Niedziela Chrztu Pańskiego – ks. Andrzej Pawlak

chrzest112 stycznia będzie Niedziela Chrztu Pańskiego. Obok 8 grudnia to dzień szczególny dla członków Ruchu Światło-Życie. Dlaczego?

Przypomnijmy sobie Kaplicę na Kopiej Górce. Za ołtarzem jest witraż z figurą Chrystusa. Tworzą całość i ukazują Chrzest Jezusa. Wody Jordanu, z których wynurza się Chrystus wznoszący swe ręce ku niebu, ku Ojcu wkładający swe ręce w ręce Ojca. Jest to gest całkowitego posłuszeństwa. Taki gest przy składaniu przyrzeczenia posłuszeństwa jest wykonywany podczas święceń prezbiteratu. Prezbiterzy wkładają swoje ręce w ręce biskupa. W tle złączonych rąk Chrystusa i Ojca jest symbol Ducha Świętego. Duch Święty jest jednością Ojca i Syna. Całkowite oddanie i posłuszeństwo Syna pozwala zobaczyć w Nim zapowiadanego przez Izajasza Sługę Jahwe.

W obrazie przedstawionym w kaplicy Chrystusa Sługi zawiera się całe dzieło Jezusa. Chrystus w posłuszeństwie i przez posłuszeństwo Ojcu zbawia człowieka. Całe Jego życie zawiera się w akcie posłuszeństwa Ojcu. Chrystus Sługa zaprasza każdego z nas, abyśmy podjęli Jego dzieło. „Pójdź za Mną” to znaczy „Naśladuj Mnie, czyń to, co Ja”. Jesteśmy więc zaproszeni, aby z Jezusem oddać się całkowicie Ojcu. Całe nasze życie powinno być aktem oddania się Bogu.

chskNiedziela Chrztu Pańskiego, Niedziela Chrystusa Sługi to dzień, kiedy wpatrujemy się w Jezusa. Podziwiamy Jego całkowite oddanie się Ojcu w Duchu Świętym i jednoczymy się z Nim w tym oddaniu. Jezus oddaje się Ojcu przez wypełnienie woli Ojca, przez spełnienie dzieła, do którego Ojciec Go przeznaczył. Jednoczymy się z Nim w wypełnieniu tego działa. Uczestniczymy w dziele zbawienia świata przez wypełnienie woli Boga, przez spełnienie tego, do czego nas Bóg wzywa. Czynimy to w całkowitym posłuszeństwie. Wyrazem posłuszeństwa Bogu jest posłuszeństwo biskupowi.

Dlatego właśnie w Święto Chrztu Pańskiego, w Niedzielę Chrystusa Sługi gromadzimy się na Eucharystii z biskupem. Najpełniejszym zjednoczeniem z Jezusem jest Eucharystia. Eucharystia pod przewodnictwem biskupa jest szczególnym znakiem jedności Kościoła. W znaku sakramentalnym przeżywamy więc oddanie Ojcu razem z Jezusem w Duchu Świętym. Pod przewodnictwem biskupa celebrujemy Eucharystię, słuchamy Słowa, aby w posłuszeństwie biskupowi i w jedności z nim podejmować dzieło Jezusa Chrystusa. Tym dziełem jest zbawienie świata. Oczywiście dokonuje się to w każdej Eucharystii, jeśli świadomie ją przeżywamy. Tu jednak jest ona szczególnym znakiem dla Ruchu Światło-Życie w diecezji.

Nie zadawajmy więc pytania: Czy trzeba uczestniczyć w Eucharystii w katedrze? Zadajmy pytanie: Czy chcę razem z Chrystusem oddać się całkowicie Ojcu? Czy chcę czynić to, uczestnicząc w Ruchu Światło-Życie? Czy chcę przeżyć to oddanie z moim biskupem i wspólnotą, w której uczestniczę?

ks. Andrzej Pawlak
moderator diecezjalny DK AW

Plan Diecezjalnego Dnia Wspólnoty ==>>