Oplarek 6ok

  

30 grudnia 2018 roku, w Niedzielę Świętej Rodziny wspólnota Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej zgromadziła się pod przewodnictwem Księdza Kardynała Kazimierza Nycza na tradycyjnym Spotkaniu Opłatkowym Domowego Kościoła. To radosne wydarzenie już po raz jedenasty odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył Metropolita warszawski. W swej homilii podkreślił osobową wartość dziecka, które przynależąc do Stwórcy zostało powierzone troskliwej opiece jego ziemskich rodziców. Ksiądz Kardynał przypomniał, iż zawsze, nawet w trudnym okresie wczesnodziecięcej przekory, dziecko powinno być podmiotem a nie przedmiotem działania rodziców, którzy poprzez swoją łagodność i opanowanie dają świadectwo poszanowania godność dziecka bożego.
Nasz Pasterz zauważył jak bardzo trudnym zadaniem jest mądre towarzyszenie dorastającym dzieciom. Podkreślił, iż formując się w kręgach Domowego Kościoła rodziny wzajemnie ubogacają się i wspierają w trosce o harmonijny rozwój młodego człowieka. W kontekście wciąż malejącej liczby powołań kapłańskich i zakonnych, Ksiądz Kardynał przypomniał kluczową rolę rodziców polegającą na wychowaniu dziecka najpierw do roztropnego rozeznania powołania, a następnie do odważnego podążenia za Bożym wezwaniem. Wybór drogi kapłańskiej lub życia konsekrowanego powinien spotkać się z wyrozumiałością, wdzięcznością i nieustającym wsparciem rodziców.
Uroczysty charakter sprawowanej Liturgii podkreślał piękny śpiew tradycyjnych polskich kolęd prowadzony przez chór i orkiestrę.
Po zakończeniu Mszy świętej licznie zgromadzone rodziny oraz księża moderatorzy udali się do dolnego kościoła, gdzie po przyjęciu życzeń od pary diecezjalnej w ciszy podzielili się opłatkiem.
Następnie w nawiązaniu do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicy spotkania opłatkowego wspólnie śpiewali staropolskie patriotyczne kolędy, które powstały w przełomowych dla naszego narodu momentach. Na tę swoistą wędrówkę przez polską historię z okresu od powstania styczniowego aż po lata 80

dwudziestego wieku, zatytułowaną „Gdzie jest nasze Betlejem” zaprosili Marysia i Marek ze wspólnoty Kana Galilejska.

Gdzie jest nasze Betlejem,
Nasze polskie Betlejem?
Gdzie stajenka biedna i licha?
Gdzie kolęda święta i cicha?
Gdzie jest nasze Betlejem,
Nasze polskie Betlejem?
Gdzie tu Mesjasz ma się pojawić,
Gdzie zbawienie ma nam objawić -
- Gdzie jest nasze Betlejem?
Sam Bóg wie. . .

(Tekst: Andrzej Woźniak Muzyka: Zbigniew Preisner, 2014)

Na zakończenie spotkania opłatkowego zaprezentowany został krótki film podsumowujący piętnaście lat krzewienia patriotyzmu przez małżeństwa z Domowego Kościoła w ramach cyklu pikników i spotkań patriotycznych. 

Elżbieta i Jakub
rejon Centrum

Zebrane podczas spotkania ofiary w kwocie 3 258,43 zł przekazano na wsparcie programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska.

 

Prezentowany na spotkaniu film można także obejrzeć klikając w poniższy obrazek:

film klatka m 

 

Zdjęcia ze spotkania autorstwa Macieja Loretza, więcej na stronie ==>>

Oplarek 43ok Oplarek 82ok



Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności