Spotkanie dla par pilotujących, 16.11.2013 – relacja Ani i Adama Koniecznych

piloci listopad 2013 5W sobotę 16 listopada 2013 w znanych z gościnności progach domu parafialnego przy parafii Św. Anny w Piasecznie odbyło się spotkanie o pilotowaniu nowych kręgów DK. W spotkaniu wzięły udział małżeństwa z naszej diecezji, z których większość właśnie teraz pilotuje nowe kręgi. Dla części z nas są to pierwsze doświadczenia w tej posłudze, bardzo jednak różnej od posługi animatorskiej w swoim macierzystym kręgu, dobrze znanym i stabilnym. Czując ciężar odpowiedzialności za „lecące z nami” (pilotowane) małżeństwa, otwieramy się na światło Ducha Świętego, a Pan w ramach uzdalniania powołanych stawia na naszej drodze takich ludzi jak Kasia i Piotr Czublun, którzy to spotkanie prowadzili.

piloci listopad 2013 10W pierwszej części odbyła się konferencja, podczas której Kasia i Piotr omówili okres pilotażu po czasie ewangelizacji, czyli czas właściwego pilotowania, którego celem jest pokazanie metod Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie na drodze realizowania powołania do świętości w jedności z współmałżonkiem. Przedstawili szereg praktycznych porad dotyczących prowadzenia spotkania kręgu i wprowadzania małżeństw w zagadnienia formacji i charyzmatu Ruchu. Szczególną uwagę zwrócili na zachowanie zgodności z Zasadami DK i materiałami formacyjnymi Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie, gdyż okres pilotażu to czas kształtowania się doświadczeń, zachowań i sposobów dzielenia się świadectwem wśród małżeństw nowego kręgu. Prowadzący podkreślili formacyjno-modlitewny charakter całego spotkania i wyraźne odróżnienie go od spotkań towarzyskich, do których również warto małżeństwa zachęcać.

Chwilę uwagi poświęciliśmy ważnej roli kapłana podczas spotkania kręgu. Swoim doświadczeniem podzielił się uczestniczący w spotkaniu moderator diecezjalny DK AW ksiądz Andrzej Pawlak, który powiedział, że kapłan – mimo specjalnego charakteru uczestnictwa („człowiek z trochę innej bajki”) – może dużo dać i dużo otrzymać podczas spotkania kręgu. Ważne jest, żeby nie był tylko biernym obserwatorem, a to w sporej mierze zależy od nas.

piloci listopad 2013 2W kolejnej części spotkania w małych grupach dzieliliśmy się Słowem Bożym oraz odpowiadaliśmy na pytanie czy moje świadectwo może zachęcić inne małżeństwa do podjęcia zobowiązań DK.

Po przerwie kawowej, podczas której było trochę czasu do bliższego poznania się i rozmów o naszych doświadczeniach, nastąpiło podsumowanie spotkań w grupach. Uznaliśmy wagę naszego świadectwa podczas przedstawiania zobowiązań i zachęcania małżeństw do ich praktykowania. Jest to dla nas wezwanie do kolejnego wysiłku na drodze wzrastania do świętości, tak aby nasze świadectwo mogło być wiarygodne i radosne. Ważne jest stawanie w pełnej prawdzie. Każdy z nas przeżywa chwile słabości i ustaje na swojej drodze formacyjnej, jesteśmy jednak przekonani, że to właściwy kierunek i chcemy zachęcać inne małżeństwa do pójścia tą drogą.

piloci listopad 2013 11Następnie była przyszedł czas na pytania różne. Dotyczyły głownie wątpliwości, jakie pojawiają się podczas spotkań w pilotowanych kręgach i spraw techniczno-organizacyjnych.

Na koniec spotkania śpiewem i modlitwą wielbiliśmy Pana i prosiliśmy o wszystkie łaski potrzebne w naszej posłudze.

Był to dla nas owocny czas ugruntowania naszej wiedzy i przygotowania się do nowych zadań. Para prowadząca i inne małżeństwa z dużym doświadczeniem w pilotowaniu nowych kręgów przekazały szereg bardzo praktycznych i konkretnych wskazówek. Jednak, jak zawsze, najważniejszy jest wymiar duchowy. Wsłuchanie się w głos Pana, który wzywa nas, abyśmy byli Jego świadkami.

Ania i Adam Konieczni

 

piloci listopad 2013 4   piloci listopad 2013 3   piloci listopad 2013 1

   piloci listopad 2013 7   piloci listopad 2013 6

piloci listopad 2013 9   piloci listopad 2013 8