adwent

Słownik łacińsko-polski księdza Alojzego Jougana znaczenie słowa adventus objaśnia następująco: „1. przybycie, przyjście; 2. czas przyjścia, okres przed Bożym Narodzeniem, Adwent; 3. początek, świt.” Adwent jest więc czasem przyjścia. Pan przychodzi, choć przecież już jest. Od wielu miesięcy jest, tylko jeszcze niewidoczny dla ludzi. Wcielenie, czyli przyjście Syna Bożego, dokonało się przy Zwiastowaniu. Adwent to czas, który można określić: „Pan już jest, ale jeszcze Go nie widzimy. Niedługo Go ujrzymy.” Skoro tak, jest to okres radości z tego, że Pan przychodzi.
    
Adwent ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, kiedy wspominamy ukazanie się światu Syna Bożego w Jego pierwszym przyjściu. Jest również przygotowaniem do ukazania się Syna Bożego podczas drugiego przyjścia na końcu czasów. Do 16 grudnia liturgia, a zwłaszcza Słowo Boże, przygotowuje nas do powtórnego przyjścia Chrystusa. Pojawiają się liczne wezwania do czuwania, nawrócenia, pozostawania w gotowości. Od 17 do 24 grudnia towarzyszymy Maryi i Józefowi w ich oczekiwaniu na narodzenie Mesjasza – Syna Bożego.
    
Adwent to najbardziej maryjny czas w roku liturgicznym. Maryja jest dla nas najdoskonalszym wzorem oczekiwania na przyjście Jezusa. Uczymy się od Niej postawy czuwania, słuchania i rozważania Słowa Bożego oraz gotowości na przyjęcie woli Bożej. Szczególnym sposobem towarzyszenia Maryi w Jej czuwaniu są Roraty – Msza Święta o brzasku dnia. Noc się kończy a rozpoczyna się dzień, ponieważ rozbłyska Wschodzące Słońce.
    
„Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie.” Takie słowa usłyszymy w pierwszy dzień Adwentu w Ewangelii. Uwaga i czujność. Słuchanie Słowa Bożego i postawa gotowości. Będziemy kolejny raz przeżywać Adwent. Nie wiemy jednak czy nie będzie to nasz ostatni. 24 grudnia będzie kolejna rocznica śmierci ks. Wojciecha Danielskiego, drugiego po ks. Franciszku Blachnickim moderatora całego Ruchu Światło-Życie. Dla niego Adwent Roku Pańskiego 1985 zakończył się ostatecznym spotkaniem z Chrystusem. To piękny znak. Adwent przygotowuje nas na spotkanie z Jezusem. Całe nasze życie jest Adwentem, a śmierć jest spotkaniem z Bogiem. Mówią: „Jakie życie taka śmierć”. Jaki Adwent takie spotkanie z Panem. Jaki będzie Adwent Roku Pańskiego 2017 dla mnie? Jakie będzie moje spotkanie z Synem Bożym?


Ks. Andrzej Pawlak
moderator diecezjalny DK AW

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności