Relacja z Podsumowania Oaz Wakacyjnych

Szacujemy, że w tegorocznych rekolekcjach wakacyjnych Ruchu Światło-Życie wzięło udział ponad 1300 osób (uczestników i członków diakonii) z Archidiecezji Warszawskiej. Diecezjalne Diakonie Oaz Rekolekcyjnych zorganizowały 9 oaz w ramach formacji indywidualnej oraz 12 rekolekcji dla gałęzi rodzinnej. Podsumowanie Oaz Rekolekcyjnych, z którego relację zamieszczamy poniżej, było okazją do wymiany doświadczeń, wyciągnięcia wniosków na przyszłość, ale przede wszystkim do podziękowania Bogu za ich owoce.

Relacja z Podsumowania Oaz Wakacyjnych

„Wasze bowiem oczy widziały całe to wielkie dzieło Pana, które On uczynił.” [Pwt 11,7]

W sobotę, 3 września, w Laskach spotkali się kapłani prowadzący rekolekcje wakacyjne oraz wspierający ich odpowiedzialni świeccy, zarówno z gałęzi małżeńsko-rodzinnej, jak i indywidualnej.

W czasie Mszy świętej, ks. Paweł Witkowski zachęcał, żeby nie zrażać się spadkiem gorliwości po rekolekcjach, ale stale od nowa podejmować wysiłek duchowy, bo życie na Oazie i poza Oazą powinno być jednością.

Po wspólnej agapie, na właściwym podsumowaniu – już w gronie poszczególnych gałęzi – wypowiadali się kolejno wszyscy odpowiedzialni za 12 serii rekolekcji rodzinnych (7 długich + 5 krótkich). Przewijało się stwierdzenie, że w tym roku wyjątkowo trudno było znaleźć nie tylko pary prowadzące, ale także animatorów, diakonię muzyczną i diakonię wychowawczą a w jednym przypadku nawet… uczestników. Pojawiały się też trudności z ośrodkami. Jednak ostatecznie z pomocą Bożą wszystko się udało. Prowadzący byli również zgodni, że uczestnicy rekolekcji są obecnie bardzo świadomi i wiedzą, po co na nie jadą. To ułatwia działanie Pana Boga i powoduje, że owoce rekolekcji są większe, bogatsze i trwalsze.

Na koniec przedstawiciele Diakonii Oaz Rekolekcyjnych (DOR) stwierdzili, że rekolekcje 2022 są już zamkniętym rozdziałem, że trzeba teraz myśleć o kolejnych, a – jak zauważył ks. Witkowski – „gdyby tylko wszyscy wiedzieli, o ile więcej dostają ci, co się bardziej angażują, to chętnych do posługi by nie brakowało… ”

Anna i Jan Mickiewiczowie

Fot. Anna Zadrożna i Michał Powęski