Było dostojnie, świątecznie i radośnie

         W dniach 15-17 stycznia 2010 w Domu Rekolekcyjno-

Formacyjnym na Bielanach odbyło się coroczne Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

W spotkaniu wzięli udział biskupi: Adam Szal – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, a w niedzielnej Eucharystii – nasz arcybiskup Kazimierz Nycz oraz księża: z ks. Andrzejem Wachowiczem – Moderatorem Krajowym DK i ks. Adamem Wodarczykiem – Moderatorem Generalnym Ruchu Światło-Życie na czele, a także grono moderatorów diecezjalnych DK, w tym również ks. Leszek Włodarczyk. Małżeństwa z Domowego Kościoła bardzo licznie stawiły się na to spotkanie świąteczno-robocze. Była wśród nich para krajowa DK państwo Jolanta i Mirosław Słobodowie, wszystkie pary filialne, i prawie wszystkie pary diecezjalne z całej Polski, jak również przedstawiciele DK z Austrii. Cieszymy się, że w spotkaniu wzięły ponadto udział dwie poprzednie pary diecezjalne naszej diecezji państwo Jadwiga i Roman Pytlakowscy oraz Elżbieta i Grzegorz Kolasińscy, a także wszystkie pary rejonowe naszej diecezji.

 

Z racji na roboczy charakter spotkania i Rok Kapłański wysłuchaliśmy konferencji księdza Tomasza Jaklewicza (redaktora „Gościa Niedzielnego”), która poświęcona była tożsamości kapłana. Ksiądz Jaklewicz zwrócił uwagę na hierarchiczność Kościoła a także na jego powszechność po Soborze Watykańskim II. Ważne jest natomiast, tak mówił, by była zachowana równowaga między hierarchicznością a powszechnością. Tak, jak bowiem wszystkim potrzebny jest Kościół powszechny, tak też nie można pomijać Kościoła hierarchicznego. Ksiądz Tomasz zwrócił się do kapłanów, by wierzyli w moc swojego kapłaństwa, odkrywali tożsamość swojego powołania i pamiętali, że zawsze chodzi o MIŁOŚĆ. Ksiądz Andrzej Wachowicz natomiast przedstawił w swojej konferencji zadania księdza moderatora diecezjalnego, podkreślał przy tym, że treści tej konferencji są do przeczytania w 116 numerze Listu DK. Następnie wysłuchaliśmy świadectwa naszego moderatora diecezjalnego DK – księdza Leszka Włodarczyka, który mówił jak wzrastało jego poczucie jedności z DK i jego charyzmatem.

 

Spotkanie opłatkowe to również czas spotkań w filiach. Pary diecezjalne dzieliły się wówczas, jak układa im się współpraca z księdzem moderatorem oraz co konkretnie wcieliły w życie po rekolekcjach dla par diecezjalnych, które zostały zorganizowane po raz pierwszy w historii DK. W tym samy czasie kapłani mieli również swoje spotkanie, które, jak zostaliśmy poinformowani, zakończyło się bardzo owocnym postanowieniem zorganizowania rekolekcji dla księży moderatorów DK.

 

Sobotnia Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Adama Szala, najważniejsze wydarzenie tego dnia, dzięki oprawie muzycznej Rejonu Kana, nabrała szczególne świątecznej atmosfery. Dziękujemy.

 

W sobotnie popołudnie był też czas na chwilę refleksji i wspomnienie o siostrze Jadwidze. Piękny film oparty na życiorysie siostry wraz z Jej oryginalnymi wypowiedziami, przygotowali Ela i Mirek Wrotek. Wszyscy ze wzruszeniem oglądali te wspomnienia. Spotkanie opłatkowe nie mogło odbyć się, bez „wieczerzy wigilijnej”, dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń i śpiewania kolęd, a także programu artystycznego.

 

W niedzielę po porannej adoracji, jutrzni i śniadaniu słuchaliśmy wypowiedzi całego kręgu Centralnego, którego członkowie dokonali podsumowania sobotniego spotkania w filiach. Podsumowanie ukazało głownie owoce przeprowadzonych rekolekcji dla par diecezjalnych i konieczność organizowania takich rekolekcji w przyszłości.

Ksiądz Wachowicz podzielił się wnioskami ze spotkania kapłanów, a następnie głos zabrał ksiądz Moderator Generalny Ruchu Adam Wodarczyk, który przedstawił, jakie ważne wydarzenia dla całego ruchu czekają nas w tym roku. Swoją wypowiedź ks. Adam rozpoczął od Kongregacji Odpowiedzialnych, która już pod koniec lutego odbędzie się w Częstochowie, zapraszając wszystkich odpowiedzialnych. Zachęcał także do udziału w COM (Centralna Oaza Matka – koniec maja) i w kongresie Ewangelizacyjnym (początek czerwca).

Następnie swoje spostrzeżenia wynikające z udziału w opłatku przedstawił, cały czas obecny z nami, biskup Adam Szal. Biskup Szal zwrócił szczególnie uwagę na „bogactwo jednej drogi w różnorodności” i na wspólne inicjatywy wynikające z jedności Ruchu tj. wspólne diakonie, dni wspólnoty, obecność w parafii.

Czas mijał nieubłaganie, ale mogliśmy jeszcze wysłuchać przedstawicieli Redakcji Listu, Beaty i Tomasza Stróżanowskich, którzy krótko opisując listy 115 i 116, zachęcali wszystkich do ich uważnej lektury. Numer specjalny 115 o Siostrze Jadwidze nie potrzebuje dodatkowej zachęty do przeczytania, natomiast w numerze 116 szczególnie zostały polecone pytania do dialogu przygotowane przez Państwa Polakiewiczów i referat o modlitwie małżeńskiej państwa Maciejewskich.

Para krajowa, Jola i Mirek Słobodowie, przedstawiła natomiast harmonogram wrześniowych wyborów nowej pary krajowej i powiedziała o możliwości zgłaszania kandydatur.

 

Spotkanie opłatkowe zakończyła wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz. W swojej homilii ks. biskup Nycz zachęcał do aktywnej ewangelizacji rodzin, z którymi się spotykamy w naszym życiu, do dalszego angażowania się w dzieło DK i do niesienia chrześcijańskiej radości w dzień powszedni. Na zakończenie mszy św. ks. biskup udzielił błogosławieństwa 3 nowym parom diecezjalnym: katowickiej, pelplińskiej i warszawskiej oraz nowej parze filialnej Filii Warszawskiej.

 

Jak dobrze jest przebywać z braćmi umacniając swoją wiarę, Bogu dzięki za dar takich spotkań. Szczególnie dziękujemy jeszcze, i za obecność w tym spotkaniu i za pomoc w różnych jego momentach, naszym parom rejonowym, a także tym małżeństwom, które aktywnie pomogły Eli i Mirkowi Wrotkom w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spotkania tj.: Agnieszce i Januszowi Grzybowskim, Teresie i Mariuszowi Traczykom, Iwonie i Markowi Derdom oraz Agacie i Dominikowi Grudowskim. 

 

Link do zdjęć autorstwa Tomasza Talagi (Redakcja Listu)