Relacja z DDW 12.01.2020

Od Niedzieli Chrztu Pańskiego mija tydzień. To dobry czas, by wrócić pamięcią do tej uroczystości. Poniżej – jej krótkie podsumowanie.

W dniu 12 stycznia 2020 r. w Archikatedrze Św. Jana na warszawskiej Starówce miał miejsce Diecezjalny Dzień Wspólnoty.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty i konferencją nt. Chrystusa Sługi wygłoszona przez Damiana Konieckiego z Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej. Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Arcybiskup Kard. Kazimierz Nycz.

W homilii metropolita warszawski mówił o chrzcie w trzech wymiarach: chrztu Janowego, poprzez który objawiła się prawda o Trójcy Świętej, chrztu Jezusowego, który przyjęliśmy oraz naszej codzienności naznaczonej Sakramentem Chrztu Świętego, który – jak mówił Kardynał – jest znakiem sprawczym naszego zbawienia, wprowadza nas w tajemnice: Kościoła, zbawienia i życia Bożego w nas.

– „Co zrobiliśmy z naszym Chrztem Świętym? – pytał Arcybiskup – Jak to życie Boga w nas się rozwija?”.

Kardynał przypomniał sens długiego przygotowania dorosłych katechumenów we wczesnych wiekach chrześcijaństwa. Zaznaczył, że w latach 60-tych Sługa Boży Franciszek Blachnicki, jako jeden z pierwszych w polskim Kościele, dostrzegł potrzebę prowadzenia przez Kościół systematycznego i zorganizowanego deuterokatechumenatu ochrzczonych. Arcybiskup przyznał, że mimo, że obecnie istnieje wiele wspólnot, pomagających rodzinom w wychowaniu dzieci do dojrzałego przeżywania wiary, to jest ich ciągle zbyt mało.

Na koniec homilii metropolita warszawski zachęcił członków RŚŻ AW do włączenia się w przygotowania do beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która będzie miała miejsce w Warszawie w dn. 7 czerwca 2020 r.

W modlitwie powszechnej powierzaliśmy Bogu naszych moderatorów i księży opiekunów w dniu ich święta patronalnego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia (fot. Maciej Loretz):