RE Otwock, 4-6.03.2016 – relacja Agnieszki i Karola Okońskich

RE Otwock 1
W dniach 4-6 marca 2016 w Domu Rekolekcyjnym Księży Pallotynów w Otwocku odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne. Były one prowadzone przez ks. Grzegorza Demczyszaka oraz pary z II kręgu Domowego Kościoła z parafii bł. Władysława z Gielniowa. Jeszcze kilka dni przed rozpoczęciem rekolekcji oczekiwaliśmy przyjazdu 15 małżeństw – niestety choroby i inne wydarzenia losowe uszczupliły finalną liczbę uczestników do 11 małżeństw. Wszystkich dzieci było natomiast 25. 

RE Otwock 2Uczestnicy byli podzieleni na 4 kręgi, których animatorami byli Ewa i Rafał Olszewscy, Asia i Grzesiek Herkowie, Wiola i Robert Wolańscy oraz Agnieszka i Karol Okońscy. Ewa i Rafał poprowadzili też ostatnią konferencję o roli wspólnoty, a Asia i Grzesiek dodatkowo ubogacali nabożeństwa i Eucharystie posługą diakonii muzycznej (ocenionej jako „świetna i pełna wiary”).

Za diakonię wychowawczą odpowiedzialni byli Dorota i Witek Kalatowie, których wspierali członkowie Ruchu Światło-Życie: Róża Postek oraz Mateusz Kalata. Włożyli oni w swoją posługę wiele inwencji (furorę robiły metrowej długości piankowe miecze), mieli nieskończone pokłady cierpliwości i robili wszystko, aby rodzice mogli skupić się na odpowiednim przeżywaniu wszystkich punktów rekolekcji.

W dniu naszego przyjazdu było znamienne słowo z Ewangelii z dnia: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” (J 15, 16). To Jezus chciał, abyśmy pierwszy weekend marca spędzili w takim, a nie innym gronie na rekolekcjach, gdzie dotykał nas swoją miłością, tak byśmy mogli iść dalej przynosząc dobre owoce!

RE Otwock 4Ks. Grzegorz bardzo ciekawie i aktualnie (z pomocą multimediów oraz krótkich scenek/dynamik przedstawianych przez animatorów), a jednocześnie w sposób głęboko uduchowiony przeprowadził nas przez 6 praw życia duchowego. Mówił m.in. o różnych obrazach Boga jakie nosimy w sobie, o maskach jakie zakładamy, aby przetrwać, zamiast żyć pełnią życia. Odwołując się do głosu z ankiety: „Ksiądz ujął nas swoim ciepłem, a jego przekaz poruszył nas i dotarł do naszego wnętrza”. 

Dla każdego z uczestników co innego było tym najważniejszym momentem rekolekcji – spowiedź, Eucharystia z uroczystym przyjęciem Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela, czy modlitwa wstawiennicza o dary Ducha Świętego (która była autentycznym otwarciem na Boga i innych oraz radosnym uwielbieniem). Na godzinie świadectw wzruszenie mieszało się z radością. Wiele osób mówiło o chęci zmiany życia oraz poprawy relacji w małżeństwie i z dziećmi, o pragnieniu częstszej modlitwy i spotkania ze Słowem Bożym, o zabraniu lęku i większym zaufaniu do Boga, a także o tym, że często mamy fałszywy obraz Boga, a przecież Bóg jest miłością! „Bóg nie tworzy bubli” było jedną z częściej powtarzanych przez uczestników myśli.

Rozstawaliśmy się wszyscy z żalem po tym krótkim, acz intensywnym wspólnym pobycie w Otwocku. Na pożegnanie wszyscy uczestnicy rekolekcji otrzymali świece, aby im przypominały o modlitwie (osobistej, małżeńskiej i rodzinnej).

Pan Jezus na pewno działał w tym błogosławionym czasie i wiemy też, że nadal będzie działał, o ile Mu pozwolimy! Chwała Panu!

Agnieszka i Karol Okońscy
para prowadząca

Świadectwa ==>>

RE Otwock 3RE Otwock 5RE Otwock 6