RT “Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Miłość małżeńska i rodzicielska w świetle Słowa Bożego” Kamianna, 7-12.02.2016 – relacja Doroty i Marka Grzechocińskich

RT Kamianna 1W dniach od 7 do 12 lutego 2016 r. w Kamiannej koło Nowego Sącza odbyły się, można powiedzieć tradycyjnie już, rekolekcje tematyczne. Tym razem temat brzmiał: „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Miłość małżeńska i rodzicielska w świetle Słowa Bożego”. Wzięło w nich udział 12 małżeństw wraz z 27 dziećmi. Opiekę duchową sprawował i jednocześnie konferencje poprowadził ks. dr Piotr Arbaszewski, kapłan diecezji drohiczyńskiej, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i organizator Uniwersytetu Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Częścią warsztatową zawiadywała, współpracująca z nami już od lat, Halina Czerwińska – pedagog, edukator, realizatorka m. in. takich programów jak: Szkoła dla rodziców i wychowawców, Archipelag skarbów.

Duch Boży najpierw rozpalił ich serca, że – wśród licznych obowiązków – zgodzili się przyjąć nasze zaproszenie. Potem podarował nam gotową do służby diakonię: Paulinę i Pawła Zalewskich, Jolę i Andrzeja Kwietniów oraz w podwójnej roli animatorów i muzycznych Basię i Janusza Puzików. Niezwykła energia, pomysłowość i spontaniczność tryskała wprost od diakonii wychowawczej: Joasi i Piotra Olędzkich oraz Magdy Sowik. Nie można także nie zauważyć wszechstronnej pomocy naszej młodzieży: Madzi i Krzysia Olędzkich, Zosi i Hani Skrzyńskich oraz Mikołaja Grzechocińskiego.

RT Kamianna 2Konferencje ks. Piotra dotykały samej istoty sakramentu małżeństwa, uświęcanej przez Boga miłości dwojga ludzi oraz więzi małżeńskiej. Ksiądz akcentował konieczność budowania życia duchowego, jako fundamentu relacji małżeńsko-rodzinnej. Ogromna wiedza, szczególnie ta praktyczna z zakresu teologii małżeństwa oraz psychologii przy atrakcyjnej formie przekazu pozwoliła poszerzyć naszą wiedzę i stanowiła podstawę do refleksji, modlitwy i dialogu małżeńskiego. Wszystkie te zagadnienia okazały się niezwykle pożyteczne dla nas jako małżonków oraz jako rodziców dorastających dzieci.

Dobrym czasem okazały się południowe warsztaty dotyczące wychowania. Duże doświadczenie i wiedza w tej dziedzinie Haliny Czerwińskiej, ubogacały naszą wiedzę, często teoretyczną. Na „warsztat” tym razem wzięliśmy empatię oraz budowanie wartości poprzez właściwą pochwałę. Odgrywane scenki, oprócz ogólnej radości, uświadamiały jak trudne jest to zadanie.

Wielkie słowa uznania skierowali uczestnicy pod adresem diakonii wychowawczej. Dzięki jej niesamowitej organizacji mogliśmy pobawić się na balu ostatkowym, prowadzonym przez profesjonalnego wodzireja (Asia Olędzka) w absolutnie balowej oprawie. Uczestniczyliśmy w patriotycznym przedstawieniu dla dzieci o Danucie Siedzikównie – Ince. Dzieci przygotowały i poprowadziły drogę krzyżową. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem.

RT Kamianna 3Uwieńczeniem Bożego planu na ten czas był śnieg, który w połowie tygodnia spadł w ilości, która zaspokoiła potrzeby narciarzy małych i dużych.
Tak doświadczyliśmy pełni. Bogu niech będą dzięki!

Dorota i Marek Grzechocińscy
para prowadząca

Świadectwo Anny i Piotra Śliwińskich ==>> 
Świadectwo Pauliny i Pawła Zalewskich ==>>