Last Minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie. Książka jakiej jeszcze nie było

Niezależnie jakie myśli i emocje wzbudza postać Szymona Hołowni, ta książka jest obowiązkową lekturą dla każdego kto ma świadomość, że  życie Kościoła Powszechnego to więcej niż parafia, ludzie ze wspólnoty, czy ogólnopolskie katolickie podwórko. Ta książka jest również dla tych, którzy nie zdają sobie z tego sprawy 😉

Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie to niezwykła podróż nie tylko geograficzna ale przede wszystkim duchowa..

To podróż do miejsc, w których życie Kościoła dotyka biedy, biznesu, sztuki, radości, prześladowań, ekumenizmu, jedności łamiąc często utarte schematy jakimi żyjemy w naszym kraju.

Czytając rozdział po rozdziale można odnieść wrażenie podróżowania wraz z autorem. Wywiady, rozmowy, opis miejsc sprawiają, że dotykamy nieznanej rzeczywistości,  prowokując do  innego spojrzenia na podobne zmagania jakie stawia nam współczesny świat.

  Strona po stronie niezaprzeczalnie rośnie świadomość tego, że w każdej godzinie, w każdej minucie nasi bracia na całym świecie potrzebują naszego wsparcia i cały czas pamiętają o nas.

To podróż do 24 miejsc, to 24 spotkania i rozmowy, bezcenne wyznania ludzi, którzy w imię Jezusa z mocą Ducha żyją miłością i dzielą się nią, stawiając bezkompromisowo wszystko na jednej szali.  

To m.in. kardynał Maradiaga z Hondurasu któremu, pomimo śmiertelnego niebezpieczeństwa  ze strony narkotykowych karteli, niestraszne są spotkania z wiernymi i jeżdżenie do slumsów na spotkania z najbardziej potrzebującymi. 

To świeccy misjonarze, którzy  poświęcają całe swoje życie by tłumaczyć Biblię na języki rodzime ludów z Papuy Nowej Gwinei.  Rzecz niebywale trudna często zajmująca kilkanaście lat wyrzeczenia się wszystkiego.

To kapelan amerykańskich wojsk w bazie na Guam, dający nadzieję młodym żołnierzom, zostawionym samym sobie z przeżyciami wojennymi, często dramatycznymi  w skutkach. To Miriam, muzułmanka, która odkryła Jezusa, przyjmując  Go jako swego Pana,  tym samym tracąc kontakt z rodziną i wydając na siebie wyrok śmierci.

To biskupi, biznesmeni , dziennikarze, mnisi, zwyczajni ludzie oddani na służbę Bogu.

W tej książce nie znajdziemy banalnych słodkich opowieści lecz świadectwa poruszające najbardziej spowszedniałe serca.

Znajdziemy w niej także wzmiankę o księdzu Blachnickim 😉 Warto poświęcić czas na lekturę, bo warto przełożyć temat najbliższego dnia wspólnoty na coś konkretnego.

Po krytycznym przeczytaniu od deski do deski –  szczerze polecam

Maja Bulikowska –Diakonia Słowa


Tytuł: Last Minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie
Autor: Szymon Hołownia
Wydawnictwo: Znak, Kraków 2012
Źródło zdjęć: w/w książka