• Materiały do roku formacyjnego 2019/20

    "WOLNI I WYZWALAJĄCY"


    LIST Kręgu Centralnego ==>>
    Diecezjalny plan pracy DK AW ==>> 
    Kalendarz pracy rocznej RŚ-Ż ==>>

krag 3
W sobotę, 25 maja, pary rejonowe spotkały się z parą diecezjalną DK AW na ostatnim w tym roku kręgu diecezjalnym. W spotkaniu uczestniczył także moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Marcin Loretz, para filialna Beata i Jarek Bernatowiczowie (filia to struktura obejmująca kilka sąsiednich diecezji) oraz trzy małżeństwa kandydujące do posługi pary diecezjalnej.

O przygotowanie spotkania zadbał tym razem Rejon Staromiejski, któremu dziękujemy za wielką gościnność.

Rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą. W homilii, w nawiązaniu do czytania z Dziejów Apostolskich, padło przypomnienie o tym, że Duch Święty może nas posyłać do innych zadań, niż my uważamy za najważniejsze. Stąd konieczność ciągłego wsłuchiwania się w Jego głos.

W pierwszej części spotkania, dzieliliśmy się życiem rejonów. Niedawno przeżywanym wydarzeniem były Rejonowe Dni Wspólnoty. Majowy termin, kolidujący z I Komuniami, nasuwał czasem pewne trudności oraz wpływał na frekwencję, ale RDW miały miejsce we wszystkich rejonach, stając się okazją do pogłębienia szerszej wspólnoty poza własnym kręgiem. Z przekazywanych informacji wynika także, że wszędzie trwa pilotaż nowych kręgów – zarówno w miejscach, gdzie DK już istnieje, jak i w zupełnie nowych parafiach.

Zgodnie z sugestią pary diecezjalnej, szczegółowym przedmiotem refleksji stało się też pogłębianie jedności zkrag 1 m
innymi gałęziami Ruchu. W dzieleniu wskazywano, że na przeżywanie tej jedności, która jest ubogacająca dla wszystkich i zgodna z wizją ks. Blachnickiego, wpływa niestety ograniczona liczebność gałęzi młodzieżowej w naszej diecezji. Wydaje się, że wobec chronicznego braku młodych animatorów, to na nas musi spocząć większa odpowiedzialność za inicjowanie i zaangażowanie w odradzanie się wspólnot młodzieżowych, w których doskonałe miejsce formacji mogłyby znaleźć również nasze dzieci. Nikt za nas tego nie zrobi. Istnieją konkretne przykłady, kiedy przy dużym początkowym wsparciu małżeństw z DK to się wspaniale udało (Zalesie Górne czy Józefosław), ale z drugiej strony nie dopracowaliśmy się jeszcze szczegółowego modelu takich działań – a mogłyby się znaleźć małżeństwa, by się tym zająć. Podsumowując tę część, para diecezjalna poinformowała, że grupa osób z obu gałęzi Ruchu zajmie się opracowaniem bogatego materiału, jaki zebrano po konferencji Magdy Leczkowskiej nt. uczestnictwa dzieci (w tym z małżeństw należących do DK) we własnych rekolekcjach, wygłoszonej na ostatnim DWAiD.

W kolejnej części spotkania dołączył do nas ksiądz kardynał Kazimierz Nycz (który znalazł dla nas czas, mimo licznych innych obowiązków tego dnia). Nasz ordynariusz dostrzega znaczenie całego Ruchu Światło-Życie i cieszy się z aktywnej działalności małżeństw z DK w wielu parafiach diecezji. Ksiądz kardynał podkreślił także, jak ważne jest to, żeby klerycy na naszych rekolekcjach mieli możliwość poznania duchowości DK i pracy z małżeństwami (nie tylko dziećmi). Na koniec ksiądz kardynał podziękował wszystkim parom, posługującym w każdym obszarze, diakonii i strukturze DK, za służbę na rzecz małżeństwa i rodziny.

krag 2 mW związku z upływem trzyletniej kadencji Kasi i Marcina Piaseckich, ostatnią częścią spotkania były wybory nowej pary diecezjalnej. Krąg diecezjalny ustalał, w drodze głosowania, kolejność przedstawienia ks. kardynałowi kandydatów do tej posługi, spośród następujących małżeństw: 

Kasia i Piotr Czublun
Bogusia i Marek Pachała
Ania i Piotr Zadrożni

Wszystkim tym małżeństwom należą się ogromne słowa podziękowania i uznania, że wyrazili gotowość służby dla Ruchu w tej wymagającej i odpowiedzialnej posłudze.

Zgodnie z Zasadami DK spośród trzech przedstawionych kandydatów ks. kardynał wskazuje nową parę diecezjalną. 

Ostatnie spotkanie z udziałem obecnej pary diecezjalnej stało się też okazją do podsumowania przez nich całej kadencji w formie krótkiego świadectwa. Kasia i Marcin podkreślili, że był to dla nich czas wzrastania w pokorze i zaufaniu, a jednocześnie – z Bożą pomocą – przełamywania siebie w podejmowaniu rzeczy, których dopiero musieli się nauczyć. Wyrazili również wdzięczność za to, że wspierało ich wydatnie tak wiele osób („więcej niż dałoby się zaprosić na grilla”). Dla ich rodziny, ten okres posługi był z jednej strony czasem wzmożonych obowiązków i wyjazdów, ale z drugiej – znacznie pełniejszego wykorzystywania czasu, który mogli przeznaczyć dla siebie i dzieci. Ponadto, Pan Bóg dawał im namacalne dowody swojej troskliwości i dbania o to, by nie zabrakło im chleba powszedniego (w przenośni, a czasem bardzo dosłownie).

Kasiu i Marcinie – Bóg zapłać!

Ania i Janek Mickiewicz
para rejonowa
Rejonu Nadwiślańskiego

Informacja dot. decyzji ks. kardynała o wyborze nowej pary diecezjalnej DK AW ==>>

 

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności