Niedziela Chrztu Pańskiego 8.01.2012 – relacja z DDW

ddw nchp_2012_01Dnia 8 stycznia 2012 r. Domowy Kościół miał szanse już po raz drugi w Nowym 2012 Roku uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza. W Uroczystość Chrztu Pańskiego gościliśmy w Katedrze Warszawskiej, gdzie cały Ruch Światło-Życie przeżywał swoje święto a Moderatorzy swoje święto patronalne.

Diecezjalny Dzień Wspólnoty rozpoczął się modlitwą uwielbienia animowaną przed moderatora diecezjalnego ks. Pawła Witkowskiego i Diakonię Modlitwy. Po niej była chwila ogłoszeń oraz czas na przygotowanie do Eucharystii i obejrzenie wystawy szopek Bożonarodzeniowych, wykonanych przez uczniów części warszawskich szkół podstawowych (druga cześć szopek pojechała do Katedry Praskiej). Była też chwila zadumy przed stajenką w katedrze, która w tym roku w zaskakujący sposób wpisywała się w krajobraz ruchliwego miasta. Postaci młodych rodziców z dzieckiem oddający hołd Świętej Rodzinie wyglądały wyjątkowo realistycznie.

ddw nchp_2012_02O godzinie 15 w procesji wejścia, poprzedzany przez prezbiterów związanych z Ruchem Światło-Życie, wszedł ksiądz kardynał i rozpoczęła się Msza Święta. W homilii ksiądz kardynał nawiązał po raz kolejny do istoty formacji Ruchu, który obejmuje swym zasięgiem różne pokolenia i stany (począwszy od Dzieci Bożych aż po Domowy Kościół). Podkreślił też, że dla niego ważne jest, aby nie zabrakło księży posługujących w Ruchu i zwrócił uwagę na to, że łatwiej jest pokazywać wartość formacji Ruchu klerykom, którzy w czasie rekolekcji wakacyjnych mieli okazję spotkać młodzież i Domowy Kościół, niż przekonywać niektórych księży z dłuższym stażem. Stąd wprowadzenie obowiązku, aby klerycy w seminarium chociaż raz uczestniczyli w rekolekcjach z rodzinami. Słowa te były dla nas bardzo ważne, bo pokazywały, obserwowaną od kilku lat determinację naszego Ordynariusza, w dbaniu o rozwój Ruchu, jako narzędzia nowej ewangelizacji.

Pięknym obrazem było także spojrzenie na naszych księży moderatorów zgromadzonych wokół swego biskupa i modlących się w czasie koncelebry pierwszą Modlitwą Eucharystyczną, która od wieków obecna jest w naszym Kościele.

Po zakończeniu Eucharystii ksiądz kardynał z pomocą ks. Pawła Witkowskiego dokonał symbolicznego łamania chleba, który został podzielony między uczestników Dnia Wspólnoty. I mimo, że wydawało się, iż chleba jest niewiele, znowu dla wszystkich go wystarczyło.

Agnieszka i Bartek Zawiszowie
DK Rejon Centralny

więcej zdjęć ==>>