ORAR I Kamianna, 31.01-6.02.2016 – relacja Beaty i Jarosława Bernatowiczów

ORAR1 Kamianna 1
W pierwszym tygodniu zimowych ferii AD 2016 w Kamiannej koło Krynicy Górskiej – w goszczącym już od kilku lat uczestników rekolekcji z naszej diecezji – Domu Pszczelarza, odbył się ORAR I st (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I st). Już od pierwszych chwil przybycia na rekolekcje, które zaczęły się dla całej posługującej diakonii Oazą Matką, czuliśmy, że to jest czas na spokojne szukanie Bożego Światła dla naszego życia. Czas przed dotarciem uczestników wykorzystaliśmy na jeszcze lepsze poznanie się, na wspólną modlitwę, przygotowanie techniczne ośrodka do rekolekcji (gdyż nie jest to typowy ośrodek rekolekcyjny). Poprzez umieszczenie elementów religijnych nadaliśmy temu miejscu (w co szczerze wierzymy), na czas naszych rekolekcji, nieco charakteru duchowego. Dopełnieniem była atmosfera radości i wzajemnej życzliwości, którą stworzyli uczestnicy, a która towarzyszyła wszystkim w czasie całych rekolekcji.

ORAR1 Kamianna 2ORAR I st. pokazuje przede wszystkim piękno charyzmatu Światło-Życie. Przez cykl 4 głównych katechez (Światło-Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota, Nowa Kultura) przeprowadził nas, prowadzący te rekolekcje, ks. Andrzej Pawlak. My oraz Ela i Czarek Konertowie – animatorzy- staraliśmy się w głoszonych konferencjach ukazać postać ks. Franciszka Blachnickiego i rozwój Ruchu Światło-Życie. Na tym tle zarysowało się miejsce formacji małżeńskiej i rodzinnej w ramach Domowego Kościoła, a także, co jest niezwykle istotne, urok duchowości małżeńskiej na każdym etapie małżeństwa. Wysłuchaliśmy wypowiedzi ks. Franciszka Blachnickiego, obejrzeliśmy film o historii DK, poszerzyliśmy swoją wiedzę w temacie dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, wszystko to było dla nas czasem poznawania Ruchu Światło-Życie.

Piękna modlitwa była możliwa zawsze dzięki wielkiemu wsparciu naszego muzycznego – Darka Kwiatkowskiego, który nie tylko ubogacał Eucharystię pieśniami, ale także przygotowywał nas do prowadzenia jutrzni, grał podczas wieczorów modlitewnych oraz w czasie pogodnych wieczorów.

ORAR1 Kamianna 3Codzienne, popołudniowe Eucharystie, przeżywane w malowniczym kościele parafialnym, położonym opodal ośrodka, były ukoronowaniem dnia i dziękczynieniem za trud pracy i spokój zimowego wypoczynku.

Ponieważ rekolekcje przeżywało 10 małżeństw, to spotkania odbywały się w 2 kręgach. Pracowaliśmy metodą syntezy biblijnej zwaną też metodą krótkich formuł wiary, ale także dzieliliśmy się Ewangelią, rozmawialiśmy, był to czas doświadczania wspólnoty i czerpania z życia innych. W porannym bloku programowym, podczas przerwy na kawę lub herbatę, znaleźliśmy też chwilę na swobodne rozmowy.

ORAR1 Kamianna 6Rekolekcje odbywały się na początku lutego, obejmowały zatem święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Skorzystaliśmy z okazji, że przebywamy niedaleko Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku i udaliśmy się tam na nasz „dzień wspólnoty”, aby wziąć udział w „dniu światła” (więcej o naszym uczestnictwie można przeczytać TUTAJ) oraz spotkać się ze świadkiem powstawania i tworzenia przez Ojca Franciszka Blachnickiego naszego Ruchu – z panią Dorotą Seweryn. Pani Dorota w piękny, tym razem skrótowy sposób, opowiadała nam, jakim człowiekiem był nasz założyciel, o Jego odwadze, niezłomności i zawierzeniu Bogu. Jej słowa głęboko zapadły uczestnikom w serca, co potem było wielokrotnie powtarzane w ankietach i na godzinie świadectwa, tym bardziej, że wiele osób było w Krościenku po raz pierwszy.

Wszystkie opisane wyżej przeżycia były możliwe, ponieważ nad naszymi pociechami, a było ich ponad 20, czuwała diakonia wychowawcza. Diakonia o niespożytych siłach i pomysłach, której pracę koordynowali Kasia i Sławek Chrzanowscy, a pomagały im dzielnie 3 dziewczyny: Ada Bartosik, Patrycja Chrzanowska i Ania Bernatowicz. Dzieci zawsze bardzo chętnie zostawały pod opieką diakonii i były dumne, że mogą uczestniczyć w przygotowanych dla nich zajęciach.

Czas dla rodziny wykorzystywaliśmy na poznawanie pięknej okolicy Nowego Sącza, Krynicy Górskiej i samej Kamiannej, po której spacerowaliśmy z przewodnikiem, opowiadającym nam historię tej łemkowskiej krainy i skansenu pszczelarskiego. Miód, jako słodkość, był podawany każdego dnia, a pyszne jedzenie dopełniało całości. Nawet w tłusty czwartek, zgodnie z polską tradycją, panie z kuchni upiekły nam pączki, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Rekolekcje obudziły we wszystkich chęć poznawania Ruchu Światło-Życie, służenia w nim i dawania siebie innym. Za ten piękny czas i za wszystkich uczestników rekolekcji, Bogu niech będą dzięki.

w jedności Ducha Świętego

Beata i Jarek Bernatowiczowie
para prowadząca

Świadectwo Iwony i Roberta Maszaro ==>>
Świadectwo Magdaleny i Mikołaja Foksów ==>>

ORAR1 Kamianna 4 ORAR1 Kamianna 8 ORAR1 Kamianna 5 ORAR1 Kamianna 7