Wezwanie 2018 1

Diecezjalny Dzień Wspólnoty odbył się 18 lutego w parafii Zesłania Ducha Świętego na Bielanach w Warszawie. Zazwyczaj wielkopostny dzień wspólnoty przeżywamy w rejonach, jednak ponieważ pierwsza niedziela Wielkiego Postu jest dniem celebracji obrzędu „Wezwania po imieniu” i jest to bardzo ważny etap w formacji oazowej oraz istotny także dla kościoła lokalnego, przeżywaliśmy to spotkanie razem z biskupem jako wydarzenia diecezjalne.

 

Obrzęd „Wezwania po imieniu” to nawiązanie do wczesnochrześcijańskiego katechumenatu. Wyznawcy Jezusa pierwszych wieków na początku Wielkiego Postu spisywali imiona tych, którzy mieli w Noc Paschalną odrodzić się w wodzie Chrztu Świętego, otrzymać Ducha Świętego (bierzmowanie) i po raz pierwszy przystąpią do stołu Eucharystii. Rozpoczynali oni bezpośrednie przygotowanie do tych wydarzeń, nazywanych już wtedy „chrześcijańskim wtajemniczeniem”.

Wezwanie 2018 2

W Ruchu Światło-Życie osoby już ochrzczone również przeżywają podobne przygotowanie w sposób świadomy i pogłębiony. Tak jak w czasach pierwotnego Kościoła odnoszono się do katechumenów, tak i my widzimy w osobach podejmujących się takiego przeżycia Wielkiego Postu „wezwanych”, gdyż dostąpią oni udziału w tajemnicach naszej wiary i samych źródłach Zbawienia. Sam obrzęd „Wezwania po imieniu” polega na odczytaniu imion „wezwanych”, następnie w formie dialogu z celebransem wyznają oni swoje pragnienie i decyzję uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcelnych podczas najbliższych Świąt Paschalnych, a o ich gotowości zaświadczają animatorzy. 

Przypomina to fragmenty liturgii chrztu dorosłych. Imiona i nazwy wspólnot „wezwanych” są wpisywane do specjalnej księgi, zaś całe zgromadzenie modli się w ich intencjach podczas całego okresu Wielkiego Postu.

Wezwanie 2018 3

 

W kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego „wezwanych” było ponad 50. W gałęzi młodzieżowej Ruchu „Wezwanie po imieniu” kończy etap formacyjny deuterokatechumenatu i jest jednym z najważniejszych punktów całej formacji w Ruchu. Jest to też początek przygotowania do przeżycia Triduum Paschalnego w formie rekolekcji. Są one proponowane także małżeństwom z Domowego Kościoła. Tym razem podjęły się tego dwie pary z rejonu DK Jelonki: Marzena i Marek oraz Małgorzata i Waldemar.Całej celebracji przewodził ks. bp Piotr Jarecki, który, jak sam wyznał, po raz pierwszy posługiwał w obrzędzie „Wezwania po imieniu”. W homilii nawiązał również do Ewangelii o kuszeniu naszego Pana oraz rozpoczęcia przez Niego głoszenia Dobrej Nowiny (Mk 1, 12-15). 

Wezwanie 2018 5

Wcześniej spotkaliśmy się w parafialnej auli. Po wspólnej modlitwie ks. Marcin Loretz, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, w nawiązaniu do hasła roku formacyjnego, które brzmi „Sługa Niepokalanej”, mówił o roli maryjności w naszym Ruchu. Jak podkreślił, przykład i wskazówki Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego wskazują zdrową drogę pobożności maryjnej dokładnie realizującą wskazania nauki Kościoła. W życiu chrześcijańskim Maryja przede wszystkim prowadzi nas do Swego Syna, powinniśmy naśladować Jej cnoty, zwłaszcza pokorę, a także nawiązywać z naszą Niepokalaną Matką duchową więź przez modlitwę, szczególnie Różaniec. Naszymi osobistymi doświadczeniami, związanymi z przyjęciem woli Pana na wzór Maryi, dzieliliśmy się krótko w mniejszych grupach.

Cały Dzień Wspólnoty zakończyła agapa.

 

Beata i Piotr Falkowscy
Rejon DK Centrum

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności