W sobotę 26.09.2020 w Jazgarzewie odbyło się pierwsze w roku formacyjnym 2020/2021 spotkanie Kręgu Diecezjalnego. Do Sali konferencyjnej na plebanii Kościoła św. Rocha zaprosiła nas para rejonowa Rejonu Piaseczno - Katarzyna i Sławek Chrzanowscy. Przybyły na nie para diecezjalna Anna i Piotr Zadrożni wraz z ks. Moderatorem diecezjalnym DK ks. Pawłem Witkowskim i Moderatorem Ruchu Światło-Życie ks. Marciem Loretzem oraz pary rejonowe z 12 rejonów naszej archidiecezji (w tym 8 nowo wybranych).

Podczas przygotowanego poczęstunku, dzieliliśmy się życiem, a zwłaszcza tym, co działo i dzieje się obecnie w naszych rejonach, jak wyglądała sytuacja spotkań kręgów podczas obostrzeń związanych z pandemią oraz realizacją zobowiązań wynikających z posługi, tj. udziałem w spotkaniach DK i całego Ruchu Światło-Życie, ze szczególnym uwzględnieniem dni wspólnoty.
Nowo wybrane pary rejonowe dzieliły się również tym jak wyglądało przejmowanie przez nich obowiązków od poprzedników oraz o swoich planach pracy z animatorami w czasie kadencji. Ważną kwestią, którą podkreślano jest kontakt osobisty z kręgami, poznawanie ludzi, troska o ich formację.

Dla pary diecezjalnej minione półrocze było bardzo intensywnym czasem ze względu na organizację wyborów nowych par rejonowych, podsumowań, jak również przygotowań do nowego roku formacyjnego. Niewątpliwie dużym wyzwaniem będzie organizacja rekolekcji, zwłaszcza, że epidemia nadal trwa i nie wiadomo jakie wymogi będą nas obowiązywały.

Większość kręgów poradziła sobie z tą niecodzienną sytuacją, organizując w okresie od marca do maja spotkania on-line. W czerwcu w niektórych z nich odbyły się już spotkania „na żywo”.
Podczas dzielenia, wiele par rejonowych wyraziło obawę o formację w kręgach pilotowanych. Pandemia zatrzymała wiele inicjatyw, kręgi które miały w tym czasie rozpoczynać swoje pilotaże, nie rozpoczęły ich lub też wstrzymały na ten czas spotkania. Ufamy jednak, że ani zapał par pilotujących, ani uczestników nie osłabnie i rozpoczną na nowo spotkania.
Przedmiotem refleksji, był również udział Domowego Kościoła w Dniach Wspólnoty. Była w tej sprawie wśród nas zgodność, że jest to ważny element całej formacji, dający możliwość poznania Ruchu w pełnej postaci oraz tego, czym żyje (temat roku formacyjnego).

Drugą część spotkania wypełniła wspólna modlitwa do Ducha Świętego, dzielenie się Słowem Bożym, jak również powierzanie wszystkich spraw przez ręce Maryi w tajemnicy różańca oraz słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu.

Podczas części formacyjnej omawialiśmy dokładniej temat roli Dni Wspólnoty (rejonowych – RDW i diecezjalnych - DDW) w formacji DK. Wszyscy byli zgodni co do tego, że do udziału w spotkaniach DK i Ruchu Ś-Ż, zwłaszcza w Dniach Wspólnoty należy zachęcać własnym przykładem i ukazywać uczestnikom wartość takich spotkań. Ważnym aspektem oprócz wspólnej modlitwy, celebracji Eucharystii są na pewno spotkania z ludźmi, zawiązywanie i budowanie relacji międzyludzkich, odkrywania piękna, jej różnorodności i wartości Wspólnoty.
Rozmawialiśmy również o tym jak najlepiej zorganizować taki dzień, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę. Oprócz zadbania o kwestie techniczne, trzeba pamiętać o nowych osobach, będących po raz pierwszy na dniu wspólnoty,  aby czuły się zauważone i zaopiekowane. Udział w dniach wspólnoty niewątpliwie niesie umocnienie wiary, buduje wspólnotę, ukazuje szerszą perspektywę Ruchu Ś-Ż.

W trakcie spotkania dołączyli do nas ustępujący Skarbnicy DK, Kinga i Tomasz Nurzyńscy, którzy pełnili tą posługę kilka lat i przekazali ją Bogumile i Markowi Pachałom. Ustępująca para przedstawiła rozliczenie finansowe za ostatnie 2 lata oraz przypomniała, że składka DK z której pochodzą środki jest to wyraz naszej odpowiedzialności za Ruch i dzięki której możemy m. in. dofinansowywać wyjazdy rekolekcyjne, koszty związane z pracą naszej diecezji i rejonów oraz przyczyniać się do rozwoju całego Ruchu Ś-Ż.

Dziękujemy wszystkim za owocne spotkanie. Niech Bóg nam błogosławi!

Justyna i Maciej
Rejon Kampinos

KD Jazgarzew 01KD Jazgarzew 02KD Jazgarzew 03

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności