MBL 6606

W dniach 24–29 lipca w Dębowcu odbyły się rekolekcje tematyczne NAMIOT SPOTKANIA. Ośrodkiem rekolekcyjnym był Dom Rekolekcyjny Misjonarzy Saletynów Centrum Pojednania LA SALETTE. Rekolekcje prowadził moderator ks. Henryk Bartuszek oraz para prowadząca - Elżbieta i Grzegorz Kolasińscy. W rekolekcjach wzięło udział 16 małżeństw z 28 dziećmi z archidiecezji warszawskiej, a posługę animatorską pełniły 3 małżeństwa: Anna i Jan Mickiewiczowie, Dorota i Krzysztof Górscy oraz Martyna i Michał Kamińscy. Muzycznie posługiwali Monika i Andrzej Żygadłowie. Dziećmi opiekowała się diakonia wychowawcza prowadzona przez Agatę Jaczewską i Magdę Kamińską wraz z Gabrysią, Anią, Marysią, Piotrem i „miejscową diakonią”. Miejscowa diakonia to Grażyna i Kazimierz Stecowie, małżeństwo formujące się w kręgu DK w Dębowcu oraz Karolina, Ania, Kamila i Wiktor - młodzi ludzie ze wspólnot Ruchu Światło-Życie z Jasła i okolic.

Program rekolekcji oparty został na podręczniku Szkoła modlitwy – Namiot Spotkania ks. Franciszka Blachnickiego. Zawiera cztery konferencje wygłoszone podczas szkoły modlitwy w ramach Szkoły Animatora Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu jesienią 1982 roku. Są one rozważaniem głębokiego tekstu biblijnego o modlitwie, opisującego modlitwę Mojżesza w Namiocie Spotkania (Wj 33, 7-20). Jak pisze ks. Franciszek „Do tego tekstu musimy ciągle wracać, aż zrozumiemy całą głębię modlitwy. Jej codzienna, osobista praktyka to jest Namiot Spotkania”.

Każdy z czterech pełnych dni rekolekcyjnych oparty był na jednej konferencji ks. Blachnickiego i dotyczył różnych aspektów modlitwy:
• Modlitwa – Spotkanie
• Rozmawiał jak z przyjacielem
• Boże plany
• Spraw, abym ujrzał Twoją chwałę.

W poszczególnych dniach rekolekcyjnych odkrywaliśmy jak wielką szansą i darem dla każdego z nas jest codzienny Namiot Spotkania.

Pierwszy dzień Modlitwa – Spotkanie; w samej nazwie Namiot Spotkania jest już określona istota modlitwy: modlitwa to spotkanie, spotkanie zaś dokonuje się między osobami. Tylko osoby mogą się spotkać. Istotą tego spotkania, tej modlitwy jest spotkanie osoby człowieka z osobą Boga. Na to spotkanie musimy każdego dnia znaleźć czas i miejsce. Nie traktuję Boga poważnie, jeżeli nie mam dla Niego czasu.

Drugi dzień – Modlitwa to rozmowa z Panem jak z Przyjacielem. Modlitwa ma polegać na tym, żeby rozmawiać z Bogiem twarzą w twarz, jak rozmawia przyjaciel z przyjacielem. Modlitwa jest rozmową z Bogiem, który jest przyjacielem, który mnie miłuje. Musimy uświadomić sobie, uznać i przyjąć w wierze, to co Bóg mówi do Mojżesza: Znam cię po imieniu i jestem ci łaskawy. Wielką pomocą dla modlitwy i sposobem nawiązania rozmowy z Bogiem jest Pismo Święte. Jeżeli modlitwa jest dialogiem, to w tym dialogu Bóg zawsze ma pierwsze słowo, a ja mogę tylko dawać odpowiedź.

Dzień trzeci – Modlitwa to poznanie Bożych planów wobec nas. Treścią naszej modlitwy mają być Boże plany wobec nas. Pan Jezus ucząc nas modlitwy każe na pierwszym miejscu stawiać plany Boże, a nie nasze. Bóg ma jakieś zamiary, których w danej chwili nie znamy, dlatego nieraz w takiej sytuacji trzeba powiedzieć: nie wiem, nie rozumiem, ale proszę Panie, daj mi poznać Twoje zamiary wobec mnie. Przyjdzie czas, że zobaczę, że poznam, ale już teraz jestem gotów je przyjąć i podporządkować się Bogu. Takiej modlitwy uczy nas Chrystus.

Dzień czwarty – Modlitwa to doświadczenie Boga i oglądanie Jego oblicza. Jeżeli trwamy na modlitwie, jeżeli ciągle na nowo ją podejmujemy, jeżeli jesteśmy wierni praktyce Namiotu Spotkania to taka modlitwa ma ogromną wartość. Ona nami kieruje, Bóg nas oczyszcza i wynagradza naszą wiarę, nadzieję i wytrwałość. Taka modlitwa nas przemienia, staje się coraz większym źródłem siły i mocy, poprowadzi ku Bogu, do Jego Chwały.
Codzienny program realizowany był podczas: konferencji kapłana, Namiotu Spotkania przed Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie, homilii, wprowadzenia i spotkanie kręgu oraz modlitwy wieczornej. W programie rekolekcji przewidziany był czas na realizację także innych zobowiązań – dialogu, modlitwy rodzinnej i modlitwy małżeńskiej w obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Uzupełnieniem konferencji były dla wszystkich świadectwa życia modlitwą kapłana, małżeństw z diakonii oraz uczestników podczas wprowadzenia i spotkania kręgu. Był także czas wolny na wypoczynek, rekreację i zwiedzanie najbliższej okolicy podczas codziennego poobiedniego czasu dla rodziny.

Postawa księdza moderatora wiele lat żyjącego charyzmatem Ruchu Światło-Życie, jego mądrość i doświadczenie duszpasterskie oraz świadectwo i postawa służby całej diakonii sprawiły, że czas rekolekcji był dla wszystkich szczególnym czasem odnowienia więzi z Jezusem Chrystusem, szcególnie podczas codziennego Namiotu Spotkania i modlitwy wieczornej oraz budowania z Nim trwałych relacji małżeńskich i rodzinnych. Za czas rekolekcji, za wszystkich uczestników i za całą diakonię – Bogu niech będą dzięki!

Chryste Sługo – zmiłuj się nad nami.
Niepokalana Matko Kościoła – módl się za nami.
Czcigodny sługo Boży księże Franciszku – wstawiaj się za nami.

Elżbieta i Grzegorz Kolasińscy
para prowadząca

Świadectwa==>>

MBL 6424MBL 6588MBL 6595MBL 6555NSDebowiec47 1NSDebowiec12

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności