OR I Szczawnica, 25.06.-11.07.2011 – relacja Iwony i Krzysztofa Giedzińskich

or1 szczawnica5Oaza Rodzin I stopnia odbywała się w dniach od 25 czerwca do 11 lipca 2011 roku w Szczawnicy. Przyjechało 13 rodzin (11 rodzin z Archidiecezji Warszawskiej i dwie rodziny z diecezji warszawsko-praskiej i toruńskiej) obdarzonych 31 pociechami (w tym jedno czterotygodniowe). Oazie przewodził ks. Jan Mikulski, obecnie proboszcz parafii w Ochotnicy Górnej, a animatorowania podjęły się trzy pary: Agnieszka i Piotr Marczak, Dorota i Darek Tyzo, Krysia i Piotr Zajkowscy. Posługę muzyczno-gospodarczą podjęli Iza i Rafał Pytlak. Dziećmi opiekowała się dziewięcioosobowa diakonia wychowawcza, na czele której stała Iza Baczyńska, cztery „ciocie”, trzech „wujków” i ku naszej ogromnej radości, kleryk Piotr Kobyliński.

Nasze rekolekcje rozpoczęliśmy przedstawieniem podstawowych prawd ewangelizacyjnych: ukazaniem Bożego planu zbawienia na tle prawdy o grzechu i upadku człowieka. Czterodniowy cykl ewangelizacyjny zakończyliśmy liturgią światła i wody. Piątego dnia weszliśmy na drogę przemiany człowieka cielesnego w duchowego przez zjednoczenie z drogą Chrystusowego posłuszeństwa. Czas ten zakończyliśmy odnowieniem przymierza chrztu św. i celebracją sakramentu pojednania. Następnie skoncentrowaliśmy się wokół Trzeciej Osoby Bożej, by wprowadzić nas do życia w pełni Ducha Świętego oraz do dawania świadectwa.

Mocną stroną rekolekcji była postać naszego moderatora ks. Jana Mikulskiego. Wzór odważnej wiary, wieloletnie doświadczenie i umiłowanie charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Jego mądrość, świadectwo życia, konferencje i homilie przemieniły życie zapewne niejednego małżeństwa. Wykorzystywał wszelkie okazje do przekazania nam dobrych wzorców (wychowanie dzieci, nastawienie do codzienności, nastawienie do naszych obowiązków), dbał o właściwą oprawę Mszy św. i jutrzni. Ks. Jan moderował pogodne wieczory w sposób zapewniający dobrą atmosferę, budującą wspólnotę. Przy wszelkiej możliwej okazji błogosławił dzieci z nałożeniem rąk, każdy dzień kończył się indywidualnym błogosławieństwem dzieci i Diakonii Wychowawczej.

Źródłem i szczytem każdego dnia była Eucharystia. Wielką radością było wejście dzieci na Eucharystię z wykonanymi przez siebie pracami plastycznymi (pod czujnym okiem DW), które wnosiły w procesji z darami.
Ważnym punktem dnia były rozmowy ewangeliczne – codzienne spotkanie w ciągu dnia. Odkrywaliśmy prawdy i prawa Nowego Życia w atmosferze wiary i modlitwy. Było to połączenie modlitwy i rozmowy, medytacji i wymiany zdań w atmosferze uczciwości i szczerości, w duchu zaangażowania i pragnienia znalezienia rozwiązania badanej kwestii.
W czwartym dniu (Dzień Ofiarowania) przeżywaliśmy nabożeństwo światła i wody w Centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem. Było to szczególne nabożeństwo, bo właśnie wtedy każdy z nas indywidualnie podjął decyzję o przyjęciu Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Bardzo świadomie i dojrzale przeżywaliśmy spotkanie z Chrystusem w Komunii Świętej. Liturgię zakończyliśmy procesją ze świecami do figury Niepokalanej Matki Kościoła, u stóp której bije źródełko.

Ważnym przeżyciem było również nabożeństwo odnowy chrztu świętego. Nabożeństwo to wymagało starannych przygotowań. W widocznym miejscu (prezbiterium) umieściliśmy dwa główne symbole: świecę oazy oraz naczynie z wodą. Wszyscy mieliśmy ze sobą świece. W podniosły sposób zapalono świecę oazy, od której zapalono wszystkie pozostałe i nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Mimo niesprzyjającej aury na Drogę Krzyżową na górę Bryjarkę poszliśmy wszyscy bez wyjątku. Oprócz krzyża i dzieci w nosidełkach nieśliśmy również parasolki, które były niezbędne ze względu na rzęsisty deszcz towarzyszący nam przez całą Drogę Krzyżową. Ale dla nas ta droga krzyżowa w błocie po kostki stała się drogą wielkiej radości.

Wielkim przeżyciem był też Dzień Wspólnoty. Zgromadziliśmy się w „Wieczerniku” na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem wraz z 38 wspólnotami rekolekcyjnymi (ponad 1500 osób).
Po Eucharystii podzieliliśmy się chlebem, który razem ze znakiem oazy i świecą oazy zanieśliśmy w darach. Następnie rozpoczęła się godzina odpowiedzialności i misji. Prowadził ją ks. Maciej Krulak, moderator Centrum Ruchu w Krościenku. Podczas nabożeństwa ponad 300 osób przystąpiło do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Z naszej oazy złożono 7 deklaracji przystąpienia do KWC.
Czas dany uczestnikom do przeżycia tej oazy był szczególnym czasem działania Pana Boga w naszych sercach. To czas, z którego będziemy czerpać siłę na cały rok by coraz bardziej przybliżać się do Pana Boga i do siebie nawzajem.

Iwona i Krzysztof Giedzińscy
para prowadząca

or1 szczawnica1 or1 szczawnica4
or1 szczawnica2 or1 szczawnica3

OR I Szczawnica, 25.06.-11.07.2011 – świadectwo kleryka Piotra Kobylińskiego
OR I Szczawnica, 25.06.-11.07.2011 – świadectwo Zosi i Michała Kuls
OR I Szczawnica, 25.06.-11.07.2011 – świadectwo Krysi Zajkowskiej
OR I Szczawnica, 25.06.-11.07.2011 – świadectwo Edyty i Jacka Łuczaków
OR I Szczawnica, 25.06.-11.07.2011 – świadectwo Basi i Witka Zielińskich