistą i rodzinną. Jeszcze raz zachęcam do skorzystania z Notatnika wielkopostnego. Pomyślmy, w jaki sposób przekazać naszym dzieciom wiedzę o Chrzcie Polski oraz jego znaczeniu. Tak jak szybko minął czas od Narodzenia Pańskiego tak szybko minie Wielki Post. Dobrze się przygotujmy do Świąt Paschalnych przez dobre przeżycie Wielkiego Postu.  

Ks. Andrzej Pawlak
moderator diecezjalny DK AW

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności