Relacja z Adwentowego Dnia Wspólnoty Rejonu Zachodniego

Jedno z głównych świąt patronalnych Ruchu, Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zgromadziło wspólnotę naszego rejonu pod hasłem Narodzić się na nowo przez Słowo Boże.

Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od krótkiego powitania siebie nawzajem oraz modlitwy do Ducha Świętego o towarzyszenie nam we wspólnych rozważaniach. Zawierzyliśmy także nasze serca wstawiennictwu Maryi w modlitwie do Niepokalanej Jutrzenki Wolności.

Do refleksji nad Słowem Bożym i Jego rolą w życiu chrześcijańskim w swojej katechezie zachęcił nas ks. Paweł Walkiewicz. Nawiązał on między innymi do Drogowskazu Słowo Boże – jego wagi i miejsca w życiu dojrzałego chrześcijanina. Usłyszeliśmy również o roli Słowa Bożego w życiu św. ojca Pio oraz o praktyce pobożnego, duchowego czytania, czyli lectio divina. 

Osobistym doświadczeniem mocy Słowa Bożego podzieliły się dwa małżeństwa oraz dwie uczestniczki wspólnot młodzieżowych. W świadectwach wybrzmiało zwłaszcza znaczenie Słowa jako dającego siły w trudnościach, budującego i umacniającego wspólnotę, przynoszącego odpowiedzi na wątpliwości oraz przemieniającego wnętrze człowieka.

Podczas Dnia Wspólnoty, w którym pochylaliśmy się nad wartością Słowa Bożego w stawaniu się Nowym Człowiekiem nie mogło zabraknąć dzielenia Słowem oraz Namiotu Spotkania.  Pomiędzy jednym, a drugim punktem programu – jak to już chyba będzie znakiem rozpoznawczym Dni Wspólnoty w Ursusie 😉 – był czas i na strawę dla ciała, czyli smaczny bigos, który zawdzięczamy małżeństwom DK.

Szczytem niedzielnego spotkania była Eucharystia przeżywana razem ze wspólnotą parafialną. W homilii ks. Rafał pochylił się m.in. nad znaczeniem Uroczystości Niepokalanego Poczęcia dla oazowiczów. Podczas liturgii kolejne kręgi DK zostały włączone do Ruchu.

Dzień Wspólnoty zakończyliśmy tradycyjnie ucztą miłości – agapą (tym razem już na słodko), podczas której był czas na jeszcze chwilę rozmowy i wspólnego radowania się trwaniem we wspólnocie z innymi.

Tekst: Kinga Najkowska

Zdjęcia: Anna Stasiak