Spotkanie opłatkowe to dla bardzo wielu małżeństw ulubione wydarzenie w kalendarzu pracy rocznej Domowego Kościoła – tym bardziej, że zwykle spotykamy się w święto patronalne naszej gałęzi Ruchu Światło-Życie, tj. w Niedzielę Świętej Rodziny. Nie mogło go zatem zabraknąć i w tym roku, choć ze względu na okoliczności był to „opłatek bez dzielenia się opłatkiem”, jak ujął to ks. Paweł Witkowski, moderator diecezjalny DK. Pozostał jednak najważniejszy punkt każdego spotkania wspólnotowego, czyli Msza święta, której przewodniczył ks. bp Rafał Markowski.

W Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziło się na niej około 150 osób, a kolejne łączyły się duchowo za pośrednictwem transmisji internetowej.

W homilii bp Markowski podkreślił, że Boże Narodzenie i Święta Rodzina to w istocie dwa oblicza tego samego wydarzenia, przez które nastąpiło uświęcenie macierzyństwa i ojcowskiego trudu oraz małżeństwa i wspólnoty rodzinnej. Ten hołd dla rodziny jest ważny zwłaszcza dzisiaj, bo przypomina, że powinniśmy pielęgnować Boże wartości i dokładać starań w życiu rodzinnym, zaś kryzys – jeśli się zdarzy – nie służy temu, by zabierać rzeczy, przekreślać dotychczasowe lata i zaczynać gdzie indziej od nowa…

Ksiądz biskup zwrócił też uwagę na cichość, ubóstwo i pokorę, jakie towarzyszyły Bożemu Narodzeniu. Betlejem, Kalwaria i Eucharystia to bowiem trzy szczególne przejawy heroicznej miłości Syna Bożego, gotowego na wyniszczenie samego siebie dla dobra ludzi. Naszą odpowiedzią na taką miłość jest zawierzenie życia Jezusowi poprzez uznanie, że jest naszym Panem i Zbawicielem.

Na koniec bp Markowski podzielił się radością ze spotkania z rodzinami z Domowego Kościoła, dziękując małżonkom za niezwykle potrzebny trud pracy formacyjnej, a także przekazując podziękowania wszystkim księżom, którzy ten trud wspierają.

Pod koniec Mszy świętej nastąpiło oficjalne przekazanie posługi w dwóch rejonach DK. Ksiądz biskup symbolicznie wręczył zapalone świece nowym parom rejonowym: Idze i Maciejowi Banasiom z Rejonu Ursus oraz Barbarze i Januszowi Puzikom z Rejonu Nadwiślańskiego, którzy przyjęli posługę „na chwałę Boga Wszechmogącego i Niepokalanej Matki Kościoła oraz dla dobra powierzonych [im] rodzin.”

Na koniec, wraz z podziękowaniami za obecność, wygłoszone słowo i błogosławieństwo, na ręce bp. Markowskiego zostały przekazane życzenia od Domowego Kościoła dla wszystkich księży biskupów w naszej archidiecezji, żeby szalona miłość Jezusa stale motywowała ich do codziennej pracy na rzecz Kościoła.

A my ze swej strony dziękujemy wszystkim, którzy to spotkanie opłatkowe zorganizowali, z naszą parą diecezjalną, Anną i Piotrem Zadrożnymi, na czele, gdyż wobec zewnętrznych ograniczeń dla działalności Domowego Kościoła i trudu spotkań wirtualnych, stało się ono dla wszystkich uczestników wspaniałą okazją do przeżycia wspólnoty i spotkania twarzą w twarz z wieloma dawno niewidzianymi znajomymi, a także znakiem nadziei, że nasz Ruch trzyma się mocno i nie traci ducha.

Anna i Jan Mickiewiczowie

MBL 2908

MBL 2955

MBL 2932

MBL 2954

MBL 2917

MBL 2961

MBL 2990

MBL 3030

MBL 3051

 

 

 

        12 spojrzeń

12spojrzen

Ojciec Franciszek z róznych perspektyw

 

    Strony oazowe

The Light-Life Movement
Oaza
Wieczernik
Radio Fos-Zoe
Siloe
Eleuteria
Wydawnictwo Światło-Życie
natanael
skroty baner
Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności