x. Marek Traczyk

Przy okazji relacji z PDW pisaliśmy już, że z dniem 25 sierpnia 2021 ks. Marek Traczyk rozpocznie posługę jako Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej. Z ogromną przyjemnością publikujemy tekst, który ks. Marek napisał o sobie, Ruchu Światło- Życie i planach na rozpoczynającą się kadencję:

Pochodzę z Ursynowa, z parafii św. Tomasza Apostoła. Tam żyją moi rodzice, trzej moi bracia też zamieszkali w tamtej okolicy. Księdzem jestem od 10 lat, a mam lat 40. Z wykształcenia jestem matematykiem (UW) i oczywiście teologiem. Po święceniach trafiłem do parafii świętej Małgorzaty w Łomiankach. Druga parafia to święty Stanisław Kostka na Żoliborzu. Tak jak poprzedni moderator będę mieszkał w parafii w Laskach.

W Ruchu Światło-Życie jestem od ponad dwudziestu lat. Swoją formację oazową kończyłem już w seminarium (trzeci stopień). Gdy zostałem księdzem, co roku prowadziłem rekolekcje – Oazę Nowej Drogi (z wyjątkiem okresu pandemii).

Myślę że Ruch wypracował wiele użytecznych narzędzi, które pozwalają zapewnić naprawdę solidną formację. Z perspektywy czasu mogę śledzić losy osób, które formowały się w Oazie nawet dwadzieścia lat temu i widzę jak ożywiło to ich wiarę, jak pomogło zbudować silną więź z Bogiem, która trwa do tej pory. Znam też wiele przyjaźni, które zawiązały się w Oazie i trwają do dzisiaj. Szczególnie cenię rekolekcje oazowe. Mam wrażenie, że w ciągu kilku dni udaje się tam stworzyć prawdziwie chrześcijańską wspólnotę. Dzięki wierze w obecność Boga i dzięki życiu zasadami wiary powstaje atmosfera zaufania i otwartości, coś, do czego możemy dążyć w ciągu roku i w całym Kościele. Takim sprawdzianem jest dla mnie sytuacja, kiedy po paru dniach rekolekcji proszę o zgłoszenie się ochotników do zmywania albo innej niezbyt przyjemnej pracy i… się zgłaszają. Atmosfera życia wiarą sprawia, że nie myślą tylko o sobie, a chcą służyć innym.

Chciałbym kontynuować rozpoczęte przez księdza Marcina porządkowanie różnych spraw formalnych. Uczestnicy Ruchu tego pewnie nawet nie zauważają, ale myślę że pozwoliłoby to działać Oazie sprawniej.

Myślę, że dobrze byłoby w formacji podkreślać nie tylko “więź z Chrystusem”, ale też “zadanie od Chrystusa”. Generalnie kobiety są bardziej nastawione na WIĘZI i może dlatego w Oazie młodzieżowej jest więcej dziewcząt. Myślę, że duchowość oparta na ZADANIU mogłaby pomóc chłopakom odnaleźć się lepiej w Ruchu.

Mam nadzieję, że uda się tak zorganizować Oazy wakacyjne, znaleźć tylu animatorów i moderatorów, żeby nie brakowało miejsc dla uczestników chętnych na wyjazd. Dużo mówi się o ewangelizacji: fajnie byłoby, gdyby Ruch wykorzystał okazję, by dotrzeć z Ewangelią przynajmniej do każdego, kto tego chce.

Mam wrażenie, że czasem do naszego myślenia i mówienia w Oazie wkrada się poczucie przygniatającego obowiązku w stylu: “tyle lat korzystałeś z tego, co robiła dla ciebie Oaza, teraz POWINIENEŚ się odwdzięczyć i zostać animatorem”. Chciałbym bardziej podkreślać RADOŚĆ CHRZEŚCIJAŃSKĄ: skoro “człowiek się odnajduje w dawaniu siebie”, to służba jest czymś radosnym. Tak naprawdę, żeby cieszyć się życiem potrzebne jest służenie innym.

Myślę, czy nie dałoby się czegoś uprościć w działaniu Oazy (może dlatego, że jestem matematykiem, zrobić prościej a lepiej. Żeby nasze wysiłki były skupione na tym, co najważniejsze, co przynosi duchowe efekty; żeby nie marnować energii na sprawy drugorzędne i nieefektywne.

Z Bogiem,

x. Marek Traczyk

Dotychczasowy moderator – ks. Marcin Loretz – został mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim. Będzie jednak nadal zaangażowany w sprawy RŚŻ AW jako moderator Diakonii Liturgicznej oraz Diakonii Komunikowania Społecznego.

Obu księży ogarniamy naszą modlitwą i życzymy wielu łask Bożych i opieki Niepokalanej, Matki Kościoła.

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności