Rekolekcje to przeżycie! – relacja z Dnia Skupienia DOR

    W sobotę 15 maja 2010 w Domu Zgromadzenia Księży Rogacjonistów SJ na Woli odbył się Dzień Skupienia Diakonii Oaz Rekolekcyjnych przygotowujących się do posługi na wakacyjnych oazach. Uczestniczyły w nim wszystkie małżeństwa – pary moderatorskie, które będą prowadziły tegoroczne wakacyjne rekolekcje oraz niektóre pary animatorskie i ciocie z diakonii wychowawczej. A będzie tych rekolekcji sporo: trzy Oazy Rodzin I st., dwie Oazy Rodzin II st, ORAR I st. i ORAR II st. oraz Sesja o pilotowaniu kręgów i Rekolekcje Tematyczne – Zobowiązania.  

 

    Przewodnią myślą Dnia Skupienia była refleksja o przeżyciowym charakterze każdych rekolekcji. 

 

    Na początku spotkania uczyliśmy się Piosenki roku OŻK 2010 „Chcemy słuchać Cię!”.  

(nagranie      +      słowa i akordy)

 

    Centralnym punktem Dnia Skupienia była Eucharystia, której przewodniczył ks. Tomasz Stępień (moderator OR II stopnia w Tylmanowej w II turnusie). Podczas homilii ks. Tomasz zachęcał nas do zaufania sobie, zaufania darom, zdolnościom, które mamy od Boga i które powinniśmy rozwijać i wykorzystywać w dobrych czynach i sprawach. A taką sprawą przed nami stojącą jest właśnie organizacja i prowadzenie rekolekcji. Byśmy byli tak jak Apollos, który „przemawiał z wielkim zapałem i wiernie przekazywał naukę o Jezusie” (Dz 18, 25). Słowa księdza były prawdziwą zachętą do realizacji Bożej woli w czasie rekolekcji, a także pokrzepieniem dla wszystkich członków diakonii przed czekającym nas wyzwaniem. 

 

    W programie spotkania były także warsztaty – „Pogodne wieczory”. Poznawaliśmy zabawy, które mogą służyć integracji uczestników rekolekcji. Sami mogliśmy „obwąchać się”, wyluzować i poćwiczyć umiejętności komunikacyjne – mieliśmy po prostu „Pogodne południe”. Magda Leczkowska, która prowadziła tę część Dnia Skupienia podarowała nam ściągę z propozycjami wielu zabaw na pogodne wieczory. Sama jak z rękawa sypała pomysłami na wyśmienitą zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Uczyła nas jak należy zawiązywać wspólnotę, aby każda osoba czuła się bezpiecznie i dobrze od pierwszych chwil na oazie.  

 

    Na koniec Magda zachęcała, aby do działania w Diakoni Wychowawczej włączały się małżeństwa z Domowego Kościoła i zarekomendowała też KOC (Kurs Oazowy dla Cioć i Wujków), który będzie prowadzić w czerwcu dla Diakonii Wychowawczych. Polecamy! 

 

    Dzień Skupienia Diakonii Rekolekcyjnych kończył się „Słowem” Beaty i Jarka Bernatowiczów – naszej pary diecezjalnej. Beata i Jarek naświetlili nam najważniejsze aspekty każdych rekolekcji, a wśród nich, ich przeżyciowy charakter. Podkreślili konieczność wierności charyzmatowi DK bez dodawania innych „ulepszających” elementów. Przypomnieli, że para prowadząca i animatorzy powinni sobą pokazać uczestnikom rekolekcji Jezusa, a więc przyjąć postawę oczekiwania na uczestników i służby względem nich tak, aby zapewnić atmosferę ciepła rodzinnego, a w relacjach z członkami diakonii przyjąć zasadę: kolegialności, pomocniczości i solidarności. 

 

    Po obiedzie niektóre zespoły rekolekcyjne pozostały, aby już w węższym gronie, by zapoznać się z członkami swoich diakonii, omówić cel i organizację rekolekcji oraz rozdzielić zadania przygotowawcze. Inne zespoły zaplanowały spotkania w diakoniach w innym terminie. 

 

    Był to dobry czas modlitwy, uwielbienia Boga i radości z bycia we wspólnocie Domowego Kościoła. Dobrze było widzieć tak ogromne zaangażowanie małżeństw i płynącą z wiary odwagę, ale i radość w podejmowaniu posługi. To dodało nam otuchy i zapewniło, że niepokoje i trudności związane z przygotowaniem i poprowadzeniem rekolekcji znajdą swoje rozwiązanie, gdy tylko oddamy je Panu Bogu. Przecież On nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych. I tak też chcemy Mu służyć! 

 

„Ty, Panie, jesteś mą nadzieją, Tobie ufam i bać się nie będę!” 

 

Z prośbą o modlitwę w intencji wszystkich tegorocznych rekolekcji – 

Ula i Maciek Kaczmarkowie (rejon Centralny)

Monika i Radek Galbarczykowie (rejon Nadwiślański)