X Piknik Patriotyczny – relacja

W sobotę 21 kwietnia 2012 roku w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie odbył się jubileuszowy X Piknik Patriotyczny. Spotkanie zostało zorganizowane przez członków Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w domu pielgrzyma Amicus.

piknikxW tym roku tematem pikniku byli Żołnierze Wyklęci, a głównym gościem spotkania był Paweł Kolkiewicz z organizacji „Solidarność Walcząca”, posiadający ogromną wiedzę na ten temat. Piknik Patriotyczny rozpoczął się pokazem zdjęć przygotowanym przez naszego gościa. Wyświetlone fotografie w dużej mierze nie pochodzą z prywatnych kolekcji, lecz z teczek Instytutu Pamięci Narodowej. Często były one wykonywane przez oprawców, a jeżeli zostały zdobyte z innego źródła, to były wykorzystywane do prześladowań i zwalczania ludzi podziemia. Zdjęcia zawierały wizerunki całych oddziałów i często skupiały uwagę na słynnych dowódcach takich jak: „Ogień” (mjr Józef Kuraś), „Bruzda” (mjr Jan Tabortowski) czy „Zapora” (mjr Hieronim Dekutowski). Wiele z przedstawionych fotografii pokazywało obraz martwych żołnierzy w upokarzających strojach i pozycjach. Jednak był to zabieg celowy, jak wytłumaczył nam Pan Kolkiewicz, chodziło o przedstawienie ich jako bandytów i wyjętych spod prawa. Wykonywano takie zdjęcia, aby zniszczyć opinię o  żołnierzach podziemia w oczach społeczeństwa. Kilka z tych zdjęć zostało udostępnionych obecnym w formie broszur. Po wyświetleniu zdjęć rozpoczęto projekcję filmu dokumentalnego o tej samej tematyce. Wypowiadały się osoby, które w przeszłości miały bezpośredni kontakt z dowódcami oddziałów. Historia każdego z nich została osobno omówiona. Moim zdaniem film „Żołnierze Wyklęci” jest cennym skarbem w obecnych czasach, ponieważ pokazuje heroizm przodków, a przez to uczy miłości do ojczyzny. Po projekcji przyszedł czas na pytania do filmu, wypowiedzi gości, a także dalsze oglądanie zdjęć. W przerwach śpiewaliśmy piosenki patriotyczne i wszyscy uczestnicy mogli ze sobą porozmawiać.

To nie był mój pierwszy Piknik Patriotyczny (jak wspomniałam na początku, odbyło się już dziewięć pikników w poprzednich latach), jednak właśnie w tym roku poczułam co to znaczy być dumnym z tego, że jest się Polakiem. Jest to uczucie bardzo tępione przez media w ostatnich czasach, i znacznie łatwiej jest poczuć się dumnym z bycia Europejczykiem. Dlatego uważam, że takie wydarzenia jak Piknik Patriotyczny są bardzo ważne. Myślę, że powinny być skierowane przede wszystkim do młodego pokolenia, ponieważ my mamy „zaległą lekcję historii do odrobienia”.

Na koniec chciałabym odesłać wszystkich zainteresowanych tematem Żołnierzy Wyklętych do strony internetowej solidarni.waw.pl (prowadzonej przez pana Pawła Kolkiewicza), a także do strony: www.1marca51.pl

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym…

Natalia M. (20 lat)