Największy z cudów w Warszawie

Największy z cudów

„Największy z cudów” to porywający, pełnometrażowy film animowany twórców “Epoki lodowcowej” i “Cristiady” dający nowe spojrzenie na cud, jakim jest Msza Święta z aniołami i demonami w tle. 

Fabuła skupia się na trzech osobach, które spotykają się na tej samej Mszy Świętej z powodu życiowych kryzysów, z jakimi walczy każdy z nich. Msza Święta nie jest dla nich niczym nowym, ale nie są w stanie zrozumieć jej prawdziwego znaczenia. Pomoc przychodzi ze strony aniołów stróżów, którzy pozwalają bohaterom pojąć walkę dobra ze złem i cudowny triumf wiary, który unaocznia się podczas każdej Eucharystii. To, czego doświadczą w trakcie tej Eucharystii, zmieni ich życie na zawsze. 

„Największy z cudów” po mistrzowsku ukazuje niewidoczne aspekty wiary katolickiej. Dzięki swoim aniołom, bohaterowie zaczynają rozumieć słowa papieża Benedykta XVI, które znalazły się w wywiadzie „Światło Świata”, jaki przeprowadził z nim niemiecki dziennikarz Peter Seewald. Tak mówił Ojciec Święty o Eucharystii: „Tu dzieje się coś wyjątkowego. On tu jest. Ten, przed którym padamy na kolana!”.

Podczas Mszy modlimy się pośród tysięcy aniołów. Święty Jan Chryzostom powiedział: „Kiedy odprawiana jest Msza Święta, sanktuarium wypełnione jest niezliczoną liczbą aniołów, które uwielbiają Świętą Ofiarę oddawaną na ołtarzu. Oprócz aniołów stróżów wiernych, przy Mszy obecne są tysiące duchów, które z namaszczeniem chwalą swojego Boga i Pana”. 

– To opowieść o pojednaniu z Bogiem. Współczesny człowiek, wyobcowany przez pośpiech życia codziennego, odsuwa się od rzeczy najważniejszych. Przytłoczony problemami egzystuje z dnia na dzień bez świadomości transcendentnego znaczenia życia. Z dala od duchowości. Niezdolny do dostrzeżenia, że problemy mają rozwiązanie, a nierozwiązane prowadzą do utraty wiary. Nasi bohaterowie u początku opowieści reprezentują takich właśnie ludzi, którzy nie umieją zobaczyć niczego innego poza swoimi kłopotami – powiedział reżyser „Największego z cudów”, Bruce M. Morris, który pracował przy takich filmach animowanych jak „Pocahontas” czy „Herkules”, a w 2009 r. zdobył nominację do Oscara za swoją pracę przy filmie „Księżniczka i żaba”. 

Producentem filmu jest Pablo Jose Barroso z Dos Corazones Productions, producent “Cristiady”, filmu opowiadającego historię meksykańskiego Powstania Cristeros. Muzykę do filmu napisał nominowany do Oscara Mark McKenzie, który aranżował ścieżkę dźwiękową do „Tańczącego z wilkami”. Pracował również przy filmach: „Faceci w czerni”, „Spiderman” i „Epoka Lodowcowa 2: Odwilż”. 

Bohaterowie

„Największy z cudów” to współczesna opowieść pełna nadziei, inspiracji i wiary. Skupia się ona na życiu trzech bohaterów, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji. Losy tej trójki krzyżują się, kiedy wiedzeni wewnętrzną potrzebą udają się do kościoła, nie zdając sobie sprawy, że to już na zawsze całkowicie odmieni ich życie. Z pomocą swoich aniołów stróżów staną się świadkami misterium Mszy Świętej i poznają jej prawdziwe znaczenie. Znajdą się w samym środku walki dobra ze złem i zwycięstwa wiary. 

Jedną z bohaterek jest Monika, młoda wdowa, która robi wszystko, aby utrzymać siebie, syna Diega i dom. Monika żyje w ciągłym napięciu. Problemy finansowe powodują ogromny stres. Ale jego źródło leży znacznie głębiej – tak naprawdę nie pogodziła się ze śmiercią swojego męża. Cierpi z powodu depresji, która uniemożliwia jej dostrzeżenie, że ma dla kogo żyć – ma syna. 

Drugim bohaterem jest pan Chem, kierowca autobusu miejskiego, który otrzymuje wiadomość, że jego dziecko choruje na raka i nie ma nadziei na wyzdrowienie. Chem reprezentuje ludzi niewierzących. Myśli, że jeśli się komuś pomaga, to w zamian za to powinno się od razu otrzymać nagrodę. Jest człowiekiem, który uważa, że nic nie może zdestabilizować życia jego rodziny. Kiedy jednak ma to miejsce, traci kontrolę nad sobą. Jego racjonalne i powierzchowne podejście do życia czyni go sceptycznym wobec jakiegokolwiek cudu. Trzecia historia to opowieść o starszej pani Caty, która stoi u kresu życia i czuje że, wszystko się dla niej skończyło. Pani Cata reprezentuje ludzi w podeszłym wieku, którzy czują, wkrótce muszą stanąć przed Panem Bogiem. Traci kontakt z otoczeniem i poszukuje już tylko wiecznego pokoju.

Film można obejrzeć między innymi w kinach: Wisła, Femina, Mutikino Ursynów, Multikino Złote Tarasy.