OR II stopnia, Rościnno, 2-17.08.2008 – relacja

W dniach 2-17.08.2008 r. uczestniczyliśmy w rekolekcjach II° Domowego Kościoła w Rościnnie koło Poznania. Prowadzili je Anna i Norbert Łukomscy wraz z dwoma księżmi: Mieczysławem Rzepeckim i Wiesławem Kwietniem. W rekolekcjach wzięło udział 80 osób w tym 40-ro dzieci. Wszyscy uczestnicy pochodzili z diecezji warszawskiej. Rekolekcje były wspaniale przygotowane. Część uczestników mieszkała w eklektycznym pałacu (tam też odbywały się wszystkie zajęcia związane z programem, Msze Św. w pałacowej kaplicy, a posiłki w pięknej jadalni), część zaś w usytuowanym opodal hoteliku. Całość terenu okalającego pałac stanowił park z rzadkimi gatunkami drzew i dwoma stawami.

Dzień rozpoczynał się Jutrznią o godz. 7.30, później było śniadanie, a po nim krąg biblijny w grupach, gdzie staraliśmy się zapoznać z Księgą Wyjścia, z tym co ona mówi o nas dziś (pomagali nam w tym animatorzy). Następnie była synteza – spotkanie wszystkich kręgów i dzielenie się wnioskami  z przemyśleń poszczególnych grup biblijnych. O 11.30 wszyscy szliśmy do kaplicy na Namiot Spotkania. Po nim było przygotowanie muzyczne do Mszy Św. i Eucharystia. Od obiadu do 16.45 rodziny miały czas wolny dla siebie. Jedni jeździli i zwiedzali okoliczne tereny, inni zaś, ze względu na piękną pogodę kąpali się w jeziorze lub leniuchowali na plaży (należy tylko żałować, że najbliższe jeziora choć malownicze nie nadawały się do pływania). O 16.45 szliśmy karnie uczyć się śpiewać pod okiem Grzegorza naszego „muzycznego”. Od 17.15 aż do kolacji trwała celebracja Słowa Bożego. Po posiłku ok. 18.45 odbywała się szkoła liturgiczno-rodzinna i pogodny wieczór.

            Dwa dni rekolekcyjne przeznaczone były na wycieczki. Byliśmy w Dąbrówce Kościelnej, w sanktuarium maryjnym, potem pojechaliśmy do Gniezna. Tam uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii, w katedrze, zwiedziliśmy też jej podziemia. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Polach Lednickich. Tu pod słynną „rybą” odbyliśmy celebrację Słowa Bożego, a po niej z ulgą (był upał) zanurzyliśmy nasze nogi w pobliskim jeziorze. Druga nasza wycieczka to zwiedzanie pocysterskiego kościoła p.w. Św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim. Kościół, najprawdopodobniej najstarszy w Polsce, zwracał uwagę przepięknymi malowidłami wykonanymi bezpośrednio na drewnianych ścianach i suficie – prawdziwe cacko z XIV wieku. Stamtąd udaliśmy się do Klasztornej Górki – najstarszego sanktuarium maryjnego w Polce. Objawienie się tu Matki Boskiej miało miejsce w 1079 r. W tym miejscu braliśmy udział we Mszy Św. wspólnie z uczestnikami ORAR-u I° z diecezji bydgoskiej. Byliśmy pod wrażeniem niezwykłej życzliwości i gościnności gospodarzy, którzy mimo skromnych środków podjęli nas pyszną zupą (2 rodzaje) i smacznymi ciastami.

            Na nas największe wrażenie zrobiło nocne wyjście na wzór wyjścia Izraelitów z Egiptu. Musieliśmy wtedy wstać  o godz.1.30. W sali obok jadalni, na dużym stole stały podpłomyki, upieczone mięso i zioła do picia. Spożywaliśmy ten posiłek w pośpiechu tak, jak 2000 lat temu naród wybrany. Wyruszyliśmy w noc, w trasę mającą ok. 4 km. Było bardzo ciemno i padał ulewny deszcz. Koło jednego z jezior odnowiliśmy nasz chrzest. Całość zakończyła Msza Święta w naszej pałacowej kaplicy. Mocno śpiący, ale pełni wrażeń położyliśmy się o 5.30 i wstaliśmy o 9.00 na Jutrznię, o dziwo, wypoczęci mimo, że spaliśmy zaledwie 3,5 godziny.

            Te dwa tygodnie rekolekcji były czasem wyciszenia się, przyjrzenia się swoim zniewoleniom, nazwaniem ich i oddaniem ich Panu, by On nas z nich wyprowadził.

            Dziękujemy Panu Bogu za to, że pokazał nam, że zawsze jest przy nas gotowy nam pomóc, choć my nie zawsze odczuwamy Jego obecność. Przez ten święty czas udało się nam zobaczyć, jakie nasze wady wymagają pracy, w jakim kierunku powinny iść nasze wysiłki, by nasze małżeństwo było lepsze i abyśmy bardziej podobali się Bogu.

 

Anna i Piotr Śliwińscy

 

Zdjęcia z ORR II stopnia, Rościnno, 2-17.08.2008