ŚDM 2016 – Przygotujmy się! – ks. Andrzej Pawlak

modlitwa sdm krakow 2016 1Moi Drodzy,

zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. Wiele rodzin z DK będzie przyjmować młodzież do swoich domów. To jest wspaniała okazja, aby pokazać tym młodym ludziom, że można być szczęśliwym w małżeństwie. Myślę, że pobyt w domach rodzin DK będzie dla uczestników ŚDM doświadczeniem jedności i miłości małżeńskiej oraz stanie się dowodem, że można zbudować trwałe małżeństwo.

Wizyta ta może być także okazją do pokazania Ruchu Światło-Życie, czyli jak to się dzisiaj mówi „do promocji Ruchu w świecie”. Aby tak się stało trzeba się trochę przygotować. Warto dowiedzieć się wcześniej, jakiej narodowości będą osoby, które zamieszkają w naszym domu. Dobrze byłoby wówczas przygotować jakieś materiały o Ruchu Światło-Życie w ich języku. Przeważająca część młodzieży posługuje się językiem angielskim, ale na pewno kilka zdań w języku narodowym zrobi dobre wrażenie. W Ruchu Światło-Życie jest wiele osób znających różne języki. Można się do nich zwrócić o pomoc. Jakby ktoś nie mógł znaleźć we własnym zakresie, proszę o zwrócenie się do mnie, znajdziemy jakiegoś lingwistę.

Oprócz tekstu o Ruchu Światło-Życie dobrze jest zaopatrzyć się w jakieś drobne gadżety (foski, zdjęcia ks. Franciszka Blachnickiego, zdjęcia Kardynała Karola Wojtyły, a potem Papieża Jana Pawła II z oazowiczami i inne).
Dobrze byłoby również przygotować się do rozmów z naszymi gośćmi. Może trzeba zaznajomić się ze słownictwem związanym z Ruchem. Warto wcześniej znaleźć jakieś krótkie filmy o Ruchu na YouTube.

Warto znać następujące linki:

http://www.light-life.oaza.pl/ – Strona o Ruchu Światło-Życie w języku angielskim.
http://www.oaza.pl/oasis-polish-english-dictionary/ – Oazowy słownik polsko-angielski
http://www.oaza.pl/wp-content/uploads/Śpiewnik-pol-ang.pdf – Śpiewnik polsko-angielski.

Oczywiście we wszystkim obowiązuje zasada, żeby nie zanudzić i nie być monotematycznym. Nie chodzi przecież o to, aby rozmawiać tylko o Ruchu, ale żeby być przygotowanym na taką rozmowę i ją zainicjować. Zawsze jednak istotną cnotą jest roztropność i autentyczność. 🙂

Do Światowych Dni Młodzieży w diecezjach zostały dwa miesiące. To dużo i mało zarazem. Na pewno trzeba już przygotowywać się, jeśli chcemy wykorzystać szansę, aby promować Ruch Światło-Życie. Jeśli włożymy trochę wysiłku w to przygotowanie, to możemy przyczynić się do tego, że nasz Ruch stanie się znany w wielu krajach. Oczywiście można także zaproponować poprowadzenie rekolekcji oazowych w kraju, z którego będą nasi goście, a to dopiero może być przygoda z Panem!

Myślę, że wszyscy jesteśmy głęboko przekonani, że Ruch Światło-Życie to wielki dar, jaki Jezus dał Kościołowi za pośrednictwem sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Ten dar został nam dany. Nie możemy go chować tylko dla siebie. Trzeba dać go światu.

ks. Andrzej Pawlak

moderator diecezjalny DK AW