W sobotę 23 października 2021 r. w Płochocinie, w parafii św. Wojciecha odbyło się spotkanie kręgu diecezjalnego Domowego Kościoła. Gościł nas w swojej parafii ks. Marcin Loretz oraz rejon Jelonki. W spotkaniu uczestniczyli: moderator diecezjalny Ruchu Światło–Życie - ks. Marek Traczyk, moderator diecezjalny Domowego Kościoła - ks. Paweł Witkowski, para diecezjalna Anna i Piotr Zadrożni oraz pary rejonowe rejonów: Centrum, Kampinos, Grodzisk Mazowiecki, Jelonki, Mokotów, Nadwiślański, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Staromiejski, Ursus i Ursynów. Niektórzy, połączyli się z nami zdalnie.

Sprawozdanie z rocznych finansów DK złożyli Bogumiła i Marek Pachałowie – skarbnicy diecezjalni.

W trakcie dzielenia się radościami i wyzwaniami z naszych rejonów, szczególnie wybrzmiała kwestia uczestnictwa rodzin w tegorocznych rekolekcjach wakacyjnych. Cieszyliśmy się, że wiele małżeństw z naszej archidiecezji, po okresie pandemii, mogło wyjechać na rekolekcje formacyjne organizowane przez naszą archidiecezję (400 osób) oraz inne diecezje. Z troską stwierdziliśmy, że w naszych kręgach jest jeszcze wiele małżeństw, które od lat nie uczestniczą w rekolekcjach formacyjnych, pomimo że do istoty pracy formacyjnej w DK należy coroczne uczestnictwo w rekolekcjach. Wzbudziliśmy w sobie pragnienie, by jak największa liczba małżeństw z naszych rejonów wyjechała na rekolekcje formacyjne w 2022 roku. Naszą radością stała się również stale rosnąca liczba kręgów pilotowanych. Pochyliliśmy się także nad formacją par pilotujących oraz objęliśmy troską małżeństwa z kręgów pilotowanych.

Przyzywaliśmy we wspólnej modlitwie Ducha Świętego - Ducha Ożywiciela i oddawaliśmy wszystkie te sprawy Jezusowi przez ręce Maryi.

W części formacyjnej para diecezjalna zwróciła uwagę na zmiany wprowadzone do „Zasad Domowego Kościoła” zatwierdzone uchwałą Konferencji Episkopatu Polski z dnia 11 czerwca 2021 r. Ważnym elementem tych zmian było m. in. ukształtowanie hierarchii zobowiązań (pkt. 15 Zasad DK) oraz uporządkowanie drogi formacji (pkt. 16 Zasad DK). Odwołując się do konferencji Beaty i Jarka Bernatowiczów wygłoszonej 16 października 2021 r. na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Animatorów i Diakonii w Piasecznie, Ania i Piotr powtórzyli, że zasady to ideał, kierunek do którego dążymy. Jako małżeństwa, jesteśmy członkami Domowego Kościoła, jeśli te zasady wspólnie akceptujemy i realizujemy drogę formacji.

Jednocześnie przypomniano nam, że „małżeństwo, które świadomie odrzuca założenia, cel i metody DK i nie chce podejmować zobowiązań, nie może należeć do kręgu. Kręgi, które nie dochowują wierności formacji DK, nie mogą nazywać się kręgami Domowego Kościoła” (pkt. 30 zasad DK).

Natomiast my, jako odpowiedzialni mamy trzymać w jednej ręce Ewangelię, zaś w drugiej „Zasady Domowego Kościoła” i zawsze kierować się miłością i dobrem powierzonych nam małżeństw oraz indywidualnie rozeznawać sytuację każdego z nich.

Dziękujemy gospodarzom, Księżom moderatorom oraz wszystkim parom rejonowym za ciepłe przyjęcie nas, jako nowej pary rejonowej, za ubogacające dzielenie się życiem oraz za wspólną modlitwę. Życzymy wszystkim na czas dalszej posługi mocy Ducha Świętego, opieki Niepokalanej i wstawiennictwa ks. Franciszka Blachnickiego.

Z Panem Bogiem
Dorota i Witold Kalatowie

rsz 2kd 10 2021 1rsz kd 10 2021 5rsz kd 10 2021 3

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności