36 rocznica śmierci ks. Wojciecha Danielskiego -relacja

W niedzielę 19 grudnia 2021 roku w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza przy cmentarzu na Powązkach została po raz kolejny odprawiona Eucharystia w intencji śp. ks. Wojciecha Danielskiego, drugiego moderatora krajowego Ruchu Światło-Życie. W tym roku obchodziliśmy już 36. rocznicę jego śmierci.
W uroczystości uczestniczyła bardzo liczna grupa członków Ruchu Światło-Życie i to wszystkich gałęzi. We wstępie przed Eucharystią, w kilku zdaniach została nam bardzo pięknie przybliżona osoba ks. Wojciecha, kapłana oddanego całkowicie liturgii, jak to nazwano Homo Paschalis. Podczas Mszy Świętej koncelebrowanej (ks. Marek Traczyk, ks. Henryk Bartuszek) z piękną oprawą diakonii muzycznej, mogliśmy zanurzyć się w modlitwie. W tym czasie oczekiwania na przyjście Jezusa, w IV niedzielę adwentu, mogliśmy także doświadczać liturgii, jej piękna, której wielkim orędownikiem był właśnie ks. Wojciech. Podczas homilii obecny moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji warszawskiej ks. Marek Traczyk mówił nam, że często jest bardzo trudno wejść jako następca po kimś bardzo ważnym. Tak było w przypadku ks. Wojciecha Danielskiego, który opiekował się Ruchem zaraz po ks. Franciszku Blachnickim. Wyjazd ks. Franciszka poza granice kraju, tuż przed stanem wojennym spowodował, że to on sam wyznaczył ks. Wojciecha na swojego następcę. Ks. Wojciech podjął się tego zadania i czynił to z wielkim zaangażowaniem do końca swoich dni.
Na spotkaniu oczywiście nie zabrakło, zawsze z nami obecnej siostry księdza Wojciecha – Barbary, która swoim już zwyczajem po Eucharystii częstowała nas słodkościami.
Następnie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, na którym w kwaterze kapłanów diecezji warszawskiej spoczywa ks. Wojciech. Tam, przy śpiewie pieśni o zmartwychwstaniu złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze, które wyrażają naszą pamięć i wdzięczność za posługę. Odmówiliśmy także modlitwę w intencji wszystkich zmarłych kapłanów archidiecezji warszawskiej, którzy tam spoczywają. Warto nawiedzać to miejsce i modlić się za tych kapłanów.
Dziękujemy Bogu za dar życia i posługi dla Kościoła i Ruchu Światło-Życie ks. Wojciecha Danielskiego.

Beata i Jarosław Bernatowiczowie