Relacja z Ogólnopolskiego Opłatka Odpowiedzialnych DK

Tradycyjnie już na początku stycznia odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Opłatkowe Odpowiedzialnych Domowego Kościoła. Tak jak w ubiegłym roku, tak i tym razem spotkaliśmy się w gronie odpowiedzialnych par diecezjalnych i filialnych, pary krajowej, pań z sekretariatu DK, księży moderatorów i innych zaproszonych gości, na warszawskich Bielanach w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre miejsce”.

Z różnych miejsc Polski w deszczu i mgle pielgrzymowały do nas małżeństwa. Wiele z nich, znużonych drogą i bardzo zmęczonych dotarło do nas dopiero około północy. Już od początku czuło się na tym spotkaniu wielką radość, także z ogłoszenia przez Ojca Świętego Benedykta XVI daty beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.

Od sobotniej jutrzni doświadczaliśmy bycia razem we wspólnocie, poprzez wspólną modlitwę, spotkania, Eucharystię, rozmowy. Wszystkim, którzy przyjechali dane było poznać osobę nowo powołanego Moderatora Krajowego Domowego Kościoła księdza Marka Borowskiego (SAC). Przedstawił się wszystkim i pokazał swoją drogę w DK i spotkanie z parą krajową Beatą i Tomkiem Strużanowskimi. Sobotni poranek miał swój typowy przebieg, czyli odbyło się także spotkanie w filiach. Jak zawsze było ono za krótkie, no ale cóż, taka to nasza „domowo-kościołowa” tradycja).

Głównym motywem przewodnim sobotniego przed- i popołudnia było wspomnienie drugiego moderatora krajowego Ruchu Światło-Życie księdza Wojciecha Danielskiego (1935-1985). Oglądaliśmy film-wspomnienie o księdzu Wojciechu, wysłuchaliśmy świadectw osób, które Go spotkały, a także wspólnie, autokarami udaliśmy się na cmentarz na Powązki, gdzie znajduje się grób księdza Wojciecha. Cała nasza wspólnota modliła się przy grobie, wysłuchała świadectw (Moderatora Generalnego RŚ-Ż i siostry księdza Danielskiego – Barbary) i z radością paschalną, w lekkim deszczu śpiewaliśmy „Zmartwychwstał Pan” i „Zjednoczeni w Duchu”.

Sobotnią Eucharystię sprawował, wraz z księżmi moderatorami, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie biskup Adam Szal, a na niedzielnej Eucharystii był z nami i wygłosił do nas słowo nasz Kardynał Kazimierz Nycz.

Ponieważ było to „spotkanie opłatkowe DK” nie zabrakło więc wspólnej kolacji i dzielenia się opłatkiem. Po kolacji koncertował zespół „Moja Rodzina”, którego utwory nie tylko poruszają tematy relacji człowieka z Bogiem, ale i wpadają w ucho.

Niedzielne spotkanie to czas na słowa przewodnie pary krajowej i moderatora generalnego. Tym razem ich wypowiedzi zostały poprzedzone pięknym świadectwem Eli Ogrodnik (z jednego z pierwszych kręgów DK, gdzie opiekunem kręgu był sam ks. Franciszek), która mówiła o wzrastaniu w DK, powtórzyła prośbę o wyrozumiałość dla starszych, a także o trzymanie się charyzmatu. Podziękowała też za pomoc (ma domek w miejscu gdzie była powódź), jaką jej okazało wielu członków DK.

Para krajowa poruszyła następujące kwestie:
1. formacja małżeństw w DK
2. rekolekcje w Krościenku na Jagiellońskiej
3. rekolekcje wakacyjne 2011 i ich bogactwo
4. małżeństwa „domowym Kościołem”
5. KWC

Nasza diecezja warszawska była głównym organizatorem tego spotkania. To, że przebiegło ono tak pięknie, sprawnie i na wysokim poziomie, to zasługa wielu osób, które nam w tym pomogły. Wymieniamy tu te osoby (w porządku alfabetycznym), jeśli o kimś zapomnieliśmy bardzo przepraszamy. Tym samym chcemy Im wszystkim serdecznie podziękować.

Beata i Jarosław Bernatowicz
para diecezjalna DK AW
 

Baczyńscy Izabela i Jarosław

Cymerska Magdalena

Dojsowie Agata i Staszek

Elbert Dorota i Arek

Galbarczyk Monika i Radek

Giedzińscy Iwona i Krzysztof

Grzybowscy Agnieszka i Janusz

Jakubczyk Iwona i Daniel

Kozłowska Paulina

 

Klekowicz Anna i Hubert

Kluzek Beata

Lipowska Ola

Obara Ewa i Mariusz

Piekarek Darek

Plewa Krysia i Piotr

Powęski Mariusz

Pytlak Iza i Rafał

Skowrońscy Magda i Rafał

Sprawka Grzegorz

Wasilewscy Wiesia i Igor

Woźniak Kasia i Sławek z Małgosią

Wrotek Ela i Mirek

Zawisza Agnieszka i Bartek

Żegadło Monika

ks. Gas Dariusz

ks. Gocłowski Dariusz

ks. Loretz Marcin z diakonią liturgiczną

ks. Pawlak Andrzej