• Materiały do roku formacyjnego 2016/17:

  MIŁOSIERNI JAK OJCIEC 
  LIST Kręgu Centralnego ==>>
  Diecezjalny plan pracy DK AW ==>>
  Diecezjalny plan pracy RŚ-Ż AW ==>>
  Kalendarz pracy rocznej RŚ-Ż ==>>

DOR 2W ostatnim czasie odbyło się, kolejne już w tym roku pracy, spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK. Małżeństwom zaangażowanym w diakonię towarzyszyli Kasia i Marcin Piaseccy (para diecezjalna DK) oraz ks. Andrzej Pawlak (moderator diecezjalny DK), a spotkaliśmy się w gościnnej dla nas parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu,

Rozpoczęliśmy dzieleniem się, przy wspólnym posiłku, radościami i troskami ostatniego czasu. Następnie zawierzyliśmy ten czasu Panu Bogu, prosząc o dary Ducha Świętego i wsparcie w podejmowanej posłudze. Oprócz tematów bieżących dotyczących rekolekcji wakacyjnych i śródrocznych AD. 2017, wspólnie zastanawialiśmy się w jaki sposób najlepiej planować i organizować rekolekcje dla małżeństw z naszych kręgów.

Wszyscy wiemy, jak ważnym elementem formacji DK jest uczestnictwo w rekolekcjach. Widzimy także jako diakonia, że duże zrozumienie, jeśli chodzi o konieczność realizacji tego zobowiązania i radujemy się, że w naszej diecezji rekolekcje cieszą się tak wielkim zainteresowaniem. Z radością więc podejmujemy wyzwania poszukiwania par posługujących, prowadzących, animatorskich, muzycznych, do diakonii wychowawczej oraz księży moderatorów. Staraliśmy się przeanalizować dotychczasowe formy wspierania par organizujących rekolekcje i zastanowić, jak można jeszcze bardziej im pomóc: czy możemy zwiększyć bazę materiałów, jak skutecznie poszukiwać osób do diakoni wychowawczej, jak najlepiej prowadzić kwestie finansowe? Pozostaje nadal wiele znaków zapytania, ale zdajemy sobie sprawę, że są to zagadnienia trudne i wymagają czasu i naszego zaangażowania. Biorąc pod uwagę ilość małżeństw, które zgłosiły się na rekolekcje w tym roku, zaplanowaliśmy także, jakie rekolekcje i w jakich terminach odbędą się w wakacje 2018 r.

DORDiakonia Oaz Rekolekcyjnych DK wraz z parą diecezjalną zwraca się także z prośbą do wszystkich małżeństw z Domowego Kościoła naszej diecezji, by zgłaszały swoją gotowość posługi na rekolekcjach w kolejnych latach. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć z zapytaniem o posługę do wszystkich, stąd też prośba, że jeśli ktoś chciałby się podjąć posługi na rekolekcjach i w ten sposób służyć innym, o kontakt z DOR DK - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Magdalena i Andrzej Jurewiczowie

członkowie DOR DK

Ikona sw.RodzinyW sobotę 10 stycznia 2015 uczestniczyliśmy w spotkaniu - warsztatach dla par prowadzących rekolekcje wakacyjne w 2015 roku. Gościła nas parafia p.w. Zesłania Ducha Św. w Starej Iwicznej w rejonie Piaseczno, a gospodarzami spotkania byli Monika i Radek Galbarczykowie - para diecezjalna DK AW. Monika i Radek przedstawili krótko plan warsztatów oraz turnusy i pary prowadzące tegoroczne rekolekcje.

Pierwszą część spotkania dotyczącą przygotowań do rekolekcji poprowadzili Ania i Marek Malikowie. Nie bez przyczyny ta część spotkania miała tytuł „Troski pary prowadzącej”. Prelegenci starali się szczegółowo przedstawić wszystkie dziedziny, które należy starannie przemyśleć i przygotować przed wyjazdem na rekolekcje. Jednak najważniejsze, jak podkreślano, są przygotowania duchowe - zaufanie Panu, otwartość na prowadzenie Ducha Świętego oraz modlitwa w intencji uczestników i diakonii.

Kolejni prelegenci - Iwona i Daniel Jakubczykowie skupili się na przybliżeniu wszystkich spraw, które są ważne już w czasie trwania rekolekcji. Przypomnieli, jak ważne jest zachowanie charyzmatu i troska o jedność całej wspólnoty. Jako doświadczona para prowadząca rekolekcje odpowiadali także na liczne pytania uczestników warsztatów.

O wszystkich sprawach związanych z finansowaniem rekolekcji szczegółowo powiedzieli Monika i Radek. Dali nam wiele praktycznych rad, jak dobrze gospodarować i oszczędzać.

Ostatnim, ale jakże ważnym punktem spotkania była rozmowa z przedstawicielkami diakonii wychowawczej: Magdą Leczkowską i Agnieszką Szewczyk. Zaprezentowały one nowe zeszyty Poradnik dla Diakonii Wychowawczej oraz Konspekty na OR I i OR II, które niewątpliwie będą dużą pomocą w prowadzeniu zajęć z dziećmi podczas oaz rodzinnych. Magda z Agnieszką zaprosiły również wszystkich, którzy będą posługiwali w diakoniach wychowawczych do wzięcia udziału w kursie przygotowawczym, który odbędzie się w czerwcu.

Czas warsztatów był okazją do poznania się, porozmawiania, wymiany doświadczeń oraz wyjaśnienia rodzących się wątpliwości. Dziękując wszystkim prowadzącym, powierzamy Bogu czas przygotowań oraz same rekolekcje, a także prosimy o modlitwę w intencji wszystkich uczestników i diakonii tegorocznych oaz.

Paulina i Paweł Zalewscy
DK Rejon Nadwiślański

OJDOR Lukow 3aW dniach od 10 do12 października w Łukowie w diecezji siedleckiej odbyła się druga w tym roku Oaza Jedności Diakonii Oaz Rekolekcyjnych (OJDOR), w której mieliśmy okazję ponownie uczestniczyć. Wielką radością było to, iż cała Diakonia Oaz Rekolekcyjnych Domowego Kościoła (DOR DK AW) naszej diecezji mogła wziąć w niej udział.

Tematem jesiennego OJDOR-u było Zgromadzenie Eucharystyczne i Szkoła Liturgiczna w oazach rekolekcyjnych. Dzięki konferencjom wygłoszonym przez ks. Waldemara Mroza, ks. Marka Andrzejuka i ks. Aleksandra Suchockiego mogliśmy odkryć na nowo czym jest Eucharystia – że jest darem Boga dla nas, ofiarą złożoną Ojcu przez Jezusa za nasze grzechy. Odkrywaliśmy też piękno i rolę liturgii w życiu chrześcijanina. Poznaliśmy czym jest mistagogia liturgiczna i jak powinna być wprowadzana podczas oaz rekolekcyjnych.

Oprócz konferencji tematycznych wielkim bogactwem OJDOR-u jest możliwość podzielenia się radościami, troskami, nowymi rozwiązaniami z diakoniami poszczególnych diecezji. Ta wspólna wymiana doświadczeń pokazała nam jak bardzo w sercach diakonii wszystkich diecezji leży chęć trwania przy charyzmacie Ruchu Światło–Życie i pragnienie, by jak najwięcej osób zaczerpnęło na rekolekcjach z bogactwa tego charyzmatu.

Bardzo doceniamy też fakt, iż w OJDOR biorą udział zarówno odpowiedzialni za organizację rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak i przedstawiciele Domowego Kościoła.

OJDOR Lukow 2Jak zawsze nad całością czuwała Grażynka Miąsik z Centralnej Diakonii Oaz Rekolekcyjnych i była „dobrym duchem” tych rekolekcji.

Na koniec chcemy podkreślić wyjątkową życzliwość gospodarzy domu rekolekcyjnego Moria w Łukowie, którzy przyjęli nas z serdecznością, ciepłem i otoczyli troskliwą opieką.

Chwała Panu!

Ania i Marek Malikowie
Diakonia Oaz Rekolekcyjnych DK AW

Zadania Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK ==>>

Rekolekcjie - droga ku dojrzałości chrześcijańskiej ==>>

Diakonia Oaz Rekolekcyjnych ==>>

22 listopada 2014 roku Diakonia Oaz Rekolekcyjnych DK Archidiecezji Warszawskiej spotkała się po raz kolejny w celu omówienia bieżących spraw dotyczących głównie tegorocznych oaz wakacyjnych i śródrocznych. Spotkanie rozpoczęliśmy dzieleniem się życiem i wspólną modlitwą brewiarzową, podczas której podzieliliśmy się Słowem Bożym.

Wielką naszą radością, o której chcemy Wam powiedzieć jest to, że właśnie zakończyliśmy kompletowanie par prowadzących rekolekcje wakacyjne 2015 oraz wybór ośrodków rekolekcyjnych. Obecnie trwają rozmowy z kapłanami, którzy pojadą na oazy jako moderatorzy.

Ważnym tematem naszego spotkania był problem pozyskiwania i wprowadzania nowych małżeństw w posługę par prowadzących rekolekcje, tworzenie i przygotowywanie diakonii na czas rekolekcji wakacyjnych.

Istotną kwestią podjętą na spotkaniu była także dbałość o jak najlepsze dofinansowanie rekolekcji i poszczególnych par małżeńskich.

Ksiądz Andrzej Pawlak, obecny na spotkaniu, z wielką troską mówił o potrzebie organizowania coraz większej ilości różnych rekolekcji dla małżeństw formujących się w naszej archidiecezji i o kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za posługę podczas rekolekcji oazowych.

Wspólne przebywanie ze sobą zakończyliśmy rozdzieleniem zadań i omówieniem sposobu ich realizacji.

Bogu niech będą dzięki za każde rekolekcje i owoce tych rekolekcji.

Iwona i Krzysztof Giedzińscy
DOR DK AW

DOR DK AW relacja 400

pieczatka DOR

Odpowiedzialność za organizację rekolekcji DK AW spoczywa na parze diecezjalnej, która do realizacji tego zadania wyznaczyła Diakonię Oaz Rekolekcyjnych DK. Diakonia ta zajmuje się przygotowaniem, przeprowadzeniem i podsumowaniem rekolekcji wakacyjnych i śródrocznych, w tym ewangelizacyjnych.

W DOR DK posługują jej stali członkowie (stan 2014 r.):

Beata i Jarosław Bernatowicz (odpowiedzialni tej diakonii),

Iwona i Krzysztof Giedzińscy,

Iwona i Daniel Jakubczykowie,

Ania i Marek Malik.

Pomocą służą także osoby (tzw. sympatycy) powołane przez stałych członków diakonii, a także pary prowadzące rekolekcje w danym roku formacyjnym oraz ci, którzy pragną włączyć się w realizację poniższych zadań.

logo DOR DK 2

Zadania Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK AW:

  • Stałe pogłębianie wiedzy w zakresie charyzmatu Światło-Życie zarówno poprzez lekturę materiałów dotyczących rekolekcji, jak i udział w ogólnopolskich spotkaniach diakonii oaz rekolekcyjnych (OJDOR).
  • Współpraca z parą diecezjalną.
  • Wskazywanie parze diecezjalnej par, które mogą poprowadzić wszelkie typy rekolekcji.
  • Przygotowanie i prowadzenie oddzielnych warsztatów dla par prowadzących rekolekcje ewangelizacyjne i formacyjne.
  • Koordynacja pracy par prowadzących rekolekcje. Merytoryczna pomoc w przygotowaniu do rekolekcji poprzez indywidualne rozmowy i spotkania.
  • Dobór księży moderatorów na poszczególne rodzaje rekolekcji.
  • Organizacja dni skupienia: przed oazami wakacyjnymi (Diecezjalna Oaza Matka) oraz podsumowania po oazach.
  • Współpraca z Seminarium Warszawskim w zakresie udziału kleryków w rekolekcjach wakacyjnych.
  • Opracowywanie i systematyczna aktualizacja na stronie internetowej terminarza rekolekcji organizowanych w ciągu roku formacyjnego, w zakresie miejsca i zespołu prowadzącego. Wymiana informacji z prowadzącym stronę krajową DK.
  • Odwiedzanie (celem wspólnego przeżycia kilku godzin) tur rekolekcyjnych, by służyć podpowiedzią i spojrzeniem z zewnątrz.
  • Poszukiwanie ośrodków rekolekcyjnych dla rekolekcji organizowanych przez DKAW. Prowadzenie i aktualizacja spisu ośrodków rekolekcyjnych.
  • Udzielanie dofinansowań uczestnikom rekolekcji formującym się w kręgach DK AW.
  • Prowadzenie, uzupełnianie, segregowanie i wydawanie materiałów rekolekcyjnych (mszały, podręczniki, notatniki, śpiewniki, brewiarze itd.). Współpraca z Centralną Diakonią Słowa.
  • Porządkowanie, składowanie, segregowanie, naprawianie i dysponowanie zabawkami, grami i innymi „akcesoriami” rekolekcyjnymi (słowem pudła zabawkowe) na rekolekcje. Współpraca z Diecezjalną Diakonią Wychowawczą.
  • Zbieranie, porządkowanie, przechowywanie, wprowadzanie potrzebnych zmian i udostępnianie ujednoliconych dokumentów rekolekcyjnych (karty zgłoszeniowe, podsumowania, ankiety, zestawienia rekolekcyjne).
  • Redagowanie i prowadzenie działów: REKOLEKCJE oraz DIAKONIA OAZ REKOLEKCYJNYCH na diecezjalnej stronie internetowej DK (zamieszczanie artykułów, informacji, relacji i świadectw z rekolekcji, zdjęć itp.), a także obsługa konta mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Opracowanie, prowadzenie i aktualizacja bazy danych zawierającej: osoby prowadzące rekolekcje oraz animatorów.
  • Archiwizacja dokumentów po-rekolekcyjnych w formie papierowej i elektronicznej.
  • Przygotowywanie rocznych sprawozdań nt. organizowanych w diecezji rekolekcji DK.

Jeśli chciałbyś wspomóc Diakonię swoimi talentami napisz do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Jesteś tu: