Relacja z Rejonowego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Rejonu Ursynów i Mokotów
w parafii św. Tadeusza Apostoła na Sadybie

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!

 W niedzielę 21 kwietnia 2024 r. uczestniczyliśmy w Paschalnym Rejonowym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w parafii św. Tadeusza Apostoła na Sadybie. Był on okazją do spotkań oraz czasem wspólnej modlitwy całego Ruchu Światło – Życie obu rejonów, dzień który został uwieńczony wspólną Eucharystią i Agapą.

 Najważniejsze myśli, które utkwiły nam po wysłuchaniu konferencji -
"Eucharystia jako miejsce urzeczywistnienia Kościoła", i homilii wygłoszonej przez naszego moderatora ks. Rafała Dawidowicza:

  • Łaskę i siłę mamy czerpać z Ciała Chrystusa.
  • Jedność liturgii musi być poprzedzona jednością wiary.
  • Liturgia uobecnia posłuszeństwo Chrystusa, mamy być wierni liturgii, ponieważ wynika to z posłuszeństwa samego Chrystusa.
  • W Nowym Testamencie mamy tylko jedną ofiarę i jednego kapłana – Jezusa Chrystusa, który łączy w swojej osobie funkcję kapłańska, prorocką i królewską.
  • Na mocy Chrztu Świętego każdy ochrzczony uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa, jest to uczestnictwo w kapłaństwie powszechnym (wspólnym).
  • Każdy z nas jest także powołany do wypełnienia w Kościele Powszechnym misji kapłańskiej, królewskiej i prorockiej.
  • Dobry Pasterz prowadzi owce, ochrania i zbiera, a nie rozprasza (nie jest najemnikiem).

 Po zakończeniu Mszy świętej ks. Rafał przypominał nam, że mamy wpływ na życie naszych wspólnot parafialnych oraz na kształt Wspólnoty Domowego Kościoła. Dostrzegł problem braku chętnych małżeństw do przyjmowania posługi w Domowym Kościele. Zachęcił nas byśmy nie bali się przyjmować odpowiedzialności. Od naszej otwartości na służbę zależy przyszłość naszej Wspólnoty i Kościoła.

 Wspólne świętowanie zakończyliśmy Agapą przy bogato zastawionym stole. Dziękujemy za wszystkie przyniesione przez Was dary na wspólny stół.

 Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólnie spędzony czas, śpiew i modlitwę, świadectwo życia oraz za budowanie Wspólnoty. Szczególnie jesteśmy wdzięczni gospodarzowi miejsca ks. Proboszczowi z parafii św. Tadeusza Apostoła na Sadybie, naszemu moderatorowi ks. Rafałowi Dawidowiczowi za przewodnictwo duchowe, parze rejonowej z Mokotowa Agnieszce i Maciejowi Gajewskim i małżeństwom z ich kręgu za zaangażowanie w sprawy organizacyjne, Marcinowi i całej służbie liturgicznej, w tym szafarzom i lektorom, Oazie z parafii bł. Władysława z Gielniowa za zawiązanie wspólnoty i śpiew, Oazie z Wniebowstąpienia Pańskiego za przygotowanie spotkania w grupach i posługi liturgiczne, Jakubowi, Annie, Agnieszce i Magdzie za oprawę muzyczną, Oli za wprowadzenie do namiotu spotkania, Uli za posługę liturgiczną, diakonii wychowawczej oraz wszystkim osobom, które miały swój udział w uświetnieniu Rejonowego Dnia Wspólnoty.

 Pamiętamy o Was wszystkich w modlitwie.
 Z Panem Bogiem
 Dorota i Witold Kalatowie


Relacja fotograficzna z RDW 21 IV 2024 r.

 

 

Relacja z Rejonowego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Rejonu Ursynów i Mokotów

w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

Duchu Święty, Stworzycielu, ożywiaj moją modlitwę,
ożywiaj moje pragnienie pełnienia woli Ojca.

Duchu Święty, Stworzycielu, otwieraj moje oczy, by widziały,
otwieraj moje uszy, by słyszały, serce aby czuło.
Duchu Święty, Ożywicielu, przyjdź!

  Modlitwą i pieśnią do Ducha Świętego rozpoczęliśmy wspólnotowe wydarzenie - Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rejonów Ursynów i Mokotów. Wydarzenie miało miejsce w niedzielę, 15 października 2023 r., w kościele pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

  Modlitwę na związanie wspólnoty poprowadzili Agnieszka i Karol z kręgu przy bł. Władysława z Gielniowa wraz z diakonią muzyczną, którą poprowadzili Joanna i Grzegorz, z pomocą Bernarda oraz animatorów z oazy Kuby, Ani i Agnieszki.

  Istotę „Kościoła żywego” przybliżył nam w konferencji nasz moderator ks. Rafał Dawidowicz. Zapamiętaliśmy ważne zdania: Słowo „Kościół” oznacza „zwołanie” i wskazuje na zgromadzenie tych, których Słowo Boże zwołuje, by utworzyli Lud Boży, karmieni Ciałem Chrystusa, sami stają się Ciałem Chrystusa. Chrystus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem. Ustanowił tu na ziemi swój Kościół święty, wspólnotę wiary, nadziei i miłości, jako organizm widzialny, nieustannie go podtrzymuje i przez niego rozlewa na wszystkich prawdę i łaskę. Kościół jest równocześnie widzialny i duchowy, jest społecznością wyposażoną w strukturę hierarchiczną, bez której człowiek nie potrafi funkcjonować i Mistycznym Ciałem Chrystusa. Kościół jest „jeden” utworzony z elementu ludzkiego i Boskiego, to czyni go tajemnicą, którą może przyjąć tylko wiara. Chrystus jest Głową Ciała - Kościoła. Kościół żyje dzięki Niemu, w Nim i dla Niego. Chrystus żyje z Kościołem i w Kościele. Bóg chce być z nami cały czas. Kościół stanowi jedno z Chrystusem. On ma też naturę ludzką, to On nas gromadzi na zgromadzenie liturgiczne. W jedności tego Ciała istnieje różnorodność członków i funkcji. Wszystkie członki łącza się wzajemnie, a szczególnie z tymi ludźmi, którzy cierpią, są ubodzy i prześladowani. Kościół jest na tym świecie sakramentem zbawienia, znakiem i narzędziem wspólnoty Boga i ludzi.

  Po konferencji był czas na spotkania w grupach, na których szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

  • Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie gdy słyszysz – Kościół?
  • Czy patrzysz na cały Kościół tak samo? Czy Kościół powszechny jest dla Ciebie równie ważny jak Kościół lokalny, czy członkowie wspólnoty Ruchu Światło-Życie są tak samo ważni jak inni katolicy?
  • Dlaczego jesteś we wspólnocie Ruchu Światło – Życie? Co daje Ci przynależność do tej społeczności?
  • W jaki sposób chciałbyś ożywiać Kościół? Czy we wspólnocie małej, czy na większą skalę?
  •   Spotkania były twórcze i zakończyły się interesującym podsumowaniem przedstawicieli poszczególnych grup. Jeśli jeszcze nie odpowiedziałeś sobie na powyższe pytania warto je sobie zadać i udzielić odpowiedzi.

      Następnie "szybko pobiegliśmy" do Namiotu Spotkania, by rozważyć Słowo Boże z 1 Listu do Koryntian 12, 12-14 (4-27).
    "Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem. Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne [członki]."

      Eucharystii przewodniczył ks. Rafał wraz opiekunem kręgu mokotowskiego. W homilii ksiądz Rafał, nawiązując do Ewangelii wg. Św. Mateusza (22,1-14), powiedział, że "wszyscy jesteśmy zaproszeni na ucztę weselną, jednak są pewne wymagania i nie możemy wejść na nią na własnych warunkach. - Bóg ustala zasady.
    Często narzekamy na Kościół, na papieża i tworzymy rozłamy. Myślimy "mojsza uczta jest lepsza niż twojsza". Jednak Bóg przewidział zabawienie w Kościele. Zbawienie, to kościół."

      Pod koniec Mszy Świętej miał miejsce obrzęd przyjęcia 2 kręgów do wspólnoty Domowego Kościoła z rejonu Mokotów. Małżeństwa z kręgów pilotowanych podjęły drogę formacji w Domowym Kościele.

      Po Mszy Świętej podczas wspólnie przygotowanej Agapy mieliśmy możliwość świętowania i cieszenia się swoim towarzystwem.

      Dziękujemy Panu Bogu za czas wspólnej modlitwy, za budowanie wspólnoty „Kościoła żywego”, za słowo ks. Rafała i za świadectwo wszystkich Was, których spotkaliśmy. Nie byłoby jednak możliwe nasze wspólne świętowanie bez pomocy wielu osób, które podjęły się różnych posług i pomogły nam w przygotowaniu tego dnia, za których bardzo dziękujemy i jesteśmy Panu Bogu wdzięczni za ich posługę i oddanie.

    Ks. F. Blachnicki powiedział:
    “W dzisiejszym świecie nie ostoi się katolicyzm połowiczny, tradycyjny, a nawet tak zwany głębszy, intelektualny, ale paktujący se światem.
    To wszystko utonie w morzu nowoczesnego pogaństwa.
    Ostoi się tylko katolicyzm pełny, autentyczny, ewangeliczny, nadprzyrodzony, jaki ukazują nam listy św. Pawła.”

     


    Relacja fotograficzna z RDW 15 X 2023 r.

     

     

     Rejon Ursynów obejmuje kręgi z dekanatu ursynowskiego oraz z parafii św. Elżbiety w Powsinie z dekanatu wilanowskiego i z parafii św. Zygmunta w Słomczynie z dekanatu konstancińskiego.

    Moderatorem Rejonu Mokotowsko-Ursynowskiego RŚ-Ż (w tym Rejonu Ursynów DK i Rejonu Mokotów DK) jest:

      ks. Rafał Dawidowicz.

    Para rejonowa: Dorota i Witold Kalatowie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

    Pary łącznikowe w podrejonach wg parafii:

    foska_złota_wys15.jpg bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Ojca Pio i św. Zofii Barat - Dorota i Witold Kalatowie,

    foska_złota_wys15.jpg św. Elżbiety w Powsinie i św. Zygmunta w Słomczynie - Iwona i Daniel Jakubczykowie,

    foska_złota_wys15.jpg Ofiarowania Pańskiego - Kamila i Andrzej Zdanowscy,

    foska_złota_wys15.jpg bł. Władysława z Gielniowa - Anna i Przemysław Oborscy oraz Aneta i Stanisław Masłowscy,

    foska_złota_wys15.jpg Wniebowstąpienia Pańskiego - Barbara i Jarosław Grabowie.

     

    Podkategorie

    Relacje fotograficzne z rejonowych wydarzeń.

    Jesteś tu:

    Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

    Polityka prywatności