ORAR II Bańska Wyżna, 19-25.08.2012 – relacja Kasi i Piotra Czublunów

ORAR II stopnia odbył się w tym roku w malowniczej miejscowości Bańska Wyżna, klika kilometrów od Zakopanego. W domu rekolekcyjnym, z przepięknym widokiem na Tatry, przywitały nas dwie siostry – Ania i Hania, które już wiele lat temu postanowiły przekształcić swój dom, wykorzystywany wcześniej również jako kwatera turystyczna, na ośrodek rekolekcyjny. Z całą pewnością była to dobra decyzja. Domową i miła atmosferę czuć na każdym kroku. W domu jest miejsce na modlitwę, spotkania w małych grupach, osobna kaplica i duży taras, gdzie można spotykać się na konferencje i dyskusje. Biskość gór (Tatry i Pieniny) i inne lokalne atrakcje (rzeka, ciepłe baseny w Szaflarach), pozwalały też na aktywne spędzanie czasu dla rodziny.

ORAR II stopnia to były nasze pierwsze rekolekcje, które przygotowywaliśmy jako para prowadząca. Dlatego też jechaliśmy do Bańskiej z drżącymi sercami (Duch Święty z całą pewnością wiedział, jak nas poprowadzić, ale też tak po ludzku wiele mogliśmy zepsuć). ORAR II to rekolekcje mocno „techniczne”, dlatego też zależało nam też na tym, aby był to nie tylko czas na poznawania charyzmatu Ruchu i powołania animatora, ale też, a może przede wszystkim, aby był to czas rekolekcji, czyli nawracania się każdego z nas (i uczestników i diakonii). O ten obszar rekolekcji doskonale zadbał nasz ksiądz moderator – ks. Jarosław Stolarczyk. Zaangażowanie, żywa wiara i poczucie humoru księdza sprawiały, że każdy z nas z uwagą wsłuchiwał się w jego słowo. Świadectwa uczestników pokazały też, że słowa księdza Jarosława zachęcały do refleksji, zadawania pytań i nawracania się.

Ważnym elementem każdych rekolekcji jest też stworzenie wspólnoty tych, którzy biorą w nich udział. Szczególnie mocno o tę łaskę prosiliśmy wspólnie Ducha Świętego, kiedy pierwszego wieczoru poznawaliśmy i zawiązywaliśmy naszą małą wspólnotę. Dzisiaj możemy powiedzieć, że nasze modlitwy zostały wysłuchane. Zarówno rozmowy w czasie rekolekcji, świadectwa uczestników i ankiety pokazały, że przez te 5 wspólnie spędzonych dni, dzięki łasce Pana naszego Jezusa Chrystusa, byliśmy jednością. Wielu z nas podkreślało, że w czasie tych rekolekcji czuło się jak w domu.

Ważnym momentem w czasie naszych rekolekcji był wieczór poświęcony KWC. Konferencję poświęconą Krucjacie poprowadzili uczestnicy rekolekcji – Magda i Piotr Pobikrowscy z diakonii wyzwolenia. Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników. Do końca rekolekcji wiele osób żywo interesowało się przesłaniem KWC, jej misją i charyzmatem. Owocem tego była duża ilość złożonych podczas ostatniej Eucharystii deklaracji KWC.

Dom rekolekcyjny zarezerwowaliśmy już na wakacje 2015 roku, bo wcześniej nie ma już niestety wolnych terminów.

Kasia i Piotr Czublun
para prowadząca

 

ORAR II Banska 1