• Materiały do roku formacyjnego 2018/19

    "MŁODZI W KOŚCIELE"


    LIST Kręgu Centralnego ==>>
    Diecezjalny plan pracy DK AW ==>>
    Kalendarz pracy rocznej RŚ-Ż - ==>>

DOM mMożna rzec, że tradycją Ruchu Światło-Życie naszej archidiecezji stało się, że Diecezjalna Oaza Matka odbywa się w parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach. Tak też było w tym roku – 16.06.2018 roku spotkały się diakonie wszystkich tur rekolekcji wakacyjnych Ruchu Światło-Życie naszej archidiecezji: Oaz Dzieci Bożych, Oaz Nowej Drogi, Oaz Nowego Życia oraz Oaz Rodzin – wszystkich razem 26.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty i piękną modlitwą do Ducha Świętego. Jemu dziękowaliśmy za charyzmat Ruchu Światło -Życie i uwielbialiśmy Go we wszystkich Jego dziełach. Prosiliśmy o rozlanie łask, liczne owoce oaz wakacyjnych, o bezpieczeństwo dla uczestników, światło Ducha Świętego dla moderatorów, animatorów, wszystkich diakonii.

Po modlitwie ksiądz Tomasz Moch moderator Rejonu Południowego RŚŻ wygłosił bardzo bogatą w treści konferencję dotyczącą tematu formacyjnego 2018/2019 „Młodzi w Kościele”. Ksiądz Tomasz pokazał nam (i to dosłownie), że na przestrzeni wielu lat o młodych napisano wiele książek – zarówno świeckich, rządowych, jak i kościelnych. Ale jest jedna, która niezależnie w jakich czasach przyjdzie żyć jest wciąż aktualna – mowa tu o Piśmie Świętym. Przypomniał nam Ewangelię, która opowiada o spotkaniu Pana Jezusa z młodzieńcem. «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” – jakże ważne pytanie.... jak ważne jest rozbudzenie sumienia w młodym człowieku, sumienia, które jest głosem samego Boga. Ksiądz Tomasz zwrócił nam również uwagę na List apostolski Jana Pawła II do młodych całego świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży (1985 r.) - Parati Semper. Zachęcał nas do zapoznania się z adhortacjami papieża Franciszka i Benedykta XVI.

Kulminacyjnym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Rafała Markowskiego. Nawiązując do czytania z Ewangelii, Ksiądz Biskup uświadomił nam jak ważny jest język, którym się posługujemy – „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie”, jak ważne jest to, aby był to język Ducha Świętego. Język, który nie ocenia, nie wini, ale leczy i daje nadzieję. Mamy prosić Ducha Świętego o dar języków – taki, który pomaga mówić o wielkich sprawach w sposób zrozumiały dla każdego człowieka. Ksiądz Biskup zaznaczył, że bardzo ważne jest również to, abyśmy byli przepełnieni prawdą Ducha Świętego, fundamentalną rolę w tym zadaniu odgrywa Słowo Boże, które wypełnia nasze serca.

Na zakończenie Mszy Świętej moderatorzy otrzymali z rąk Księdza Biskupa błogosławieństwo i świece oazy, mające płonąć w czasie rekolekcji i przypominać nam o miłości Boga Ojca, obecności Jezusa Chrystusa i działaniu mocy Ducha Świętego.

Spotkanie tradycyjnie kończyła agapa oraz spotkanie w swoich grupach rekolekcyjnych.

Był to wspaniały czas modlitwy, uwielbienia Boga, a także doskonała okazja, aby ucieszyć się darem wspólnoty – za co Bogu niech będą dzięki.

„Oto ja, poślij mnie (...)”

Beata i Mariusz Zięba

 

Konferencji Księdza Tomasz Mocha można wysłuchać tu ==>>

Jesteś tu: