Powakacyjny Dzień Wspólnoty 3.09.2023 – relacja

W niedzielę 3 września 2023 roku spotkaliśmy się w Świątyni Opatrzności Bożej, aby dziękować Panu Bogu za dzieło tegorocznych rekolekcji wakacyjnych oraz za ich owoce – i te, które już widzimy i te, które się dopiero pojawią. Radość świętowania rozpoczęliśmy od spotkań w grupach rekolekcyjnych – z tymi, z którymi razem przybliżaliśmy się do Pana Boga. Co to była za radość! Ile śmiechu, śpiewu (kto śpiewa, dwa razy się modli) ale też ile…. ciasta.

O owocach rekolekcji wakacyjnych usłyszeliśmy też chwilę później – gdy uczestnicy z gałęzi indywidualnej oraz gałęzi rodzinnej dzielili się tym, co w czasie rekolekcji zdziałał Pan Bóg. Świadectwa krótkie, radosne i Chrystocentryczne? Oj tak, Ci, którzy je głosili wręcz zarażali innych swoją radością. A radość bez Chrystusa nie byłaby prawdziwa. Do tego były one przeplatane – również radosnym – śpiewem prowadzonym przez diakonię muzyczną!

Najważniejszą częścią naszego świętowania była Eucharystia – jak zawsze pięknie przygotowana, koncelebrowana przez naszych Moderatorów – w tym księdza Marka Traczyka – moderatora diecezjalnego warszawskiego Ruchu Światło-Życie i księdza Pawła Witkowskiego – kończącego posługę moderatora warszawskiego Domowego Kościoła. W homilii ks. Paweł, kapłan z Warki, mówił o pewnym aspekcie „sadowniczym” dzisiejszych czytań, czyli o owocach naszych starań i działań. Bez wszczepienia w Chrystusa te owoce będą „jakieś”. Jednak dopiero w pełni możemy owocować będąc zwykłą podkładką, pozwalając, aby Pan Bóg zaszczepił w naszych sercach swoją miłość. Jemu zawdzięczamy szlachetne owoce, choć sami z siebie jesteśmy grzeszni jak Piotr czy niepewni jak Jeremiasz. Pan Bóg czasami nawet ostro nas karci, ale nigdy w nas nie wątpi i nie zostawia samych.

Eucharystia tego dnia połączona była z przekazaniem posług w diecezji – tym razem przekazywało je aż siedem par rejonowych:

  • w rejonie Grodzisk Katarzyna i Daniel Klonowscy przekazali posługę na ręce Joanny i Piotra Kucharczyków,
  • w rejonie Jelonki Agnieszka i Artur Sejda – Joannie i Tomaszowi Jakubowskim,
  • w rejonie Kampinos Justyna i Maciej Loretz – Marzenie i Pawłowi Tomaszewskim,
  • w rejonie Nadwiślańskim Barbara i Janusz Puzikowie – Agnieszce i Przemysławowi Pakulskim,
  • w rejonie Piastów Bożena i Artur Moczarscy – Iwonie i Wojciechowi Urniażom,
  • w rejonie Pruszków Aneta i Przemysław Wojewódzcy – Annie i Piotrowi Niedźwiedzkim,
  • w rejonie Ursus Iga i Maciej Banaś – Dorocie i Krzysztofowi Górskim.

A to nie koniec zmian w naszej diecezji. Również nasza posługa pary diecezjalnej dobiega końca. Od niedzieli 10 września, po jej przekazaniu na spotkaniu odpowiedzialnych DK w Częstochowie, przejęli ją Anna i Jan Mickiewicz. Symbolicznie, jako znak dla diecezji, również Oni otrzymali zapaloną świecę, symbol Światła Chrystusa oraz błogosławieństwo na czas posługi.

I tu chcielibyśmy poruszyć pewne wątki osobiste.

Ania i Piotr: Cztery lata posługi pary diecezjalnej upłynęło w mgnieniu oka… Czas bardzo dobry i bardzo trudny. Na okres naszej posługi przypadła pandemia Covid-19, w tym czasie też zaczęła się okrutna wojna na Ukrainie… Również prywatnych trudności nie brakowało. Ale z tym wszystkim Pan Bóg sobie poradził (i poradzi dalej) i nie zostawiał nas samych. To właśnie Jemu chcemy przede wszystkim podziękować. Jego opieka przejawiała się w ludziach, których stawiał na naszej drodze – zaczynając od Księdza Pawła – kapłana, który zawsze miał dla nas czas (nawet wtedy, gdy po ludzku go naprawdę nie miał) i był z nami w czasie całej naszej posługi – poprzez obu moderatorów diecezjalnych RŚŻ – obecnego – ks. Marka i poprzedniego – ks. Marcina, pozostałych kapłanów, diakonie (a szczególnie Diakonię Oaz Rekolekcyjnych z Kasią i Marcinem Piaseckimi na czele) oraz cały krąg diecezjalny – wszystkie pary rejonowe, które pełniły swoją posługę w czasie tych czterech lat. A także Was wszystkich, których modlitwę i wsparcie czuliśmy na każdym kroku, każdego dnia naszej posługi.

Ks. Paweł: Usłyszałem w czasie dnia wspólnoty wiele dobrych słów i podziękowań (zwykle na wyrost, jak to mamy w zwyczaju…), sam jednak nie zdążyłem odpowiedzieć. Posługa jest przecież darem, bo „dając otrzymujemy” i zdaję sobie sprawę, jak wiele otrzymałem. Łaska Pana Boga udzielana była często przez ludzi. Dziękuję za motywowanie do zgłębiania charyzmatu i poznawania Domowego Kościoła, za wspieranie w posłudze i współpracę – w pierwszej kolejności Ani i Piotrowi z Ich świadectwem gorliwości i pogody; za wszystkich, których miałem okazję poznać, choć 4 lata nie wystarczą by poznać większość; za wiele doświadczonej życzliwości. Dziękuję Panu Bogu za możliwość udziału w jubileuszu 50-lecia DK – żałowałbym, gdyby mnie tego dnia nie było w Częstochowie – jak i za Waszą liczną tam obecność. Przepraszam za własne braki, których jestem świadom.
Dziękujemy Wam! Niech Was Pan błogosławi i strzeże!

Nowej parze diecezjalnej – Ani i Jankowi, nowemu moderatorowi diecezjalnemu – ks. Piotrowi Wierzbickiemu oraz nowym parom rejonowym życzymy Bożego prowadzenia w czasie posługi oraz całego zdroju Bożych łask, także tam, gdzie się ich nie spodziewacie!

           Anna i Piotr Zadrożni                                   ksiądz Paweł Witkowski
ustępująca para diecezjalna DK AW             ustępujący moderator diecezjalny DK AW

foto: Maciej Loretz