• Materiały do roku formacyjnego 2019/20

    "WOLNI I WYZWALAJĄCY"


    LIST Kręgu Centralnego ==>>
    Diecezjalny plan pracy DK AW ==>> 
    Kalendarz pracy rocznej RŚ-Ż ==>>

NMP 2


NIEPOKALANA

jest dla mnie najdoskonalszym wzorem Nowego Człowieka,
oddanego całkowicie w Duchu Świętym Chrystusowi,
Jego słowu i dziełu;
dlatego oddaję się Jej,
rozważam z Nią w różańcu tajemnice zbawienia
i naśladuję Ją.

 

Drugi krok ku dojrzałości chrześcijańskiej mówi, że Niepokalana jest najdoskonalszym wzorem Nowego Człowieka. Ks. Blachnicki mówił, że wychowanie Nowego Człowieka to zadanie pierwszorzędne Ruchu Światło-Życie. Maryja jest pierwszą, która zrealizowała w pełni jedność Światła i Życia. W Niej Słowo stało się ciałem i nie chodzi tu tylko o wcielenie Syna Bożego, ale również o to, że w niej Słowo Boże realizowało się, było wprowadzane w życie.

Niepokalane Poczęcie - to nie tylko przymiot Maryi polegający na tym, że poczęła się bez grzechu pierworodnego. Ksiądz Franciszek Blachnicki określa Maryję jako Niepokalaną. Rozumienie tego określenia zaczerpnął od św. Maksymiliana Kolbe. Nawiązuje ono do Niepokalanego Poczęcia. Zastanawiające jest, że w czasie objawień w Lourdes Maryja mówi o sobie: Ja jestem Niepokalane Poczęcie, a nie: Ja jestem niepokalanie poczęta. Sugeruje to, że Niepokalane Poczęcie to imię własne Maryi, które określa jej istotę i nie odnosi się tylko do faktu poczęcia, ale do całego jej życia. Niepokalane Poczęcie oznacza nie tylko w sposób formalny przywilej, jakim Bóg obdarzył Maryję, zachowując Ją od grzechu pierworodnego i jego skutków, ale do całej Jej osoby i postawy życiowej. Maryja jest Niepokalana - to znaczy wolna od jakiegokolwiek skalania grzechem czy egoizmem. Nie ma w Niej nic, co byłoby skalaniem się złem. Nie ma w Niej nic, co byłoby zwróceniem się ku sobie w odruchu egoizmu. Nowy Człowiek - to człowiek żyjący przez miłość, której istotą jest posiadanie siebie w dawaniu siebie. Maryja nic nie zatrzymuje dla siebie, nie ma w Niej egoizmu. Jest dla nas wzorem, bo jest Niepokalana, jest Niepokalanym Poczęciem.

ks. Andrzej Pawlak
moderator diecezjalny DK AW

 

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności