• Materiały do roku formacyjnego 2017/18:

    SŁUGA NIEPOKALANEJ 


    LIST Kręgu Centralnego ==>>
    Diecezjalny plan pracy DK AW ==>>
    Kalendarz pracy rocznej RŚ-Ż ==>>

OJDOR 1
W Grąblinie znajdują się, otoczone szczególną czcią, miejsca objawień Matki Bożej Licheńskiej. Jednym z nich jest las grąbliński, w którym Tomasz Kłossowski - żołnierz napoleoński, zawiesił w 1844 r. wizerunek Najświętszej Maryi Panny z białym orłem na piersi. Sześć lat później miały tu miejsce objawienia - Matka Boża ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. I właśnie w tym uroczym miejscu, w dniach 13-16 października 2017, odbyła się Oaza Jedności Diakonii Oaz Rekolekcyjnych (OJDOR), w której mogliśmy uczestniczyć wraz ze wszystkimi członkami diakonii oaz rekolekcyjnych (DOR) z naszej archidiecezji, jak i z DOR z innych diecezji.
Gospodarzami była diecezja włocławska, która zorganizowała rekolekcje i dbała o nas podczas całego pobytu. Od strony duchowej towarzyszy nam, jak zawsze na takich spotkaniach, ks. Aleksander Suchocki z CDOR. Służył nam doświadczeniem, świadectwem i posługą kapłańską.

Temat OJDOR - Niepokalana wzorem Nowego Człowieka, pięknie wpisał się w hasło tego roku Sługa Niepokalanej, jak i w miejsce, w którym odbywała się oaza. Podczas konferencji i warsztatów zastanawialiśmy się, jak w oazach kształtować właściwą maryjność. Pochyliliśmy się nad poszczególnymi stopniami rekolekcji w aspekcie formacji maryjnej, a także zastanawialiśmy się, jak dobrze łączyć formację ludzką z kształtowaniem poprawnej teologicznie maryjności. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób nasz założyciel ks. Franciszek Blachnicki odkrywał w sobie pobożność maryjną i jak rodziła się w nim jego swoista mariologia.

Mieliśmy również okazję spotkać się z odpowiedzialnymi DOR gałęzi młodzieżowej z naszej archidiecezji i tym samym rozpocząć, miejmy nadzieję, długoletnią i piękną współpracę przy organizowaniu, jak i przeżywaniu oaz młodzieżowych i Domowego Kościoła.

Był też czas na dzielenie się życiem w naszych diecezjach, co było bardzo ubogacające i inspirujące, i mamy nadzieję, będzie pomocne, by dobrze przygotować i poprowadzić wakacyjne oazy.

Następny OJDOR już w lutym, tym razem gospodarzem będzie archidiecezja warszawska.

Iwona i Krzysztof Giedzińscy
DOR DK AW

OJDOR 3OJDOR 2OJDOR 4OJDOR 5

jezdrodkr004aRozpoczynając nowy rok pracy „Sługa Niepokalanej” DOR DK odbył swoje pierwsze spotkanie formacyjne. Gościli nas, jak zawsze bardzo ciepło, Iwonka i Krzysztof Giedzińscy.

Przy obecności wszystkich członków DOR DK i pary diecezjalnej rozpoczęliśmy spotkanie Nieszporami, w czasie których dziękowaliśmy za dzieła Ruchu już przeżyte (szczególnie rekolekcje wakacyjne) i prosiliśmy o błogosławieństwo na nowy rok pracy i podejmowane w nim przez nas wszelkie działania.

Po modlitwie, w formie dzielenia się i licznych dygresji, omówiliśmy sprawy DOR dotyczące przeprowadzonych ostatnio podsumowań oaz wakacyjnych. W ocenie nas wszystkich, podsumowanie oaz, to bardzo ważne i konkretne spotkanie, które przebiegło sprawnie i pozwoliło spojrzeć na wymiar, zarówno duchowo-przeżyciowy panujący na danych rekolekcjach, jak i wymiar egzystencjonalny. Spostrzeżenia dotyczące konieczności takich podsumowań dla par prowadzących i dzielenia się duchowymi aspektami rekolekcji znalazły się w wypowiedziach prawie wszystkich członków DOR DK. Ku rozważeniu zostało zaproponowane, aby takie spotkanie było przeprowadzane także dla par prowadzących rekolekcje śródroczne i ewangelizacyjne.

W trosce o dzieła rekolekcyjne pochyliliśmy się nad bieżącymi sprawami tj. rekolekcjami w roku formacyjnym 2017/2018 oraz wakacjami 2018 i wszelkimi sprawami z nimi związanymi. Rzecz jasna, nie wszystko do końca omówiliśmy, podjęliśmy czy też rozwiązaliśmy, bo są to kwestie zależne od wielu osób posługujących.

Ważnym tematem rozmów, jaki także podjęliśmy, była kwestia współpracy z DOR części młodzieżowej. Nie mamy w tym zbyt dużego doświadczenia, dlatego też stwierdziliśmy, że najlepszym wyjściem będzie wspólny wyjazd na Oazę Jedności Diakoni Oaz Rekolekcyjnych (OJDOR) już w połowie października 2017, co pozwoli nam lepiej poznać się i określić, w czym możemy sobie wzajemnie pomagać.

Dziękujemy Bogu za spotkanie i czekamy na wspólny wyjazd rekolekcyjny.

W imieniu DOR DK

Beata i Jarosław Bernatowicz

Ikona sw.RodzinyW sobotę 10 stycznia 2015 uczestniczyliśmy w spotkaniu - warsztatach dla par prowadzących rekolekcje wakacyjne w 2015 roku. Gościła nas parafia p.w. Zesłania Ducha Św. w Starej Iwicznej w rejonie Piaseczno, a gospodarzami spotkania byli Monika i Radek Galbarczykowie - para diecezjalna DK AW. Monika i Radek przedstawili krótko plan warsztatów oraz turnusy i pary prowadzące tegoroczne rekolekcje.

Pierwszą część spotkania dotyczącą przygotowań do rekolekcji poprowadzili Ania i Marek Malikowie. Nie bez przyczyny ta część spotkania miała tytuł „Troski pary prowadzącej”. Prelegenci starali się szczegółowo przedstawić wszystkie dziedziny, które należy starannie przemyśleć i przygotować przed wyjazdem na rekolekcje. Jednak najważniejsze, jak podkreślano, są przygotowania duchowe - zaufanie Panu, otwartość na prowadzenie Ducha Świętego oraz modlitwa w intencji uczestników i diakonii.

Kolejni prelegenci - Iwona i Daniel Jakubczykowie skupili się na przybliżeniu wszystkich spraw, które są ważne już w czasie trwania rekolekcji. Przypomnieli, jak ważne jest zachowanie charyzmatu i troska o jedność całej wspólnoty. Jako doświadczona para prowadząca rekolekcje odpowiadali także na liczne pytania uczestników warsztatów.

O wszystkich sprawach związanych z finansowaniem rekolekcji szczegółowo powiedzieli Monika i Radek. Dali nam wiele praktycznych rad, jak dobrze gospodarować i oszczędzać.

Ostatnim, ale jakże ważnym punktem spotkania była rozmowa z przedstawicielkami diakonii wychowawczej: Magdą Leczkowską i Agnieszką Szewczyk. Zaprezentowały one nowe zeszyty Poradnik dla Diakonii Wychowawczej oraz Konspekty na OR I i OR II, które niewątpliwie będą dużą pomocą w prowadzeniu zajęć z dziećmi podczas oaz rodzinnych. Magda z Agnieszką zaprosiły również wszystkich, którzy będą posługiwali w diakoniach wychowawczych do wzięcia udziału w kursie przygotowawczym, który odbędzie się w czerwcu.

Czas warsztatów był okazją do poznania się, porozmawiania, wymiany doświadczeń oraz wyjaśnienia rodzących się wątpliwości. Dziękując wszystkim prowadzącym, powierzamy Bogu czas przygotowań oraz same rekolekcje, a także prosimy o modlitwę w intencji wszystkich uczestników i diakonii tegorocznych oaz.

Paulina i Paweł Zalewscy
DK Rejon Nadwiślański

DOR 2W ostatnim czasie odbyło się, kolejne już w tym roku pracy, spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK. Małżeństwom zaangażowanym w diakonię towarzyszyli Kasia i Marcin Piaseccy (para diecezjalna DK) oraz ks. Andrzej Pawlak (moderator diecezjalny DK), a spotkaliśmy się w gościnnej dla nas parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu,

Rozpoczęliśmy dzieleniem się, przy wspólnym posiłku, radościami i troskami ostatniego czasu. Następnie zawierzyliśmy ten czasu Panu Bogu, prosząc o dary Ducha Świętego i wsparcie w podejmowanej posłudze. Oprócz tematów bieżących dotyczących rekolekcji wakacyjnych i śródrocznych AD. 2017, wspólnie zastanawialiśmy się w jaki sposób najlepiej planować i organizować rekolekcje dla małżeństw z naszych kręgów.

Wszyscy wiemy, jak ważnym elementem formacji DK jest uczestnictwo w rekolekcjach. Widzimy także jako diakonia, że duże zrozumienie, jeśli chodzi o konieczność realizacji tego zobowiązania i radujemy się, że w naszej diecezji rekolekcje cieszą się tak wielkim zainteresowaniem. Z radością więc podejmujemy wyzwania poszukiwania par posługujących, prowadzących, animatorskich, muzycznych, do diakonii wychowawczej oraz księży moderatorów. Staraliśmy się przeanalizować dotychczasowe formy wspierania par organizujących rekolekcje i zastanowić, jak można jeszcze bardziej im pomóc: czy możemy zwiększyć bazę materiałów, jak skutecznie poszukiwać osób do diakoni wychowawczej, jak najlepiej prowadzić kwestie finansowe? Pozostaje nadal wiele znaków zapytania, ale zdajemy sobie sprawę, że są to zagadnienia trudne i wymagają czasu i naszego zaangażowania. Biorąc pod uwagę ilość małżeństw, które zgłosiły się na rekolekcje w tym roku, zaplanowaliśmy także, jakie rekolekcje i w jakich terminach odbędą się w wakacje 2018 r.

DORDiakonia Oaz Rekolekcyjnych DK wraz z parą diecezjalną zwraca się także z prośbą do wszystkich małżeństw z Domowego Kościoła naszej diecezji, by zgłaszały swoją gotowość posługi na rekolekcjach w kolejnych latach. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć z zapytaniem o posługę do wszystkich, stąd też prośba, że jeśli ktoś chciałby się podjąć posługi na rekolekcjach i w ten sposób służyć innym, o kontakt z DOR DK - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Magdalena i Andrzej Jurewiczowie

członkowie DOR DK

22 listopada 2014 roku Diakonia Oaz Rekolekcyjnych DK Archidiecezji Warszawskiej spotkała się po raz kolejny w celu omówienia bieżących spraw dotyczących głównie tegorocznych oaz wakacyjnych i śródrocznych. Spotkanie rozpoczęliśmy dzieleniem się życiem i wspólną modlitwą brewiarzową, podczas której podzieliliśmy się Słowem Bożym.

Wielką naszą radością, o której chcemy Wam powiedzieć jest to, że właśnie zakończyliśmy kompletowanie par prowadzących rekolekcje wakacyjne 2015 oraz wybór ośrodków rekolekcyjnych. Obecnie trwają rozmowy z kapłanami, którzy pojadą na oazy jako moderatorzy.

Ważnym tematem naszego spotkania był problem pozyskiwania i wprowadzania nowych małżeństw w posługę par prowadzących rekolekcje, tworzenie i przygotowywanie diakonii na czas rekolekcji wakacyjnych.

Istotną kwestią podjętą na spotkaniu była także dbałość o jak najlepsze dofinansowanie rekolekcji i poszczególnych par małżeńskich.

Ksiądz Andrzej Pawlak, obecny na spotkaniu, z wielką troską mówił o potrzebie organizowania coraz większej ilości różnych rekolekcji dla małżeństw formujących się w naszej archidiecezji i o kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za posługę podczas rekolekcji oazowych.

Wspólne przebywanie ze sobą zakończyliśmy rozdzieleniem zadań i omówieniem sposobu ich realizacji.

Bogu niech będą dzięki za każde rekolekcje i owoce tych rekolekcji.

Iwona i Krzysztof Giedzińscy
DOR DK AW

DOR DK AW relacja 400

Jesteś tu: