Podobni stawiają pytanie o wiarę

Sztuka Podobni wystawiana przez kleryków seminarium w WarszawieW ramach rekolekcji adwentowych, klerycy seminarium przy Krakowskim Przedmieściu zapraszają na  sztukę. Tegoroczny spektakl oparty jest na dramacie Romana Brandstaettera „Dzień gniewu”.

Informacje o terminach i rezerwacji: www.wmsd.waw.pl

Akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej w klasztorze. Dominikanie dają schronienie uciekającemu przed Niemcami Żydowi, za co grozi im egzekucja. Żyd, Emmanuel Blatt, nie wie, że Przeor klasztoru jest dawnym znajomym gestapowca Borna, z którym studiował teologię. Ich drogi się rozeszły. Esesman stawia Przełożonemu ultimatum: jeśli ujawni Żyda, klasztor ocaleje, jeśli nie – zakonnicy zostaną rozstrzelani.

Sztuka Podobni wystawiana przez kleryków seminarium w Warszawie
Podobni do siebie mnisi. Czy podobna przeszłość łączy Przeora z Gestapowcem? Emmanuel Blatt swoim imieniem przywołuje innego Podobnego – Chrystusa. Podobni do siebie Bóg i człowiek. Człowiek stworzony na Boże podobieństwo i zawsze noszący w sobie Jego ślad – kimkolwiek by nie był. Gdzie szukać w swoim życiu podobieństwa do Chrystusa? I gdzie go szukać w drugim człowieku? Jak o nim nie zwątpić, gdy po ludzku odwracamy głowę? W pytaniach o wiarę wszyscy jesteśmy do siebie podobni.
Polecam tę sztukę.

Kl. Kamil Falkowski
http://kamfal7.blogspot.com