Diecezjalne spotkanie opłatkowe DK AW, 01.01.2017 – relacja

Dnia 1 stycznia 2017 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach uczestniczyliśmy w diecezjalnym Spotkaniu Opłatkowym DK AW, które rozpoczęło się Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. biskupa Michała Janochy. Pośród wielu kapłanów zgromadzonych wokół ołtarza byli moderatorzy diecezjalni Ruchu Światło-Życie –  ks. Marcin Loretz oraz Domowego Kościoła – ks. Andrzej Pawlak. Dzień ten był szczególny, ponieważ wraz z wieloma małżeństwami i rodzinami DK uczciliśmy Świętą Bożą Rodzicielkę i tym pięknym akcentem przywitaliśmy Nowy Rok 2017.

W wygłoszonej przez księdza biskupa homilii usłyszeliśmy, że widok rodziny, którą zobaczyli Trzej Królowie to widok „ciepły, miły i absolutnie zwyczajny, jaki widzimy w tym oto kościele – dziecko, matka, ojciec”. Wizję odkupienia człowieka ks. biskup przedstawił w dwóch obrazach. Pierwszy to ikona Rublowa, gdzie widzimy Trójcę Świętą w osobach trzech młodzieńców w domu Abrahama i Sary. Drugi to stajenka w Betlejem, gdzie Trójca Święta objawia się w osobie Dzieciątka Jezus. Jego Ekscelencja przypomniał nam, że tak jak Mędrcy przyszli z darami do Jezusa, tak my podczas każdej Mszy Św. w duchowy sposób winniśmy składać na ołtarzu nasze życie – wszystko staje się konsekrowane. Eucharystia jest budulcem naszych ciał, dusz i rodzin. Przed uroczystym błogosławieństwem, ks. biskup nazwał rodziny Domowego Kościoła ostoją w dzisiejszym świecie pełnym obłędnych ideologii.

Po Eucharystii w dolnym kościele przywitała nas para diecezjalna DK AW Kasia i Marcin Piaseccy. Następnie krąg z parafii św. Maksymiliana Kolbego na Ursynowie zamienił się w pomysłowo ucharakteryzowanych kolędników. Świetne teksty z dozą humoru, napisane przez Grzegorza Słowińskiego, wywoływały oklaski i pobudzały do refleksji. W czasie przedstawienia mieliśmy okazję do wspólnego kolędowania.

Po zakończeniu części artystycznej, ks. Andrzej Pawlak rozpoczął dzielenie opłatkiem, zachęcając, aby robić to w sposób znany w Ruchu tzn. sobie odłamuję kawałek, a większą część oddaję bliźniemu. Zakończeniem spotkania był udział w agapie przy świątecznie udekorowanym stole.

Marzanna i Grzegorz Kowalscy

para rejonowa rejonu Piaseczno

zdjęcia (fot. Maciej Loretz) ==>>