ORAE Jaszczurówka, 22-28.08.2016 – relacja Agnieszki i Karola Okońskich

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE) odbyła się w Zakopanem-Jaszczurówce w dniach 22-28 sierpnia 2016. Rekolekcje z wielką mądrością i mocą prowadził ks. Grzegorz Demczyszak – moderator Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji (DDE) wraz z autentycznymi i doskonale przygotowanymi ewangelizatorami Anitą i Adamem Andrasiak oraz Kingą Najkowską, członkami tejże diakonii, którzy wspólnie z księdzem prowadzili nauczania kerygmatyczne i seminaria, a także głosili konferencje.

Nasze rekolekcje były dość nietypowe, bo uczestniczyło w nich 10 małżeństw z DK wraz z siedemnaściorgiem dzieci oraz 10 osób z młodzieżowych grup Ruchu Światło-Życie, co – jak podkreślało wiele osób – było niezwykle ubogacające, zarówno dla małżeństw, jak i dla młodzieży, a także stanowiło widoczny znak jedności wszystkich gałęzi naszego Ruchu. Animatorami trzech mieszanych grup (uczestnicy z DK i RŚ-Ż) byli członkowie DDE: Anita i Adam Andrasiak, Kinga Najkowska oraz Sylwia Iwanek. Posługę diakonii muzycznej pełnili Janeczka i Piotr Matwiej, którzy przygotowali również śpiewnik rekolekcyjny w wersji dla dorosłych i dla dzieci. Diakonię liturgiczną wziął na siebie kl. Paweł Chilczuk, otwarty na wszystkich uczestników ORAE, łącznie z najmłodszymi dziećmi.

Jaszczurowka4Gromadką dzieci opiekowała się diakonia wychowawcza, w skład której weszli bardzo zaangażowani i kreatywni: Asia i Piotr Olędzcy, ich starsze dzieci: Magda i Krzysiek, a także Monika Matwiej. Pomocą diakonii służyli też Mateusz Roman i Zuzia Okońska. Dzięki pomysłowości Asi i Piotra oraz ich umiejętności pracy z najmłodszymi, nasze dzieci mogły także uczestniczyć we własnych rekolekcjach, podczas których poznawały prawdy kerygmatu w sposób niezwykle atrakcyjny, przemyślany i dostosowany do ich wieku.

Podstawowym celem ORAE jest doprowadzenie do osobistego spotkania z Jezusem i doświadczenia mocy kerygmatu na samym sobie, w myśl zasady, że nie można głosić Tego, którego działania nie doznało się w swoim życiu. Całe nauczanie oparte na słowie Bożym i poparte osobistymi świadectwami członków diakonii, jak również wszystkie konferencje wraz z licznymi wizualizacjami i dynamikami, a wreszcie ćwiczenia praktyczne głoszenia kerygmatu (tzw. 2 krzesła – ewangelizator i ewangelizowany) miały nas doprowadzić do wyjścia ewangelizacyjnego, które odbyło się na zakończenie rekolekcji w niedzielę po Mszy św. w kościele parafialnym w Zakopanem. Wielu uczestników ORAE dzieliło się później tym, że po raz pierwszy mieli okazję głosić kerygmat i modlić się wspólnie z obcymi ludźmi, co wydawało im się nie do pomyślenia przed rekolekcjami. Radość głoszenia łączyła się też czasami z trudem – nie wszystkie spotkane osoby chciały słuchać o Jezusie. Tym bardziej więc potrzeba robotników, bo żniwo jest wielkie.

Jaszczurowka3Rekolekcje były dla wszystkich uczestników bardzo intensywnym czasem wzrostu w wierze i w nabywaniu praktycznych umiejętności głoszenia Jezusa. Plan dnia był często napięty i wypełniony wieloma ważnymi treściami. By mieć szansę na spokojne przemyślenie i przemodlenie tego wszystkiego, w programie rekolekcji został też przewidziany czas na dwie dłuższe wycieczki w piękne polskie Tatry oraz na dobrą zabawę podczas pogodnych wieczorów.

Wierzymy, że Jezus był Panem tego czasu i wiemy, że On zatroszczył się o wszystko – od zepsutego samochodu diakonii wychowawczej w drodze na rekolekcje po chore dzieci pod koniec naszego pobytu.

Chwała Panu!

Agnieszka i Karol Okońscy
para prowadząca

Świadectwa ==>>
Jaszczurowka2