Pratulin 1

Pod sam koniec wakacji 2022 roku było nam dane przeżywać ORAR II w Pratulinie.

W pięknych, cichych i spokojnych okolicznościach przyrody poznawaliśmy tematy związane z posługą pary animatorskiej.

Ksiądz Leszek pomagał wszystkim uczestniczącym w rekolekcjach pogłębiać ich relacje z Bogiem, pokazywał nadprzyrodzony wymiar bycia animatorem oraz opowiadał o współpracy z kapłanem – opiekunem kręgu, o komplementarności sakramentu małżeństwa i kapłaństwa.

Pary animatorskie swoim życiem ukazywały jak być dobrym animatorem w kręgu i w życiu, dzieliły się swoimi doświadczeniami podczas konferencji i spotkań w kręgach. Mówiły o swoim powołaniu, posłudze, zadaniach, pokazywały jak kształtowana jest duchowość małżeńska w Domowym Kościele (m.in. dzięki zobowiązaniom – „wiązaniom” , które nas przybliżają do Boga i do siebie oraz pomagają utrzymać bliską, wzajemną relację w małżeństwie, w którym jest obecny nasz Stwórca).

Rozśpiewana Diakonia Muzyczna pomagała wydobyć ukryte talenty oraz wspomagała tych, którzy mają inne niż muzyczne uzdolnienia ;-). Dbała o piękno liturgii i radość na innych punktach programu.

W naszej wspaniałej Diakonii Wychowawczej dużo się działo - wszystkie dzieci budowały kartonowe domy rekolekcyjne, pałace i inne budowle i nie chciały wracać do swoich pokoi.

Cała diakonia rekolekcyjna dawała świadectwo służby w życiu codziennym.

Uczestnicy świetnie współpracowali z Bożą łaską korzystając z tego, co było dla nich przygotowane oraz służąc pomocą nam i sobie nawzajem.

Był to dobry czas dla nas wszystkich. Mamy nadzieję, że owoce tych rekolekcji trwają nadal w codzienności uczestników i całej diakonii.

Kasia i Marcin Piaseccy
para prowadząca

Świadectwo==>>

Pratulin 2

Debowiec 1

W dniach 9-14 sierpnia 2022, w Dębowcu, zwanym „polskim La Salette”, wraz z 14 innymi małżeństwami przeżyliśmy piękny czas Oazy Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin I stopnia. To było niezwykłe doświadczenie odkrywania charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Mimo, że przeżywaliśmy nasze rekolekcje w gronie małżeństw, które w dużej części miały już za sobą bogate doświadczenia formacyjne, to zagłębienie się w duchowe treści ORARu było chyba dla wszystkich z nas prawdziwym odkryciem. Dlaczego?

Dlatego, że nie tylko tych treści słuchaliśmy ale dlatego, że je przeżyliśmy. Pan Bóg pozwolił nam prawdziwie doświadczyć czym jest „żywy Kościół”, którego budowanie za cel stawiał sobie Sługa Boży – ks. Franciszek Blachnicki. Dotykał nas swoim Słowem, a katechezy prowadzone przez ks. Aleksandra Michalaka pozwalały nam spojrzeć na nas samych i naszą wspólnotową drogę w zupełnie nowym świetle. Doświadczyliśmy też mocy wspólnej modlitwy – wiele osób mówiło o tym, iż czuło, że Pan rzeczywiście jest obecny pośród nas…

Dość niezwykłe było też to, że… wszystko – cały program rekolekcji - udało się zrealizować zgodnie z planem; że nie doświadczyliśmy żadnych przeszkód i problemów, żadnego zamętu czy wydarzeń, które by nam utrudniały przeżywanie rekolekcji. Oj, nie zawsze tak jest. Dlatego czuliśmy się naprawdę zaopiekowani przez Pana Boga.

Jesteśmy wdzięczni naszej wspaniałej Diakonii Wychowawczej – na czele z Olą i Krzysiem Stereńczekami, którzy w ciekawy i wartościowy sposób organizowali zajęcia naszym dzieciom. Jesteśmy też bardzo wdzięczni naszym wspaniałym animatorom: Pawłowi i Marcie Krajewskim, Sławkowi i Kasi Chrzanowskim oraz Bartoszowi i Marii Paprockim, którzy stanęli na wysokości zadania. No i oczywiście naszym niezastąpionym muzycznym/liturgicznym – Rafałowi i Izie Pytlakom.

Magda i Grzegorz Skrzeczyńscy
para prowadząca

Świadectwa==>>

Debowiec 2Debowiec 3

OR III Rzym wsplne

Rekolekcje III st. ONŻ DK w Rzymie, to bez wątpienia ogromne przeżycie. Nie sposób przejść obojętne obok przepięknych zabytków naszej chrześcijańskiej kultury. Praktycznie na każdym kroku można "dotknąć żywej" historii. To tutaj kształtował się Kościół. To tutaj powstawały pierwsze bazyliki, tutaj ugruntował się urząd Kościoła z papieżem na czele, wreszcie, to tutaj przelewali krew pierwsi męczennicy. Ta ziemia jest uświęcona ich krwią. Świadectwo wiary pierwszych chrześcijan to jeden z bardzo szczególnych znaków OR III przeżywanych w Rzymie. Poznając historię wielu z nich (począwszy od św. Piotra, przez św. Pawła, św. Sebastiana, św. Kaliksta i wielu, wielu innych), patrząc na ich groby i kościoły zbudowane niejednokrotnie w miejscu ich męczeństwa z zupełnie innej perspektywy można spojrzeć na swoją wiarę. Bo cóż więcej można oddać Jezusowi, jeżeli nie własne życie. W szczególny sposób uświadamiało nam to Koloseum górujące nad jedną z najstarszych części Rzymu - Forum Romanum. Jednak niewielu pamięta, że to nie jedyne miejsce masowego mordowania chrześcijan. Podobny los spotykał tych, którzy ku uciesze cesarza i jego świty oddawali życie w Circo Maximo. Mogliśmy w niewielkim stopniu doświadczyć tego, jak trudne było wielogodzinne stanie w pełnym słońcu dla tych, którzy czekali na śmierć, bo tutaj, przy około 40 stopniach Celsjusza, odprawiliśmy naszą Drogę Krzyżową.

Doświadczenie starożytnego Kościoła jest szczególnie dojmujące w katakumbach. Tysiące zmarłych chrześcijan, którzy byli tam pochowani, a dzisiaj w większości znaleźli swoje miejsce w wielu rzymskich kościołach, pokazało nam, że cel mamy tylko jeden - oddać życie Chrystusowi i pójść za nim, bo życie przeminie i to od nas zależy, jak je przeżyjemy. Msza święta sprawowana w katakumbach z pewnością uświadomiła to wielu z nas.

Jednak Rzym to nie tylko miasto męczenników i zmarłych. To też miasto, w którym dane nam było doświadczyć Żywego Kościoła i to w wielu wymiarach. Począwszy od Kościoła instytucjonalnego (mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami dwóch watykańskich dykasterii), poprzez Kościół zaangażowany w głoszenie prawdy przez media watykańskie (tutaj bardzo ciekawe spotkanie z o. Krzysztofem Ołdakowskim, SJ), a skończywszy na Kościele obecnym w żywych wspólnotach (Wspólnota św. Idziego, Opus Dei, Małe Siostry od Jezusa, Zgromadzenie Franciszkańskie, parafia w Castel Gandolfo). Dane też nam było doświadczyć Żywego Kościoła poza Rzymem. Pielgrzymka do Asyżu, czy też spotkanie z ks. Jarosławem Mitrzakiem od prawie 30 lat posługującym w Rosji, to obraz Kościoła zaangażowanego w głoszenie Ewangelii w świecie. Również spotkanie z Ojcem Świętym i innymi wiernymi podczas Audiencji czy modlitwy Anioł Pański, były znakiem żywego i zjednoczonego Kościoła.

Czy każdy z nas odkrył swoje miejsce w Kościele i swoją drogę do Jezusa? - czas pokaże. Możemy chyba jednak śmiało powiedzieć, że "ziarno zostało rzucone".

Katarzyna i Piotr Czublunowie
para prowadząca

Świadectwo==>>

OR III Rzym moderatorOR III Rzym 03

wszyscy OR I Bystra Podhalaska mae

W dniach 5-21 sierpnia 2022 roku przeżywaliśmy rekolekcje OR I stopnia DK w Bystrej Podhalańskiej. Naszą grupę oazową stanowiło 15 rodzin z Archidiecezji Warszawskiej, moderator ks. dr Andrzej Sikorski oraz dwóch diakonów: Kamil Mianowski i Mateusz Nerlo.

Gościliśmy w Domu Rekolekcyjnym Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Bardzo dobre warunki, jakie nam tam stworzono, sprzyjały przeżywaniu rekolekcji. Nieocenioną pomocą była również wspaniała diakonia wychowawcza, zajmująca się dziećmi w sposób twórczy i radosny.

Spotykaliśmy się co dzień z Panem Jezusem podczas Namiotu Spotkania, dzieliliśmy przeżyciami podczas rozmów ewangelicznych, inspirowaliśmy doświadczeniem animatorów podczas szkoły życia i ubogacaliśmy duchowo podczas szkoły modlitwy. Co dzień Pan Bóg przemawiał do nas w czasie Jutrzni i Eucharystii w swoim Słowie, przez księdza moderatora i diakonów, a także poprzez pieśni.

Bardzo ważnym wydarzeniem było osobiste przyjęcie Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Szczególnie przeżyliśmy odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, drogę krzyżową, z rozważaniami poszczególnych stacji przygotowanymi przez każdą rodzinę, modlitwę małżeńską w dolnej kaplicy z niezwykłym klimatem, sprzyjającym skupieniu oraz celebrację sakramentu pojednania. Mieliśmy też okazję być gospodarzami Dnia Wspólnoty i gościć w Bystrej cztery inne Oazy Rodzin przeżywające swoje rekolekcje w okolicy. Było to możliwe dzięki serdeczności miejscowego proboszcza ks. Adama Byrskiego, wójta Stanisława Tempki, a także wielu innych osób z Bystrej Podhalańskiej.

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas bardzo intensywnych przeżyć, których pierwsze owoce już dostrzegamy.

Chwała Panu!

Lidia i Janusz Białeccy
para prowadząca

Świadectwo==>>

Korbielow 1

W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2022 r., w Korbielowie, w 17 małżeństw przeżywaliśmy rekolekcje ORAR I st. Moderatorem był ks. Sławomir Opaliński, a w diakonii jako animatorzy kręgów posługiwali: Ewa i Marek Kosykowscy, Sylwia i Tomek Moczadłowscy oraz Anna i Ryszard Buczkowie. Odpowiedzialni za oprawę muzyczną byli Joanna i Jacek Kicińscy, natomiast odpowiedzialność za diakonię wychowawczą wzięli na siebie Maria i Piotr Jakubczykowie. Pomagała im w tym czwórka młodzieży.

ORAR I st. to wyjątkowe rekolekcje, pozwalające na głębsze zanurzenie się w charyzmacie i duchowości Ruchu Światło-Życie. Poznawaliśmy myśli Ojca Franciszka oraz specyficzny rys Domowego Kościoła dzięki wsłuchiwaniu się w nauczanie s. Jadwigi Skudro – najbliższej współpracownicy Ojca w dziele tworzenia gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

W czasie trwania rekolekcji mieliśmy szansę zaznać gościnności ze strony ojców dominikanów, którzy z cierpliwością i wyrozumiałością modyfikowali swój plan dnia, by umożliwić nam płynną realizację celów rekolekcji. Czuliśmy się zaopiekowani pod każdym względem. Dość powiedzieć, że były to jedyne rekolekcje DK, na których, poza zdrowym i pożywnym jedzeniem mieliśmy także okazję skosztować ręcznie wyrabianego smalczyku:)

W codziennym przeżywaniu umacniały nas świadectwa uczestników oazy i słowa księdza moderatora, który pomagał nam odkrywać piękno Ruchu Światło-Życie i zobaczyć cele postawione przed nami, jako jego członkami. Całość dopełniło wezwanie do służby na rzecz Kościoła, zwłaszcza lokalnego oraz całego naszego Ruchu.

Wierzymy głęboko, że był to czas szczególnie pobłogosławiony przez Boga, w którym mieliśmy szansę na nowo się nawrócić i umocnić w posłudze oraz wzrastaniu w Ruchu.

Chwała Panu!

Agnieszka i Przemysław Włodarscy
para prowadząca

Świadectwo ==>>

Korbielow 3Korbielow 2Korbielow 4

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności