ORAR I Rokitno, 2-6.08.2016 – świadectwa

Świadectwa, ORAR I Rokitno, 2-6.08.2016, para prowadząca Katarzyna i Marcin Piaseccy, moderator ks. Jan Mężyński

W Domowym Kościele jesteśmy od 4 lat, jednak po rekolekcjach ewangelizacyjnych nie kontynuowaliśmy naszej rekolekcyjnej formacji podstawowej od razu, stad też, po zeszłorocznej OR I, w tym roku wybór padł na Oazę Rekolekcyjną Animatorów Rodzin I. Miejsc było mało, a i nasze ludzkie sprawy układały się tak, byśmy mieli na rekolekcje „pod górkę”. Udało nam się jednak szczęśliwie trafić do Rokitna na pięciodniowy ORAR I, prowadzony przez ks. Jana Mężyńskiego oraz Kasię i Marcina Piaseckich.

Już sama osoba moderatora była dla nas możliwością zagłębienia się w Ruch Światło-Życie i poznanie jego działalności lepiej. Rekolekcyjny czas, doświadczenie codziennej Eucharystii, wspólnoty oraz przekazane nam treści, mamy nadzieję, przyniosą wartościowe owoce dla naszej rodziny i kręgu, którego jesteśmy częścią.

Szczególnie dotknęły nas, po pierwsze – konferencja dotycząca postawy służby, jako owocu Nowego Życia, oraz to, jak zwrócono naszą uwagę na trening woli, jako narzędzie stawania się lepszym, po drugie – dialog małżeński, który jest integralną częścią wszystkich rekolekcji, a który w naszym przypadku miał się nie odbyć, ze względu na małe, zmęczone i nieśpiące dziecko. Oddaliśmy jednak tę sprawę Panu Bogu. Podczas rozdawania świec przez Kasię i Marcina, nie widząc szans na przeprowadzenie dialogu, zdecydowaliśmy jednak wziąć przeznaczoną dla nas świecę i zdać się na to, co będzie nam dane. Okazało się, że mimo wieku, tego dnia diakonia wychowawcza z otwartymi ramionami przywitała naszego syna, a i on, niespodziewanie i niepodobnie do siebie, poszedł ochoczo do nowych wujków i cioć. Nasz dialog małżeński odbył się, przyniósł konkretne postanowienia, które mamy nadzieję, przybliżą nas do Boga. Po trzecie – modlitwa małżeńska – wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. To również był czas, w którym mogliśmy, mimo małżeństw siedzących obok, być tylko we dwoje z Panem Bogiem. Nie sposób przecenić słów wtedy wypowiedzianych i usłyszanych.

Każde rekolekcje są pewnym wysiłkiem i fizycznym, i duchowym, jednak jesteśmy przekonani, że trud moderatorów i wszystkich uczestników, wsparty Bożą łaską i błogosławieństwem przybliży nas wszystkich do Nowego Człowieka i zaowocuje w naszym życiu.

Chwała Panu za ten czas!
Marta i Karol Wachowiczowie
—–

U stóp Matki Cierpliwie Słuchającej

Zanim dotarliśmy na ORAR I do Rokitna dużo się wydarzyło, ponieważ wszyscy przeżywaliśmy ŚDM w Krakowie. My również pragnęliśmy zaczerpnąć z nauk papieża. Nasze plany posypały się, aby mógł wypełnić się Boży plan. Dwa dni przed wyjazdem zgubiłam portfel męża z dokumentami. Zaufaliśmy Bogu i na spotkanie z Ojcem Świętym wyruszyliśmy pociągiem bez dokumentów. Dotarliśmy na Eucharystię w Częstochowie, a potem pod okno papieskie w Krakowie. Usłyszeliśmy słowa, które w małżeństwie powinny być najważniejsze: proszę, dziękuję, przepraszam. Spacerowaliśmy całą noc po tętniącym życiem Krakowie zbudowani radością i śpiewem młodzieży z całego świata.

Z tą zaczerpniętą radością jechaliśmy do Rokitna. Miejsce okazało się urocze, nawet agawa zakwitła (chciałoby się powiedzieć na nasze powitanie). Odkrywaliśmy każdego dnia, jak można mieszkać blisko kościoła, spacerować po dziedzińcach i parku oraz czuć potrzebę uczestniczenia w wieczornym apelu, wpatrując się w Matkę Bożą Cierpliwie Słuchającą. Lubimy wielbić Boga śpiewem i tu pięknie pomagał nam Tomek subtelnym dźwiękiem gitary. Ciekawym doświadczeniem było rozważanie Słowa Bożego na spotkaniu w kręgu, by na koniec wspólnie skomponować modlitwę płynącą z serca i odczytywaną na Eucharystii. Ks. Jan poprzez swoje konferencje otworzył nam oczy na to, że być sprawiedliwym to za mało. Być miłosiernym to być tym, który miłuje prawdziwie, bo potrafi wybaczyć. Trudno nie wspomnieć o konferencjach Ani i szkole modlitwy naszych kleryków. Dziękujemy Bogu za ten owocny czas, który Kasia i Marcin Piaseccy tak umiejętnie dla naszej wspólnoty rekolekcyjnej zorganizowali, a diakonia wychowawcza dała rodzicom czas na pełne uczestniczenie w rekolekcjach.

PS. Matka Boża Cierpliwie Słuchająca wysłuchała nasze prośby. Zagubione dokumenty czekały w naszej skrzynce.
Iwona i Artur