OR I Gosławice, 1-17.07.2016 – relacja Iwony i Krzysztofa Giedzińskich

Goslawice 1GOSŁAWICE? Gdzie to jest? Czy można tam spędzić 15 dni wakacji? Ależ oczywiście! 20 rodzin zdecydowało się przeżyć Oazę Rodzin I st. z Panem Bogiem i drugim człowiekiem właśnie w uroczej wsi Gosławice koło Tarnowa.

Oaza odbyła się w dniach 1-17 lipca. Przewodził nam ks. Adam Petakiewicz, który swoim doświadczeniem i zaangażowaniem przeprowadził nas owocnie przez wszystkie dni Oazy. Animatorami byli: Dorota i Darek Tyzo, Kasia i Rafał Szulejewscy, Agnieszka i Michał Szczęśni, Agata i Dominik Grudowscy (posługiwali również jako diakonia muzyczna). Ku naszej ogromnej radości wspierali nas klerycy Wojtek Szychowski i Grzegorz Czernek.

Mimo wielu przeszkód i wielu niepewności zdecydowało się zapisać i przyjechać na Oazę do Gosławic 20 małżeństw obdarzonych 38 pociechami, którymi opiekowała się dziewięcioosobowa diakonia wychowawcza. Na jej czele stali Małgosia i Staś Łokietekowie z diecezji szczecińsko-kamieńskej oraz siedem cudownych „cioć”: Julia, Ewa, Weronika, Marta, Olga, Klara i Asia.

Jedno z małżeństw miało znacznie dalej do Gosławic, jechali samochodem dwa dni, ponieważ mieli do pokonania prawie 700 km. Liudmila i Valerij przyjechali razem z synem na OR do Polski z Ukrainy, z obwodu żytomierskiego. Było to dla nich i dla nas bardzo ubogacające doświadczenie wspólnego odkrywania miłości Bożej.

Goslawice 5Rekolekcje rozpoczęliśmy poznaniem podstawowych prawd ewangelizacyjnych: ukazanie Bożego planu zbawienia na tle prawdy o grzechu i upadku człowieka. Podczas pierwszych pięciu dni, po Jutrzni animatorzy dzielili się doświadczeniem Pana Boga w swoim życiu, nawiązując do tematu dnia rekolekcji. Jak się potem okazało było to istotne przeżycie dla wielu uczestników.

W czwartym dniu przeżywaliśmy nabożeństwo Światła i Wody, wtedy każdy z nas indywidualnie podjął jeszcze raz lub po raz pierwszy decyzję o przyjęciu Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Świadomie i dojrzale przeżywaliśmy spotkanie z Chrystusem w Komunii św. Liturgię zakończyliśmy procesją ze świecami przy figurce Niepokalanej Matki Kościoła.

Ważnym punktem każdego dnia były rozmowy ewangeliczne. Odkrywaliśmy prawdy i prawa Nowego Życia w atmosferze wiary i modlitwy. Było to połączenie modlitwy i rozmowy, medytacji i wymiany zdań w atmosferze uczciwości i szczerości, w duchu zaangażowania i pragnienia znalezienia rozwiązania rozważanej kwestii.

Każdego dnia nawiązywaliśmy coraz silniejszą więź z Panem Bogiem, spotykając się z Nim podczas Jutrzni, Eucharystii, nabożeństw, w codziennym Namiocie Spotkania, na modlitwie małżeńskiej i wspólnotowej. Przybliżając się do Boga, zbliżaliśmy się do siebie, odnajdując Jego obraz w naszych współmałżonkach, dzieciach, siostrach i braciach ze wspólnoty, we wszystkich napotkanych osobach.

Miło nam było gościć na naszej Oazie moderatora diecezjalnego DK AW ks. Andrzeja Pawlaka, który przybył, aby razem z ks. Adamem posługiwać podczas celebracji sakramentu Pokuty i Pojednania. Następnego dnia ks. Andrzej wygłosił konferencję w ramach szkoły życia na temat „Historia Ruchu Światło-Życie”. Umocniliśmy się w rozumieniu charyzmatu całego Ruchu Światło-Życie i jego gałęzi małżeńsko-rodzinnej – Domowego Kościoła, w którym do nieba staramy się iść nie w pojedynkę, lecz parami.

Goslawice 8Wielkim przeżyciem dla nas wszystkich był Dzień Wspólnoty w Sanktuarium MB Pocieszenia w Czermnej, w którym uczestniczyło 8 wspólnot rekolekcyjnych. Po Eucharystii podzieliliśmy się chlebem, który razem ze znakiem Oazy i świecą zanieśliśmy w darach. Na godzinie Odpowiedzialności i Misji wielu uczestników Oaz przystąpiło do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Z naszej Oazy złożono 9 deklaracji. Tego samego dnia wieczorem podczas modlitwy dziękczynnej po wzruszających świadectwach nowych członków KWC, zostały podpisane jeszcze 3 deklaracje. Chwała Panu!

Ewidentnie Duch Boży działał w nas przez całe rekolekcje:
cała diakonia każdego dnia zachowywała radość i jedność we wszystkich sprawach dotyczących oazy; obserwowaliśmy przemianę uczestników, jak ich serca wypełnia pokój, a na twarzach coraz częściej pojawia się uśmiech; cała diakonia przeżywała prawdziwą wspólnotę z uczestnikami rekolekcji.

Czas dany uczestnikom do przeżycia tej Oazy był szczególnym czasem działania Pana Boga w naszych sercach. Wróciliśmy z wiarą, że rekolekcje przyniesą owoce, o które zatroszczy się sam Pan Jezus.

Wielkie słowa podziękowania kierujemy do Matki Amelii ze zgromadzenia Sióstr Kanosjanek i pani Doroty, które prowadzą dom rekolekcyjny w Gosławicach. Dzięki nim i ich staraniom czuliśmy się jak we własnym domu.

Tym wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i prowadzenie tych rekolekcji składamy z serca płynące „Bóg zapłać”.

Iwona i Krzysztof Giedzińscy
para prowadząca

Świadectwa ==>>

Goslawice 7 Goslawice 3 Goslawice 2 

Goslawice 4 Goslawice 6 Goslawice 9