RELACJA – pielgrzymka KWC Pola Lednickie 24.09.2016

36. Ogólnopolska Pielgrzymka KWC odbyła się w miejscu wyjątkowym, bo na Polach Lednickich. Wybór ten był motywowany trwającym rokiem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Z naszej archidiecezji w spotkaniu uczestniczyła kilkunastoosobowa delegacja z moderatorem diecezjalnym na czele.

 

Tradycyjnymi elementami pielgrzymki były konferencja wprowadzająca, droga krzyżowa ze świadectwami i Eucharystia (sprawowana „pod Rybą”). Dodatkowym punktem spotkania było nabożeństwo z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych nad wodami Jeziora Lednickiego.

Ks. Wojciech Ignasiak, moderator Centralnej Diakonii Wyzwolenia, w swojej konferencji nawiązał do słów papieża Franciszka wygłoszonych do młodych podczas ŚDM w Krakowie. Zachęcił do tego, aby z otwartością i pokonując własny lęk wychodzić z miłosierdziem do drugiego człowieka. Wspomniał o tak ważnym dla duchowości Ruchu charyzmacie spotkania.

Droga krzyżowa skierowała uwagę uczestników spotkania na sylwetki świętych, którzy w swoim życiu byli wyjątkowymi świadkami miłosierdzia. W kolejnych stacjach przywołane zostały postacie m.in. Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus, bł. S. Bernardyny Jabłońskiej, współpracowniczki św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Matki Teresy z Kalkuty. W dwóch rozważaniach przyglądaliśmy się także postawie założyciela Ruchu, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz drugiego moderatora krajowego ks. Wojciecha Danielskiego.

Na zakonczenie nad wodami Jeziora Lednickiego pod przewodnicwtem ks. Marka Sędka, moderatora generalnego Ruchu, odnowiliśmy swoje przyrzeczenia chrzcielne. Pielgrzymce towarzyszyła piękna pogoda, a sceneria, ogromna przestrzeń praktycznie bez zabudowań z łatwością przywodziły wyobraźni obraz tego miejsca sprzed 1050 lat…

 

Kinga Najkowska & Paweł Terlikowski